320 závodníků, pět disciplín a deset legend českého sportu. Netradiční sportovní klání mezi žáky pražských základních škol se uskutečnilo ve středu v Sokolovně Královské Vinohrady.

„Těším se na setkání s Romanem Šebrlem. Nikdy jsem ho naživo neviděl, a když před ním dneska budu soutěžit, tak budu mít určitě velkou trému,“ prozradil před zahájením závodník Petr.

Soutěž uspořádal Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV), organizace, která je součástí Nadačního fondu Romana Šebrleho a jejímž cílem je rozvíjet (především) v dětech lásku ke sportu a k pohybu.

OVOV zaštiťují legendy českého sportu, které také včera přišly své potenciální následovníky osobně podpořit. Na výkony mladých sportovců dohlíželi desetibojaři Roman Šebrle a Robert Změlík, bývalý diskař Imrich Bugár, bratři Pavel a Oldřich Svojanovští reprezentanti Československa ve veslování či mistryně světa v trojskoku z roku 1997 Šárka Kašpárková.

40 škol, 5 disciplín

Osmičlenná družstva reprezentovala 40 pražských základních škol, které do soutěže přihlásili učitelé tělocviku. „Děti soutěží v pěti disciplínách, které zahrnují trojskok, hod medicinbalem, leh-sedy, driblink a skok přes švihadlo,“ říká organizátor soutěže Radek Zavřel. „Vyhodnocení jsou nejlepší jednotlivci za každou disciplínu zvlášť, a na závěr pak i celé týmy za kompletní pětiboj,“ dodává. Závodní atmosféra se nesla sportovní halou od ranních hodin do odpoledne. Děti se navzájem podporovaly, fandily a ždímaly ze sebe zbytky sil až do poslední disciplíny.

„Není nejdůležitější, abychom vyhráli, ale aby si to děti užily, aby zažily tu atmosféru. Díky projektu OVOV jsme měli ve škole besedu s Katkou Neumannovou a Imrichem Bugárem a po jejich návštěvě vždycky zavládlo v dětech nadšení a euforie dokázat něco jako oni. Předpokládám, že po dnešku to bude podobné,“ říká vyučující ze ZŠ Janského Jana Civínová.

I sami závodníci přiznali, že je pro ně soutěž velkým zážitkem právě díky přítomnosti sportovců.

„Já jsem většinu z nich nikdy při sportu neviděl, ale vyprávěli mi o nich doma rodiče. Vím, že všichni získali medaili na olympiádě nebo na mistrovství světa,“ říká soutěžící Jirka.

V krátké přestávce celodenního klání se našel čas i na exhibici Šebrleho a Změlíka v hodu medicinbalem a trojskoku. Po poslední disciplíně pak závodníci známé tváře obklopili, aby se jim na památku podepsali. Autogramy s věnováním od svých idolů měli mnozí poseté celé sportovní trikoty.

„Nesmím zapomenout přinést mojí mamce podepsanou fotku Romana Šebrleho,“ zdůrazňuje Honza při čekání ve frontě.

Oldřich Svojanovský, někdejší český veslař, říká: Kdo dělá sport, je lépe připravený pro život

Bývalý český veslař, držitel stříbrné medaile z Olympijských her v Mnichově 1972 a bronzové medaile z Letních Olympijských her v Montrealu 1976, je patronem projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů. Oldřich Svojanovský přišel včera mladé sportovce podpořit i do vinohradské sokolovny.

Co vás vedlo k tomu, abyste podpořil projekt OVOV?
Byl jsem požádán o spolupráci při prvním ročníku této organizace a dal jsem se do toho, protože si myslím, že i kdyby se do toho zapojilo třeba jen 10 procent dětí ze všech dosud přihlášených, tak to má smysl. Mám radost z toho, že ta aktivita je větší, než jsme čekali. Já tvrdím, že kdokoli se věnuje sportu, tak je lépe připravený pro život jak fyzicky, tak psychicky.

Jak se vám líbí dnešní soutěž?
Jsem mile překvapen, že je tady přes tři sta dětí. Atmosféra je skvělá a organizace je výborně zajištěná. S ostatními sportovci chceme ty odkazy správného pohybu, fair-play a tak dále předávat mladým, i když je mi jasné, že nás teď už jen málokdo z nich zná.

Je nějaká disciplína, na kterou se dnes nejvíce těšíte?

Disciplíny jsou všechny zajímavé, ať už švihadla, trojskok… Hlavně je důležité, že se na nich opravdu ukáže fyzická průprava a pohybová zdatnost.

Jaký je podle vás první krok k tomu stát se profesionálním sportovcem?

Zpočátku nejvíce záleží na tělocvikářích a na rodičích. Ty musí zálibu v pohyb u dětí vypěstovat. Poté, pokud je dítě nadané, je kantoři nebo rodiče můžou přivést do nějakého sportovního klubu. Pak už se tedy může dále rozvíjet a záleží na spoustě okolností, nejen na talentu a lásce k pohybu, jestli dítě svůj potenciál zúročí.

Provozujete nějaký sport i po skončení kariéry?
Já jsem dříve hodně běhal, ale teď mě už bolí kolena, takže jsem se dal na cyklistiku. Pravidelně jezdím na kole a myslím si, že i v tomto věku mi sport prospívá.

Čemu dalšímu se teď věnujete?
Jsem předseda Českého klubu olympioniků a protože v létě budou olympijské hry, opravdu se nenudím. Přerod struktury sportu v České republice nás v současnosti také dost zaměstnává.

MICHAELA ROZŠAFNÁ