Ve středu 8. června, tedy na Medarda, se Slávek stal již popáté otcem. Potomkovi se daří dobře, stejně jako mamince Marušce. Přesné míry a váhy novorozence se dají zjistit až později. Proč? Protože novorozencem je hroch a jeho maminka vážící zhruba 1200 kilo k němu teď nikoho nepustí.

„Mládě se narodilo ve středu asi ve čtvrt na jedenáct. Samici Marušku jsme již nějakou dobu raději drželi oddělenou od samce ve vnitřních prostorách Pavilonu velkých savců. Mládě je vitální, brzy po narození se napilo mléka. Pokud nenastane nic neočekávaného, koncem příštího týdne bychom je rádi ukázali návštěvníkům,“ řekl Deníku Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Podle něj novorozené mládě vážívá 25 až 45 kilogramů a bývá dlouhé kolem 120 centimetrů. „To naše se do těchto měr vejde, odhaduji ho asi na 35 kilo,“ dodal kurátor. Narození hrošího mláděte sice není ojedinělou událostí – první se v pražské zoo narodilo již v roce 1977 – ale přece je lze považovat za významný chovatelský úspěch. Zatím poslední Slávkův potomek má čtyři sourozence, dvě samičky a dva samečky, ale jen poslední z nich Tomík má stejné oba rodiče – otce slávka i matku Marušku. V pražské zoo však již není – loni putoval do Francie, jeho bratr Onyx do Berlína a po světě se rozutekly i sestry Bohunka a Barborka.

Mladí rodiče

Hroši se v zajetí dožívají kolem 45 let, proto jsou rodiče nejnovějšího trojského hrocha ještě poměrně mladí – Slávkovi, který se narodil
v Praze, je 26 let, Marušce, která přišla v roce 2002 z Ostravy, je 21 let. Slávek je potomkem slavné hrošice Zuzany, která se dostala do Prahy z Berlína již v roce 1944 a Slávka porodila v roce 1984. Maruška přišla do Prahy z Ostravy proto, aby nahradila samici Lentilku, která uhynula při povodních v roce 2002.

Samice hrochů v přírodě pohlavně dospívají v sedmi až devíti letech, samci mezi devátým a jedenáctým rokem života. V zoo to ale někdy bývá dříve. Březost trvá 227 - 240 dní a rodí se většinou jedno, zřídka i dvě mláďata. Porody probíhají pod vodou, což je u suchozemských savců výjimečné. Novorozené mládě se musí přibližně do půl minuty nadechnout. Od narození umí plavat a ve vodě se také převážně zdržuje, takže i mateřské mléko saje většinou pod hladinou, protože dokáže pod vodou uzavřít uši i nosní dírky. Někdy odpočívá na matčině hřbetě nad vodou.

Jméno zatím nemá

„O jménu jsme zatím neuvažovali a říkáme mu prostě hroch. Možná, že se jménem přijde kmotr, možná se na výběr vyhlásí soutěž. Kmotr se nám již jeden přihlásil, ale jeho jméno bych zatím nechtěl uvádět,“ řekl kurátor Brandl. Doplnil, že pro hrochy neplatí ohledně jmen nějaká pravidla, takže mohou dostat jakékoliv jméno. „Třeba takové pěkné, domácké, jako mají jeho rodiče,“ dodal kurátor.

Hroši patří k nejstarším obyvatelům pražské zoo – přišli do ní již v roce 1933, tedy dva roky po jejím založení. Do roku 2013 by měli získat nový pavilon ve společné expozici se slony. Stavba se od loňska buduje v horní části zoo, v místech bývalých výběhů antilop a starého pavilonu žiraf.

Čtěte také: Pražská zoo má nový přírůstek, hroší mládě