VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noclehárny pro bezdomovce budou letos otevřené od začátku prosince

Praha - Zimní noclehárny pro bezdomovce budou letos v Praze otevřeny od 1. prosince. Jako první se otevřou centra v Michli a na Vackově v Praze 3, dohromady mají 200 lůžek. V případě extrémního počasí bude možné kapacitu zvýšit až na 400 lůžek v noclehárnách, 250 ve stanech a otevřít přes noc i denní centra. V metropoli žije podle odhadů odborníků až 4500 lidí bez domova.

5.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petra Pášová

„Systém počítá i s velmi extrémními teplotami. Když by nastaly velké mrazy, jsme připraveni otevřít i denní centra na noc, uvolnit kapacity lodi Hermes a v krajním případě i postavit stany," uvedla bývalá radní pro sociální věci Irena Ropková. Podle jejího nástupce Petra Dolínka bude Ropková problematiku zimních opatření i nadále koordinovat.

Podle ředitele Centra sociálních služeb Praha Tomáše Jána bude v případě silných mrazů možné odpustit bezdomovcům symbolický poplatek, který za přespání na lodi Hermes běžně platí, a tolerovat jim i mírnou hladinu alkoholu v krvi. V jiných částech roku mohou na lodi přespávat jen střízliví.

Praha opět zřídí dispečink, který bude pomoc bezdomovcům koordinovat. Řešit bude i jejich přespávání v MHD. „Hlídky městské policie je pouze vyvedou ven, je to řešení v řádu desítek minut, než se vrátí do jiné tramvaje. Budou u toho přítomní terénní pracovníci, kteří jim nabídnou pomoc a ubytování," řekl náměstek Dolínek.

Přes 35 tisíc noclehů za minulou zimu

Na území hlavního města fungovaly minulou zimu čtyři noclehárny s 400 lůžky. Poskytly přes 35 tisíc noclehů a magistrát za ubytování a další služby pro bezdomovce zaplatil asi 10,8 milionu korun. Zhruba polovinu nákladů na uplynulou zimu stál provoz ubytoven spravovaných Centrem sociálních služeb Praha a pronajímaných od soukromníků. Zbylé peníze byly vynaloženy na služby od neziskových organizací.

Podle odhadů odborníků je v Praze 4000 až 4500 osob bez domova, 80 procent z nich jsou muži. Jen necelá třetina bezdomovců má v Praze trvalé bydliště, každý desátý je cizinec, nejčastěji ze Slovenska. Ubytovny jich využívá asi 80 procent, ostatní zůstávají na ulici, třeba kvůli psům nebo alkoholu.

Vedle až pěti zimních nocleháren v Praze pro osoby bez domova fungují čtyři nízkoprahová denní centra, šest terénních programů včetně nočních a celkem 18 azylových domů s 600 lůžky.

Čtěte také: Pětina lidí v noclehárnách v Praze jsou v zimě cizinci

Autor: ČTK

5.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení