VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Velikonoce lákaly na Zmrzlík

Zadní Kopanina - Jezdecké středisko DDM připravilo víkendovou velikonoční soutěž pro nejmenší děti.

10.4.2012
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Jezdecké středisko Zmrzlík, ležící na hranici Prahy 5, je součástí Domu dětí a mládeže Hlavního města Prahy. Foto: Deník/Dimír Šťastný

Aprílové přeháňky se střídají s chvilkami, kdy vykoukne sluníčko. Teplota kolem deseti stupňů vlastně není na druhý dubnový týden tak špatná, ale zvykli jsme si před pár dny na vyšší. Přesto ani toto počasí neodradilo asi tři desítky dětí od účasti v sobotní velikonoční soutěži o malované vajíčko v Jezdeckém středisku Zmrzlík, jež je součástí Domu dětí a mládeže Hlavního města Prahy (DDM).

Středisko, které leží ve stejnojmenné osadě na samé hranici Prahy 5 a katastrálně spadá pod Zadní Kopaninu, přijímá děti z celé Prahy od šesti let věku. Jsou rozdělené do družstev podle svých jezdeckých schopností. Pro ty nejmenší je určeno cvičení na koni tzv. voltiž, starší děti jezdí v jízdárně nebo na vyjížďky venku pod vedením cvičitelů a ty nejzkušenější mají možnost změřit síly na závodech.

Místo tradičně patřící koním

„Koním patří Zmrzlík už hodně dlouho, kdysi to tu měl SSM, Dům dětí a mládeže přišel po něm. Tady naproti je ještě Hucul Club, kde chovají huculské koně už od roku 1972,“ vysvětluje zástupkyně ředitele DDM pro jezdecké středisko Zmrzlík Helena Dubová.

Zřizovatelem střediska jako celého DDM je hlavní město Praha. „V posledních letech sem zřizovatel hodně investoval, vybudovala se nová jezdecká hala, zrekonstruovala se provozní budova, v níž jsou šatny, jídelna, kanceláře i tři malé pokojíky pro případné ubytování,“ popisuje vedoucí Dubová dění ve středisku.

Mezitím je velikonoční soutěž již v plném proudu. Děti na koních plní jednotlivé úkoly, jako je překonání překážky, jízda v kruhu, jízda s vajíčkem na lžíci jež samozřejmě nesmí spadnout či překonání zbývajících metrů do cíle samotným jezdcem. Za nejmenší děti a tím nejmladším byl šestnáctiměsíční Daniel, syn paní vedoucí absolvují soutěžní úkoly rodiče a samotná dítka zůstávají sedět na koni. Se stopkami v ruce vše sleduje přísná rozhodčí.

Nejmenší přitahuje zookoutek

Soutěže se mohl zúčastnit kdokoliv z příchozích, nejen děti, jež navštěvují jezdecké středisko pravidelně. „Máme tu děti z Prahy, které navštěvují v týdnu pravidelné kroužky, a děti mimopražské, jež využívají hlavně v létě příměstské tábory. Teď tu máme celkem 130 dětí, každé chodí jednou týdně. Za ty tři a půl hodiny se naučí sedlat, starat o koně a prochází jezdeckým výcvikem,“ dodává Dubová.

Velikonoční akce patřila mezi grantové, na něž přispívá město. Výhodou bylo, že mohl přijít kdokoli, i ten, kdo nemá s koňmi žádnou zkušenost takovým samozřejmě koně vedli zkušení cvičitelé. „Když se to někomu zalíbí, může se u nás přihlásit,“ podotýká paní Dubová, podle níž vyjde jezdecký výcvik v rámci DDM levněji než u soukromých subjektů. Proto také panují trochu obavy, aby i na středisko Zmrzlík výrazně nedolehly úspory, jež se uplatňují v celopražském rozpočtu.

Na Zmrzlíku působí tři pedagogové, dva ošetřovatelé a jeden správce. Pro děti od šesti do 18 let, případně studenty až do 26 let, je k dispozici 24 koní v jednotlivých ustájeních. Pozornost nejmenších, nebo těch, kteří se koní zatím bojí, přitahuje i malý zookoutek, kde jsou ovečky a kozy, opodál pozoruje dění kolem sebe obrovská bachyně černého vietnamského prasete.

Velikonoční soutěž končí, většina účastníků odjíždí s rodiči autem. Ostatním stačí ujít asi padesát metrů na zastávku autobusu 256, jenž je sveze až k metru Nové Butovice.

Autor: Jan Horák

10.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení