VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha má novou laboratoř na léčbu srdeční arytmie

Praha - Po Brnu se dočkalo i hlavní město.

26.2.2008
SDÍLEJ:

DRUHÁ V REPUBLICE. V úterý 26.2. byla slavnostně otevřena laboratoř zaměřená na léčbu srdeční arytmie. Na snímku prof. Linhart z České kardiologické společnosti.Foto: Martin Divíšek

Zařízeníspřístrojem na znázorňování srdce a cév,které je určeno promalé operační výkony, vybavení pro anestezii, rentgen, katetrizační stůl a několik obrazovek. Tak na první pohled vypadá experimentální laboratoř sunikátními možnostmi ke zkoumání procesů, které se podílejí na vzniku nepravidelností srdečního rytmu.

Laboratořvčera vbudově Fyziologického ústavu na Albertově slavnostně otevřeli zástupci 1.lékařské fakulty společně sodborníky zNemocnice na Homolce. Právě ta je totiž léčením pacientů se srdečními potížemi proslulá.

Testování nových metod

Laboratoř pracuje již od října, kdy byl spuštěn ověřovací provoz. Testují se zdenové metody, například metoda katetry. Tymusí být vyzkoušenypřed tím, než se přenesou do praxe a jsou operováni reální pacienti. „Pokusy děláme zhruba padesáti až sedesátikilových prasatech. Tato zvířata jsou člověku geneticky podobná. VAmerice jsou někdy kpokusům využívány opice, ale to by bylo příliš nákladné, umalých laboratorních zvířat by to zase bylo obtížné,“ objasnil děkan 1.Lékařské fakulty TomášZima.

Zároveň doplnil, že pracoviště financovali zvlastních zdrojů. Nemocnice Na Homolce propůjčila zařízení přístroje,které by vrámci obnovy vyřadila, ale jsou stále funkční. Lékařská fakulta zase zrekonstruovala prostory.

Obdobná pracoviště vevropských zemích běžně fungují.Unás je zatím jedno, a to vBrně. Srdeční arytmie trápí až třetinu obyvatel a podle přednosty ústavu Otomara Kittnara se vždy nedá spolehnout na přebírání nových technologií a zkušeností ostatních pracovišť, nelze se držet čistě informací od výrobce.

Autor: Lucie Boháčová

26.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení