VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novým ředitelem České rozvojové agentury je Pavel Frelich

Praha - Novým ředitelem České rozvojové agentury (ČRA) se stal Pavel Frelich (46), který dříve působil jako český zástupce u Světové banky. Dnes o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Frelich, který zvítězil ve výběrovém řízení, bude v čele agentury čtyři roky. Ve funkci nahradil Michala Kaplana, který z místa odchází na jinou pozici v české diplomacii. Frelich chce klást důraz na propojení rozvojové pomoci se soukromým sektorem.

23.8.2017
SDÍLEJ:

Česká rozvojová agenturaFoto: www.facebook.com/CzechAid

„Zahraniční rozvojová spolupráce je investicí do snižování chudoby a rozvoje nejchudších zemí světa, která má pozitivní efekt i pro samotnou dárcovskou zemi. Česká rozvojová agentura pod mým vedením bude tento trend podporovat s využíváním nových finančních nástrojů a mechanismů," uvedl Frelich. "Očekávám větší zapojení soukromého sektoru a soukromých zdrojů do projektů rozvojové spolupráce realizovaných Českou rozvojovou agenturou," dodal.

Do funkce ho uvedl náměstek Tlapa 

Na místo ředitele byl Frelich jmenován ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) k 15. srpnu. Dnes ho do funkce uvede náměstek ministra Martin Tlapa, do jehož gesce ČRA spadá.
Tlapa podotkl, že jedním z hlavních úkolů nového ředitele je naplňování Strategie zahraniční rozvojové spolupráce do roku 2030, kterou tento týden schválila vláda. "Naše rozvojové aktivity budeme více propojovat s politickými, bezpečnostními a ekonomickými zájmy České republiky a jejích občanů, zaměříme se na ještě větší návratnost prostředků vložených do boje s chudobou a nerovnostmi," uvedl.

Agentura koordinuje projekty zaměřené na podporu udržitelného rozvoje

Česká rozvojová agentura koordinuje projekty zaměřené na podporu udržitelného rozvoje ve vybraných zemích. Podle strategie pro rok 2018 jsou jako prioritní země pro české projekty určeny Bosna a Hercegovina, Etiopie, Gruzie, Kambodža, Moldavsko a Zambie. Dlouhodobou snahou ČRA je získávat pro rozvojovou pomoc kromě neziskového sektoru také soukromé firmy. Úspěšné jsou české projekty v oblasti šetrného využití přírodních zdrojů nebo v řešení ekologických problémů, jako je zpracování odpadu.

Roční rozpočet agentury přesahuje půl miliardy. Do budoucna je v plánu jeho navyšování penězi ze státního rozpočtu, ale také z EU. Pod vedením bývalého ředitele Kaplana získala akreditaci pro delegovanou spolupráci, díky níž může na vybrané projekty rozdělovat i peníze z fondu, který spravuje Evropská komise.

Autor: ČTK

23.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení