Olympiáda v Praze má totiž stát nejméně 130 miliard korun, což je hodnota ročních rozpočtů všech obcí a měst v ČR včetně Prahy. Starostové trvají na tom, že by o konání olympiády v Česku rozhodli všichni občané republiky v referendu, a návrh zákona o referendu již připravují. „Olympijská kandidatura není jen pražskou záležitostí, ale je věcí celé České republiky. Rozhodně není naším cílem někomu něco brát, naopak přinést alternativy a vize dalšího rozvoje země s pevnými termíny. Což se týká například dokončení dálnic, nebo dalších součástí turistické a sportovní infrastruktury,“ míní mluvčí obecně prospěšné společnosti Praha olympijská Karel Tejkal.

Jedním z těch, kteří se staví na stranu starostů, je bývalý pražský primátor Jan Kasl. Včera Deníku řekl: „Chápu, že se obce bojí, že přijdou o peníze. Ucházet se o pořadatelství her pro rok 2016 je nesmyslné. Chápal bych to, kdyby Praha měla vyřešenou základní infrastrukturu. Není možné brát pořadatelství her jako záminku pro rozvoj území. Rozvoj území by pak vznikal pod obrovským nátlakem, a to není dobře.“

Proti pořádání olympiády je senátor a starosta Teplic Jaroslav Kubera (ODS). „Česká republika má bilionový dluh. Kdo může mít odvahu takové zadlužení ještě zvyšovat?“ ptá se. Jediný, kdo by na olympiádě vydělal, je podle něj Praha. „Ta by do roku 2016 získala ze státního rozpočtu 300 až 400 miliard. Podporovat olympiádu budou hlavně supi, kteří jdou po státních penězích a budou zneužívat otevřený státní měšec pro osobní zisky,“ soudí senátor.

Madrid dává Praze šanci Čtvrteční půlnoc přitom Prahu o kousek přiblížila k olympijskému snu. Přihlášku ke kandidatuře totiž podalo jen šest konkurenčních měst, a nikoli více než deset, jak se předpokládalo. „Cílem naší kandidatury je zaujmout svět. Máme tedy víc prostoru. V konkurenci s Madridem je Praha stejně přitažlivá,“ řekl Deníku šéf obecně prospěšné společnosti Praha olympijská Tomáš Petera.