Občanští demokraté zásadně změnili kandidátku pro volby do pražského zastupitelstva, pomoci mají známé tváře. Jen kandidáta na primátora stále skrývají, jinak v pondělí pražští občanští demokraté zveřejnili kompletní kandidátky do podzimních voleb do pražského zastupitelstva.

Ty doznaly oproti původním předpokladům zcela zásadní proměny. Nová jména na pozici lídrů se totiž objevila hned ve čtyřech ze sedmi obvodů, v nichž se bude 63 magistrátních zastupitelů volit.

ODS vsadila na známé tváře, ale i na zkušené politiky z magistrátu i z komunální úrovně. Největším trumfem má být trojice Petr Bříza, Jan Kalousek a Bohuslav Svoboda. Tedy bývalý reprezentační brankář, dnes generální manažer HC Sparta Praha, dále pak hudebník a producent a třetí osoba je proděkanem III. Lékařské fakulty UK v Praze a uznávaným lékařem, který je přednostou gynekologicko-porodnické kliniky.

Tyto tři osoby plus předseda pražské ODS a poslanec Boris Šťastný tak odsunuli původně zvolené lídry na druhou pozici.

Na prvních místech v dalších obvodech zůstali náměstci primátora Rudolf Blažek a Pavel Klega a v pozici jedničky zůstal ještě Petr Hána, starosta Prahy 12.

Kandidáta na primátora tají

Jméno kandidáta na primátora ODS i nadále tají, zveřejnit ho hodlá až 28. září. „Nechceme zúžit debatu na souboj lídrů jednotlivých stran. Chceme, aby se hovořilo o tématech, programu, o tom, co můžeme nabídnout,“ vysvětlil Boris Šťastný.

ODS sestavením kandidátky částečně ustoupila ze svého konzervativního stylu. „Ukazuje se, že se strana částečně posunuje do středu a sází na vlnu populismu, kdy mohou známé tváře přitáhnout určité spektrum nových voličů. Je to poměrně netradiční krok pro ODS, která bývá v tomto ohledu konzervativní,“ konstatoval politolog Jan Kubáček.

Podle něj je ale velmi dobrou sázkou výběr nových tváří z řad komunálních politiků, kteří už mají ale bohaté zkušenosti z působení na radnicích městských částí. To je například místostarostka Prahy 13 Gabriela Kloudová či radní Prahy 2 Aleksandra Udženija, které jsou dvojkami na kandidátkách.

„Věřím, že jsme sestavili týmy odborníků, kteří jsou zárukou úspěšného fungování a rozvoje Prahy. Také jsme ukázali, že jsme schopni provést zásadní změny a pražská ODS se vyvíjí,“ řekl dále Boris Šťastný.

Upozornil na to, že z 63 jmen na kandidátkách, je hned 47 osobností, které kandidují do magistrátního zastupitelstva poprvé. Z těch známých zůstali například náměstek primátora Milan Richter na třetím místě v VI. obvodu, radní Ondřej Pecha v V. obvodu či starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský v VII. obvodu.

ODS pak uspěla ještě v jednom ohledu. Nejvyšší správní soud v Brně potvrdil rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů. Změnu před komunálními volbami prosadila právě ODS. Dalších pět opozičních stran podalo spolu se třemi Pražany návrh na zrušení nového uspořádání. Soud jej ale zamítl jako nedůvodný.

Lídři jednotlivých obvodů za ODS:
Obvod I – Jan Kalousek, hudebník, producent, (Marie Kousalíková, náměstkyně primátora)
Obvod II – Rudolf Blažek, první náměstek primátora Prahy, (Gabriela Kloudová, místostarostka Prahy 13)
Obvod III – Petr Hána, starosta Prahy 12, (Radek Lohynský, projektový manažer, zastupitel Prahy)
Obvod IV – Petr Bříza, generální manažer HC Sparta Praha, internacionál, (Josef Nosek, starosta Prahy 8)
Obvod V – Bohuslav Svoboda, lékař, proděkan III. Lékařské fakulty UK v Praze, (Aleksandra Udženija, radní Prahy 2)
Obvod VI – Boris Šťastný, poslanec, předseda Výboru pro zdravotnictví PS PČR, (Andrea Vlásenková, starostka Prahy 21)
Obvod VII – Pavel Klega, náměstek primátora Prahy, (Pavel Hurda, podnikatel, radní Prahy 3).
pozn.: V závorce jsou dvojky kandidátek

Vizitky lídrů kandidátek pražské ODS do letošních komunálních voleb (řazeno abecedně):

Rudolf Blažek (1968) – náměstek primátora.

Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze (1992). Byl ředitelem agentury Pinkerton ČSFR (1990–1992) a poté ředitelem Městské policie hl. m. Prahy. Členem ODS je od roku 1991, na podzim 1990 byl poprvé zvolen do pražského zastupitelstva. Od roku 1998 je radním a od roku 2002 náměstkem primátora. V současnosti je prvním náměstek pražského primátora, do jeho působnosti patří oblast právní a bezpečnostní a oblast legislativní.

Petr Bříza (1964) – generální manažer HC Sparta Praha.

Vystudoval Fakultu tělovýchovy a sportu na Univerzitě Karlově. Kariéru hokejového brankáře začal ve Slavii, poté hrál za České Budějovice, Jihlavu a v roce 1989 přišel do Sparty. Po dvou letech odešel do zahraničí – působil ve Finsku (1991–1993) a Německu (1993–1999) – a v roce 1999 se opět vrátil do Sparty Praha. Prosadil se i v reprezentaci, s níž začátkem 90. let získal bronzové medaile mistrovství světa i olympijských hrách. Od roku 2006 je generálním manažerem a členem představenstva HC Sparta Praha a od roku 2008 členem Výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje. Je nestraník.

Petr Hána (1955) – starosta Prahy 12.

Vyučil se elektrotechnikem. Od roku 1973 byl zaměstnán v Mikrotechně Modřany v konstrukčním a vývojovém oddělení. V roce 1990 byl jako mluvčí OF zvolen předsedou odborové organizace. Od roku 1992 pracoval v Mikrotechně na různých vedoucích postech. Je členem ODS. Po komunálních volbách v roce 1994 byl zvolen zástupcem starosty Prahy 12 a v září 1995 se pak stal starostou. Tuto funkci obhájil i v letech 1998, 2002 a 2006.

Jan Kalousek (1961) – hudebník, manažer a producent.

Počátkem 80. let založil s Ivanem Hlasem kapelu Navi Papaya. V roce 1983 emigroval do Kanady, kde hrál v několika hudebních formacích. Po listopadu 1989 se vrátil do Prahy a stal se členem skupiny ZOO, s níž vydal v roce 1991 album Čas sluhů obsahující stejnojmenný hit. Později odešel na sólovou dráhu, vydal několik alb. Nazpíval písně nebo se podílel na filmové hudbě k muzikálům Šakalí léta (1993) či Rebelové (2001). Studoval architekturu a hudbu, je absolventem bakalářského studia mezinárodních vztahů na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze (2006). Není členem žádné politické strany.

Pavel Klega (1965) – náměstek primátora.

Vystudoval elektrotechniku a ekonomii veřejné správy. Do roku 2002 působil jako manažer v oboru informačních a komunikačních technologií, elektrotechniky a investiční činnosti ve výstavbě. Od roku 2002 je pražským radním. V jeho působnosti je oblast správy městského majetku, hospodářské politiky a infrastruktury města. Od podzimu 2006 je náměstkem pražského primátora pro tytéž oblasti. Členem ODS je od roku 1992. Od listopadu 2007 je místopředsedou pražské ODS a od loňského listopadu prvním místopředsedou.

Bohuslav Svoboda (1944) – lékař – gynekolog a porodník, někdejší prezident České lékařské komory (ČLK).

Vystudoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy v Praze, začínal jako sekundář v příbramské nemocnici. Od roku 1990 je přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky 3. Lékařské fakulty (LF) UK a pražské Fakultní nemocnice (FN) Královské Vinohrady, v roce 1998 FN krátce řídil. V letech 2003 až 2010 byl děkanem 3. LF UK v Praze, nyní je proděkanem téže fakulty, od roku 1990 je docentem. V letech 1992 až 1998 byl prezidentem ČLK. V roce 1998 kandidoval do Senátu, neprošel do druhého kola. Nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Boris Šťastný (1970) – předseda pražské ODS.

Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, kde také později absolvoval odborné stáže. Od začátku 90. let podnikal, dovážel sportovní zboží značky Head, z firem se stáhl po zvolení poslancem. Od roku 1998 je členem ODS, v roce 2002 byl poprvé zvolen do zastupitelstva Prahy 10, jehož členem je doposud. Letos v červnu byl zvolen předsedou pražské ODS. Od roku 2006 je poslancem. Je předsedou výboru pro zdravotnictví. V letech 2003 až 2006 byl poradcem pro zdravotnictví prezidenta Václava Klause.

LUKÁŠ MAREK A ČTK