Radní hlavního města nedávno posvětili změnu územního plánu, umožňující výstavbu rekreační zóny tak zvaných Radotínských jezer na ploše sedmačtyřiceti hektarů.

Je to dobrá, nebo špatná zpráva pro spádovou oblast, v níž žije přibližně 300 tisíc Pražanů? Nehrozí zde například nepřiměřená zátěž pro životní prostředí, jak v minulosti varovala některá ekologická sdružení?

Předimenzovaný projekt

První náměstek primátora pro územní rozvoj Tomáš Hudeček ujistil, že tyto neblahé dopady mohly být spojovány s původním kontroverzním a značně předimenzovaným projektem, který ovšem městští zastupitelé letos stihli smést ze stolu. Kromě toho, že počítal například s budováním přístaviště pro velké lodě, mohl nahrávat spekulantům s pozemky a těžařským společnostem.

Schválená změna územního plánu však podle Hudečka vychází přímo ze studie, zpracované Prahou 16. Ta se prý soustředí výhradně na sportovní a rekreační funkci území a svým zpracováním údajně eliminuje možnost nekalého byznysu.

„Původní dílo se pouze tvářilo jako vytvářející zázemí pro vodní sporty. Jeho prioritou ale mohla být spíše těžba štěrkopísků a machinace s pozemky," připouští Hudeček. „Do budoucna se revitalizace tohoto nevyužitého území jistě vyplatí a bude prospěšná," je přesvědčen první náměstek primátora.

Radotínská jezera v roce 2021, slibují hlavně rekreaci a sport

Materiál, nedávno odsouhlasený radou hlavního města, umísťuje centrum vodních sportů, včetně umělého kanálu pro vodní slalom, do severovýchodní části území Radotínských jezer. Pěší stezky i místa pro rybáře prý budou kolem celé vodní plochy. Studie Prahy 16, z níž radní při schvalování změny územního plánu vycházeli, teoreticky řeší i dopravní dostupnost. Nedaleká křižovatka ulic Výpadové a Přeštínské má být doplněna o čtvrté rameno, sloužící coby sjezd do areálu, respektive na parkoviště. Zde prý vznikne i rozcestí cyklostezek ve směru co centra, na Zbraslav a podél Berounky. Centrální část areálu zaujme další vodní plocha s kotvištěm pro menší lodě a kánoe.

V původní podobě hrozila v lokalitě těžba štěrkopísků a vznik skládky odpadů

„Zde existuje návrh funkce rekreačně sportovní v kombinaci s parkovou úpravou, pobytovými i odpočinkovými plochami. Mimo jiné jde o dva asfaltové okruhy pro jízdu na kolečkových bruslích či běh," vysvětluje zmiňovaná studie. Připomeňme, že původní kontroverzní návrh na vznik Radotínských jezer vznikl v roce 2008 a počítal s využitím plochy 450 hektarů na místo dnes schválených sedmačtyřiceti. Investiční náklady města se měly pohybovat mezi 200 a 300 miliony. Ještě vloni ekologické sdružení Arnika varovalo, že pokud by byl záměr schválen v původní podobě hrozila v lokalitě těžba štěrkopísků a vznik skládky odpadů.

„Teoreticky se mohlo stát, že po vytěžení štěrkopísků v ekologicky citlivé říční nivě a po zřízení skládky by žádný investor neměl zájem o vybudování rekreačních jezer, a celá oblast tak mohla zůstat zdevastovaná," upozorňovali lidé z Arniky. A dnes dostupná čísla jim dávají za pravdu. Zatímco jezera měla dosáhnout obsahu zhruba 65 tisíc metrů krychlových, plánovaná skládka se „chystala" pojmout bezmála tři miliony metrů krychlových odpadu. Zájem na skládkování byl tak zcela zřejmě podstatně vyšší, než na vytvoření rekreační zóny. Nemluvě o hrozbě znečištění podzemních i povrchových vod.