VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OHLÉDNUTÍ: Konvoj americké armády vítaly tisíce Pražanů

Praha /FOTOGALERIE/ - Houkání policejních sirén a blížící se první část vojenského konvoje amerických vojáků vyvolává u zhruba stovky lidí, kteří stojí před kasárnami v Ruzyni, radost a úsměv. Pro mnohé je to procitnutí, dosud byli spíše zakabonění. Nelze se divit. Až s vojáky se objevuje slunce na nebi, které dosud na místě chybělo a mnoho lidí tak mrzlo.

31.3.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Vozidla amerického armádního konvoje, jehož účastníci se přes Česko vracejí ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu, dorazila v pondělí 30. března 2015 do ruzyňských kasáren v Praze.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Příjezd části konvoje je pro některé přítomné i určitým vysvobozením. Obrněná kavalérie má asi hodinu a půl zpoždění a během čekání prověřil déšť s kroupy odhodlání přítomných příznivců americké armády.

Jakmile mizí vojáci z dohledu, mnoho osob opouští prostor před kasárnami. Spěchají do práce. „Vzal jsem si kvůli dnešnímu příjezdu vojáků do Prahy v práci na dopoledne dovolenou," prozrazuje Lukáš Makovský. Takových, kteří nešli do práce, aby mohli pozdravit americké vojáky, je na místě mnoho. Někteří se v pondělí ani do zaměstnání nechystají.

„Zůstaneme tu celý den. Ačkoli nás ošklivé počasí chvíli lákalo k tomu, abychom to vzdali," říkají Tomáš Kaplan a Adéla Černá. A opravdu vydrželi. „My jsme tu místo školy," smějí se studenti michelského gymnázia Elišky Krásnohorské, kteří drží i transparent s nápisem „Welcome Friends". Důvod nepřítomnosti na výuce: rodinné důvody.

Poděkování za osvobození

Kvůli rodinným důvodům je tu i šestasedmdesátiletý Václav. „Můj otec byl internován v nacistickém koncentračním táboru Buchenwald za odbojovou činnost. Strávil tam dva a půl roku a osvobodila ho americká armáda," vypráví.

S ohledem na otcovu válečnou minulost si Václav zamanul, že jakmile bude mít možnost poděkovat americké armádě, tak to udělá. A své předsevzetí si v pondělí konečně splnil. Neodradilo ho ani nepřející počasí. S úsměvem a vypůjčeným americkým praporem vítal přijíždějící vojáky až do večera.

Možná ho v chladném počasí alespoň trochu ohřálo, když se dostal do varu během debaty s odpůrci konvoje. Ti se před ruzyňskými kasárnami objevili až okolo druhé hodiny.

V tu chvíli se místo, kde vládnou úsměvy, přeměňuje na válečné pole. A uprostřed něj stojí Jiří Vyvadil, předseda uskupení Přátelé Ruska a organizátor protikonvojové demonstrace.

Demonstrace se nevydařila

Stojí tváří tvář křičícím lidem. Mlčí. Opájí se zájmem médií, které jej obklopují, zatímco okolím zní pokřiky „Ruský švábe!" nebo „Vyvadil ven!". „Dokud mě nebudou mlátit, tak je vše v pořádku," zhodnocuje situaci Vyvadil. Ten po zhruba čtvrt hodině mizí ze scény. Demonstrace odpůrců se nevydařila. Na ten čas jich tu bylo jako prstů na jedné ruce.

Až skoro hodinu po plánovaném začátku se tábor odpůrců konvoje rozrostl na dvacet lidí. „Nechceme žádnou cizí armádu na našem území. Je to ukázka svalů proti Ruské federaci, což ohrožuje světový mír," vysvětluje přítomnost odpůrců Tomáš Kott, který jako jeden z mála dorazil už na druhou hodinu.

Odpůrci stojí na jedné straně silnice vedoucí do kasáren, na druhé stojí asi stovka příznivců. Začíná válka megafonů. Na každé straně je jeden. Nutno přiznat, že lidé podporující konvoj demonstranty proti NATO a Spojeným státům přeřvávají. Během toho propuká potyčka mezi jedním členem z každého tábora.

Oproti dopoledni, kdy jeden provokatér, jak dotyčný sám popsal svou přítomnost, mával vojákům sovětskou vlajkou a druhý muž ukázal americkou vlajku s hákovým křížem (za což ho hned odvedla policie), je současné soupeření mezi tábory vyvrcholením dne. Nepasovaným vítězem se pak stávají příznivci, jejichž počet teď sahá ke třem stovkám.

Transparent zval na pivo

Při příjezdu další části konvoje doslova překřikují odpůrce, kteří chvíli na to opouští ruzyňský prostor. „Odpůrci nás vlastně stmelili, a díky tomu jsme byli hlasitější a přivítání konvoje bylo hned v lepší atmosféře," líčí Adéla Černá. Ta se na vojáky těšila, a proto si vzala volno v zaměstnání na dny, kdy budou Američané v Praze.

S sebou má i vlastnoručně dělaný transparent, na kterém zve vojáky na pivo. Stejný nápad, darovat armádě zlatavý nápoj, mají i vysokoškolští studenti Anna Plášková a Jan Parolek. Plán jim ale nevyjde, na vojáky nedosáhnou. Silnice je obehnána plotem, aby se ke koloně nedalo přiblížit. Všude je i mnoho strážníků, kteří průniku k vozidlům brání. Lidé tak zůstávají namačkáni na zátarasech a mávají vlajkami.

Celé místo se tak v průběhu celého dne halí do hvězd a pruhů. Amerických vlajek je tu nejvíce. „Tu svou mám už roku 1968," prozrazuje historii svého praporu Karel Bednář. Svou přítomností chce ukázat dát najevo, že mu vadí „bolševici, co jsou proti konvoji."

Přejíždějící armáda netáhla jen lidi, kteří chtěli podpořit svou ideologii. Na místě bylo několik desítek dětí a i dalších lidí, kteří se přišli podívat na techniku, kterou nemají běžně možnost vidět. Tu bude možné spatřit i v úterý, kdy budou kasárny otevřené veřejnosti . Bude i možné se sejít s americkými vojáky.

Pondělní příjezd Američanů do Prahy jsme sledovali online ZDE.

Američany čeká den otevřených dveří a koncertRuzyňská kasárna se v úterý od 10 do 18 hodin otevřou pro veřejnost, aby se mohla s „americkými dragouny" setkat a prohlédnout si jejich techniku, kterou tvoří hlavně obrněné transportéry Stryker a terénní auta Humvee. Část amerických vojáků se také vydá do Plzně, aby uctili památku svých předchůdců padlých při osvobozování Československa v roce 1945.

Dva koncerty pro americké vojáky a veřejnost připravila úterý pražská La Fabrika. Zahraje vokální skupina Totál Vokál, Jiří Suchý, elektroswingová kapela Mydy Rabycad, Markéta Foukalová, Adam Mišík a David Koller Band. „Jeho moderování se v prostoru zvaném Slévárna ujme českoamerická herečka Eva Jeníčková. Součástí večera bude projekce dobových fotografií a dalších archivních materiálů na téma US Army v Čechách v roce 1945," uvedla.

Začátek a konec tohoto Koncertu pro konvoj je podle ní načasován přesně podle „opušťáku" amerických vojáků, tedy od 19.00 do 21.00 hodin. Cílem večera je podle Andělové zpříjemnit členům jednotek ozbrojených sil USA průjezd Českou republikou. 
Další koncert se uskuteční v úterý odpoledne od 16 do 18 hodin před ruzyňskými kasárnami.

Čtěte také: Americký konvoj dorazil do Prahy, čekalo ho vítání i protesty

Autor: Benedikt Lederer

31.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení