VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová část Pražského okruhu slouží motoristům už rok

Praha – Dlouho očekávaný jihozápadní úsek pražského silničního okruhu R1 mezi plzeňskou dálnicí D5 a brněnskou D1 oslaví 20. září rok provozu. Náročná a dle mnohých odborníků i nepřiměřeně drahá stavba, která zaplnila jednu z mnoha mezer zanedbané a rozsahem nedostatečné sítě dálnic, má dodnes řadu zastánců i kritiků.

20.9.2011
SDÍLEJ:

Pražský okruh.Foto: Deník/Martin Divíšek

Nová část okruhu ulevila některým pražským čtvrtím od automobilové, především kamionové, dopravy (Braník, Krč), jinde (Spořilov, Říčany a okolí) naopak situaci rapidně zhoršila. Příčinou bylo uzavření Jižní spojky a Barrandovského mostu Praze pro kamiony i snaha řidičů zkracovat si cestu v místech, kde doposud dálniční obchvat Prahy chybí, přes středočeské obce. Nedávno Praha povolila noční návrat kamionů na Jižní spojku. Na dobré pověsti novému úseku okruhu nedodaly ani poměrně časté dopravní či technické komplikace, časté nehody a kolony.

Nová část Pražského okruhu už vydělala 289 milionů korun

Jihozápadní část Pražského okruhu vydělala od svého otevření na kamionovém mýtném přes 289 milionů korun. Celkem 23 kilometrů dlouhý úsek v pracovních dnech projede v obou směrech na deset tisíc nákladních aut denně, celkově jej už projelo na tři miliony kamionů. Řekl to mluvčí českého mýtného systému David Šimoník.

Denní výběry mýtného na této části Pražského okruhu dosahují ve všedních dnech zhruba milionu korun, vyplývá z mýtných statistik. Celkové výběry na všech zpoplatněných úsecích v Česku se pohybují pod hranicí 30 milionů Kč denně, přičemž tuto částku překročí jen ve výjimečných případech. Rekordním dnem z hlediska výběru mýtného je letošní 7. červenec, kdy systém vybral 32,5 milionu korun, uvedl Šimoník. Celkový výnos mýtného systému v celé republice za minulý rok činil 6,5 miliardy korun.

Největší množství vozidel se po jihozápadní části okruhu pohybovalo v prvních dnech po jeho otevření. Tehdy podle statistik Ředitelství silnic a dálnic úsekem projíždělo více než 50.000 vozidel denně. Podle Jana Hořeního, vedoucího komunikace ŘSD, takto vysoké počty průjezdů způsobili řidiči, kteří se nový úsek dálnice rozhodli projet pouze ze zvědavosti.

Větší provoz začátkem týdne

„Mýtné statistiky na nové části Pražského okruhu také ukazují, jak se v týdnu vyvíjí tranzit republikou. Začátkem týdne se kamiony ze Slovenska, Maďarska a balkánských států přesouvají do Německa a na konci týdne opačným směrem,“ řekl Šimoník. Na Pražském okruhu se tento pohyb projevuje zvýšením provozu až o dva a půl tisíce kamionů směrem na západ v pondělí a v úterý. Ve čtvrtek a v pátek je naopak pravidlem totožný nárůst kamionové dopravy ve východním směru.

Stavba za 18,3 miliardy korun vede mezi Modleticemi u D1 a Slivencem, navazující sedmikilometrový úsek z 80. let do Třebonic Ředitelství silnic a dálnic kompletně zrekonstruovalo. Vznikl tak ucelený úsek okruhu, který propojuje chomutovskou rychlostní silnici R7, karlovarskou R6, plzeňskou dálnici D5, výpadovku na Písek a brněnskou D1. Na okruhu je třeba mít dálniční známku, nákladní vozy musejí platit mýtné.

Základní údaje o jihozápadní části okruhu kolem Prahy (R1):

Charakteristika: jihozápadní část okruhu kolem Prahy (silnice R1) propojila dálnici D1 směřující na Brno a Ostravu s D5, která vede přes Plzeň do Německa – Českem je tak poprvé možné projet po dálnici z Německa na Slovensko; součástí stavby je i napojení na rychlostní silnici R4 (směr Příbram) a díky již dříve dokončeným úsekům budou jsou propojeny i rychlostní silnice R6 (směr Karlovy Vary) a R7 (směr Chomutov); stavba o celkové délce 23 km je rozdělena na tři stavební úseky (označené 512–514), součástí stavby jsou i nejdelší dálniční most a největší dálniční křížení v zemi a dva dlouhé dálniční tunely; celá trasa silnice je čtyřpruhová směrově rozdělená středním pásem.

Mosty: na trase je celkem čtyřicet mostů, nejdelší jsou přes dva kilometry dlouhá mostní estakáda přes Berounku a Vltavu (mosty přes údolí Berounky, přes mimoúrovňovou křižovatku s ulicí Strakonická, přes Vltavu a železniční trať dohromady měří 2291 metrů), most přes Lochkovské údolí (421 m dlouhý a 65 m vysoký) a most přes Slavičí údolí (59 m).

Tunely: Komořanský (1937 m) a Lochkovský (1661 m) tunel se řadí k nejdelším silničním tunelům v zemi; oba tunely jsou dvoutubusové se dvěma jízdními pruhy v klesajícím a třemi ve stoupajícím tubusu.

Mimoúrovňové křižovatky: deset; u Modletic je rozsáhlá mimoúrovňová křižovatka s D1 (největší dálniční křížení v zemi), další obří křižovatkou je křížení s R4 na levém břehu Vltavy.

Investor: Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD)

Dodavatel:
úsek 512 – konsorcium firem Dálniční stavby Prahy, Skanska, Metrostav a Pražské silniční a vodohospodářské stav­by
úsek 513 – sdružení firem Skanska DS, Skanska BS a Alpine Mayreder Bau
úsek 514 – sdružení firem Strabag, Hochtief Construction a Max Bögl & Josef Krýsl.

Náklady na výstavbu: dle ŘSD zhruba 18 miliard korun bez DPH

Doba výstavby: zhruba čtyři roky; stavba úseku mezi Lahovicemi a Slivencem začala v květnu 2006, ražba Lochkovského tunelu byla zahájena v prosinci 2006, ražba Komořanského tunelu v listopadu 2007 (již o několik let dříve byly proraženy průzkumné štoly).

Předpokládaná kapacita: až 90.000 aut za 24 hodin.

Mýto: mýtné se platí stejně jako je tomu na starších částech okruhu, novinkou je povinnost pro majitele osobních aut mít dálniční známky, které doposud na pražském okruhu nebyly nutné.

Ostatní:

Jihozápadní část pražského okruhu je první českou dálnicí s takzvaným liniovým řízením dopravy.
Zároveň s dokončením nového úseku R1 ŘSD opravilo navazující úsek Třebonice – Slivenec (úsek 515).

Více čtěte ZDE

Autor: ČTK

20.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení