Čistírnu musí město přestavět kvůli předpisům EU. Příprava začala zhruba před šestnácti lety. Do zkušebního provozu, který potrvá rok, má být nová vodní linka uvedena v prosinci 2017. Jinak Praze hrozí milionové pokuty. Radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN) už na konci dubna připustila, že město novou vodní linku do konce roku 2017 spustit nestihne. Zpoždění tehdy odhadla na několik měsíců.

Developer, který stojí za luxusním projektem Císařský mlýn, chce 160 milionů korun, pokud se Praha nepostará o výstavbu protipovodňových zábran, bude žádat 225 milionů korun. A za zmařenou investici, při které před dvěma lety postavil protipovodňovou bariéru, chce dalších 20 milionů. Nároky podložil znaleckým posudkem, píše se v podkladech pro magistrát.

Sankce až milion korun denně

Pokud Praha nestihne novou vodní linku vystavět do dvou let, hrozí jí sankce od České inspekce životního prostředí – až milion korun denně. A pokutu od EU by mohla dostat i Česká republika. Nová vodní linka ale stejně nezajistí dodržení limitů čistoty vody. Nutná je následná oprava staré vodní linky.

Výstavba linky je první fází celkové modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. V dalších etapách musí Praha vložit miliardy do stavby čerpací stanice, opravy staré vodní linky a technického řešení kalového hospodářství. Vodní linky postaví konsorcium čtyř firem. Praha měla začít plnit ekologické limity pro obsah dusíkatých látek v odpadních vodách už od roku 2011. Vyjednala si ale výjimku.

Čtěte také: Praha má nový návrh proměny Císařského ostrova