VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohrožují tunely poklad Prahy?

Praha- Výbor pro světové dědictví UNECSO prověří stavbu tunelů Blanka. Má obavy z narušení historického jádra města.

19.10.2009 8
SDÍLEJ:

DALŠÍ TRABLE OKOLO TUNELŮ. Je snaha chránit jedinečnost Prahy udavačstvím? Hlavní městský památkář to tak vidí. (Stavba tunelového komplexu Blanka.)Foto: DENIK/Jiří Koťátko

Unikátní a v podstatě nenarušené historické jádro města s největším hradním komplexem na světě – Pražským hradem.

To vše je teď možná v ohrožení. Tedy alespoň z pohledu výboru pro světové dědictví, organizace UNESCO, která se chystá centrum Prahy důkladně prověřit. Má totiž obavy, že by ho mohl tunelový komplex Blanka, který má být hotov v roce 2011, trvale poškodit.

Už na začátku příštího roku se proto chystá speciální skupina UNESCO do hlavního města, jako první o tom informoval server Aktuálně.cz.

Kněžínek: Pouhé nedorozumění

Tým odborníků bude zkoumat celý komplex, který se nachází v blízkosti Pražského hradu. „Do města přijedou v únoru nebo březnu,“ potvrdil Jan Kněžínek, šéf odboru památkové péče magistrátu hlavního města. Ten si je navíc jistý, že expedice, která do Prahy dorazí, není pro pražskou památkovou rezervaci UNESCO žádnou hrozbou. Jedná se údajně o pouhé nedorozumění, které se rychle vysvětlí.

O tom je skálopevně přesvědčeno i vedení města. Například primátor Pavel Bém (ODS) při mnoha příležitostech vždy připomíná, že Blanka má naopak centrum města ochránit.

„Celý tunelový komplex je jedinečný a historické jádro v žádném případě nenaruší, naopak ho bude chránit a tento nadřazený dopravní skelet odvede automobilovou dopravu z historického centra města,“ sdělil opakovaně Pavel Bém.

Není to poprvé

V krátké době to je už podruhé, co se UNESCO o pražskou památkovou zónu zajímá. Výboru světového dědictví se totiž nelíbí ani to, že na Pankráci mají vyrůst další výškové budovy.

Je možná velká škoda, že se stavbu těchto objektů podařilo prosadit. V novém územním plánu, který by měl platit přibližně od roku 2012, už by to totiž nemělo být možné.

„Kdyby nový územní platil už dříve, s největší pravděpodobností by se na stavbu takových budov povolení nikdy nevydalo. Napříště už se bude individuálně posuzovat každá stavba, která bude mít více než dvě podlaží. Zároveň máme připraveny tři ochranné zóny, které de facto znemožňují stavbu výškových budov v historickém jádru a jeho okolí,“ vysvětlil ředitel útvaru rozvoje hlavního města Bořek Votava.

ČTĚTE VÍCE:Nové mrakodrapy v centru? To už snad nehrozí

UNESCO má strach o historické jádro

Z orgánů UNESCO zatím zaznívají velké obavy. Výbor světového dědictví prý vyjádřil strach o historické jádro Prahy už koncem června na zasedání ve španělské Seville. Žádná česká odpovědná instituce ale o přesných závěrech jednání veřejně neinformovala.

Komplex Blanka

Ministerstvo kultury pouze uvedlo, že Výbor pro světové dědictví požádal o zajištění kontrolní mise, která by ověřila, že negativní dopad tunelu Blanka na výjimečnou světovou hodnotu pražské rezervace nehrozí.

Na Blanku ukázal petiční výbor

Na nebezpečí, že by tunelový komplex Blanka mohl v úseku u Pražského hradu poškodit tamní část památkové rezervace, upozornil petiční výbor Chceme pravdu o tunelu.

„Evidentně se ukázalo, že UNESCO o tom nic neví,“ řekla Aktuálně.cz Neela Winkelmann-Heyrovská, mluvčí petičního výboru.

Jan Kněžínek označil upozornění petičního výboru na tunel Blanka za udání. Tvrdí, že stavba do památkové rezervace nezasáhne.

Množí se pochyby

Začátkem října začala ražba posledních dvou tunelů komplexu Blanka. Jedná se o tunely severní a jižní v hloubce 25 metrů, které se nazývají Brusnice. Povedou od křižovatky ulic Myslbekova a Patočkova k Prašnému mostu.

PODÍVEJTE SE:Odstartovala ražba posledního z tunelů

V poslední době se mimo jiné několikrát spekulovalo o tom, zda se dodrží termíny a komplex Blanka bude zprovozněn do konce roku 2011.

ČTĚTE VÍCE: Tunel Blanka nabírá zpoždění. A bude dražší

„Jsme rozhodnuti plnit všechny časové limity. Tunely by měly být hotovy do konce příštího roku. Pak se dostane na technologické vybavení a se zprovozněním i nadále počítáme v druhé polovině roku 2011,“ potvrdil v neděliprimátor Pavel Bém.

Autor: Lukáš Marek

19.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Věda a výzkum. Ilustrační foto.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení