VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nového děkana Pedagogické fakulty UK trápí stav hlavní budovy

Praha - Nového děkana Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Michala Nedělku trápí stav a velikost hlavní budovy školy v centru Prahy. Protože však nemovitost patří městu, fakulta ji nemůže zásadně rekonstruovat. Ve stísněných podmínkách se navíc některá pracoviště vzájemně ruší. Nedělka to řekl ve čtvrtečním rozhovoru.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Pedagogická fakulta používá několik objektů, ale většina studentů se vzdělává v budově v ulici Magdalény Rettigové. Rozsáhlejší rekonstrukce nejsou možné, protože fakulta je tam pouze v pronájmu. „Můžeme ji udržovat tak, aby byla provozuschopná, ale nemůžeme do ní investovat zásadním způsobem," dodal děkan.

Dlouholetý problém

Jeho předchůdkyně Radka Wildová proto již několik jedná s magistrátem i ministerstvem školství o tom, jak by se budova mohla stát majetkem Univerzity Karlovy. Chce se tomu věnovat i po opuštění pozice v čele fakulty, které se vzdala kvůli působení v týmu rektora UK Tomáše Zimy.

V současné době se některé katedry fakulty musí vyrovnat se stísněnými podmínkami a nedostatkem klidu pro svou práci. „Například katedra hudební výchovy nutně potřebuje více prostoru, ale zároveň prostoru samostatného. Výuka hudby, ať je jakkoli krásná a zajímavá, totiž spočívá v intenzivní práci se zvukem. A to ruší činnost na jiných pracovištích," řekl děkan.

Nedostatek financí

Další problém vidí v podfinancování vzdělávací činnosti na vysokých školách, na které univerzity upozorňují opakovaně při vyjednávání o rozpočtu. Akademičtí pracovníci i další zaměstnanci se musejí spokojit se základními platy, k nimž si mohou přilepšit vědeckými granty. To jsou ale aktivity nepravidelné, upozornil Nedělka. „Chybí zde systémová podpora, kdy by se práce na pedagogické fakultě stávala finančně zajímavou pro mladé lidi, kteří se chtějí dále pedagogicky a vědecky rozvíjet," dodal.

Různorodé nároky

Úkolem vedení pedagogické fakulty je také zohlednit různou ekonomickou náročnost oborů. Dražší jsou obory, které se neobejdou bez individuální přípravy. Například hudební výchova, kdy je nutné studenty dovést na určitou úroveň zvládnutí nástroje. Ale také třeba informatika, kdy studenti potřebují pracovat v menších skupinách. „Studium těchto oborů je natolik náročné, že ho nemůžeme pokrýt ze státní dotace," poznamenal Nedělka.

Nové akreditace

Finančně náročnější než jiné obory byla vždy výuka učitelství pro první stupeň, kde se studenti vzdělávají v řadě oborů včetně uměleckých. Také pro ni se na fakultě připravovala nová akreditace s větším důrazem na provázanost s praxí, ale na rozdíl od většiny ostatních oborů nebyla předložena Akreditační komisi ke schválení. Důvodem byly hlavně příliš vysoké náklady. „Ta částka, kterou tento obor vyžaduje navíc oproti jiným oborům, nemůže být najednou dvojnásobná. To  by ostatní obory skomíraly," poznamenal děkan. Návrh akreditace učitelství 1. stupně se tak nyní přepracovává.

Čtěte také: Univerzita Karlova je čtvrtá v regionálním žebříčku vysokých škol

Autor: ČTK

14.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení