VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Malešic odmítají železniční překladiště

Praha - S umístěním železničního překladiště v oblasti Malešic nesouhlasí její obyvatelé již dlouhodobě. Obávají se totiž zvýšeného hluku z přijíždějících kamionů a znečištění prostředí v rozvíjející se obytné lokalitě za malešickou teplárnou. Úplnou stopku tohoto projektu požadují v nové petiční akci.

10.5.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Pozemky v Praze Malešicích, kde by mělo v budoucnu vyrůst železniční překladištěFoto: ČTK/ Roman Vondrouš

Ta byla zahájena symbolicky 22. dubna na Den Země. Do dnešního dne je pod ní asi 300 podpisů. „Akce bude probíhat do konce května. Rádi bychom ji poté předali zastupitelům Prahy 10 a magistrátu, aby se tím zabývali a především aby se stanovila koncepce územního rozvoje této oblasti při projednávání územního plánu. Ta totiž dosud chybí," vysvětluje zástupce petičního výboru Miroslav Svoboda.

S překladištěm počítají Zásady územního rozvoje 

Kdysi průmyslová oblast se totiž pomalu začíná proměňovat na bytovou, staví se tu nové domy a vznikají nová sídliště. V jejich blízkosti hodlá rakouský developer Rail Cargo Terminal vybudovat terminál pro 900 kontejnerů. To by ovšem znamenalo výrazný nárůst kamionové dopravy v této lokalitě, přivedlo by do ní až 120 kamionů denně. Přesto s ním Institut plánování (IPR) a rozvoje v návrhu metropolitního plánu počítá.

Podle tiskového mluvčího IPR Marka Váchy je to proto, že s překladištěm počítají takzvané Zásady územního rozvoje, které jsou nadřazené územnímu plánu. Jeho realizace však není věcí institutu. „Překladiště v Malešicích souvisí s celorepublikovou strategií pro železniční dopravu. Ta představuje ekologičtější způsob přepravy zboží, než je doprava kamionová. Není ovšem tak pružná v distribuci zboží na jednotlivá místa ve městě, proto jsou potřeba překladiště, kde se zboží z vlaků přeloží na jiné dopravní prostředky," upřesňuje Vácha.

Magistrát po firmě žádá posudek EIA

Stavbu o rozloze asi osmdesáti tisíc metrů čtverečních dočasně pozastavil pražský magistrát, který uznal připomínky městských částí Prahy 9, 10 a 14 a žádá po developerovi posudek vlivu na životní prostředí EIA.

„Bude třeba posoudit a vyhodnotit vlivy na dopravní situaci, kvalitu ovzduší, půdu, faunu a floru a na krajinný ráz. Dokumentaci do dnešního dne oznamovatel nepředložil," uvádí Vladislav Řepka z oddělení komunikace pražského magistrátu.

Radnice si od tohoto procesu slibují pozdržení stavby minimálně o dva roky. Podle původního projektu se mělo začít stavět v roce 2019. Radnicím vadí kromě navýšení provozu na jejich území i fakt, že překladiště má sloužit hlavně dálkové přepravě, nikoliv tedy k zásobování pražských obchodů. Překladiště v Malešicích má developerovi nahradit již nefunkční Nákladové nádraží Žižkov.

Autor: Redakce

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení