VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neziskovka roku: do finále se probojovalo pět pražských neziskových organizací

Praha 1 /FOTOGALERIE/ - Na začátku bylo 135 přihlášených neziskovek, které chtěly získat cenný titul Neziskovka roku a které vyplnily velký sebehodnotící formulář. Nejlepších patnáct z nich se dostalo do druhého kola.

24.10.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

V porotě soutěže Neziskovka roku zasedla i autorka seriálu Pražské neziskovky Veronika Cézová (vpravo). Vedle ní na snímku Ivana Ježková, která se zabývá společenskou odpovědností firem.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

A zatímco v prvním se potily hlavně samy neziskovky, ve druhém měli velký kus práce před sebou hodnotitelé, kteří všech patnáct neziskovek z celé republiky navštívili v jejich kancelářích. A pídili se po dalších informacích. V úterý se pak tři nejlepší neziskovky z každé kategorie 
– z malé, střední a velké neziskové organizace – představily na velkém finále… 

Jedenáct hodnotitelů posazených u stolů do „U“ a průměrně dva odvážní zástupci 
z každé neziskovky. Tak to vypadalo v úterý v Era světě na Jungmannově náměstí. Každá neziskovka měla deset až dvanáct minut na to, aby ze sebe vydala maximum. Aby to, co denně dělá pro své klienty, dovedla co nejlépe prodat – tedy odprezentovat před hodnotiteli. A stejný čas pak měli porotci na to, aby se dopsali na všechno, co je zajímá. 

Proč zrovna vy byste měli získat titul Neziskovka roku? 
V čem by vám titul do budoucna pomohl? Pokud nezískáte další granty, co bude s vaší organizací dál? Jaký zásah měla vaše kampaň? Víte, co se děje s vašimi klienty po roce, když přestanou využívat vaše služby? Slyšeli jsme ve vaší prezentaci spoustu pozitivních věcí, ale kde vidíte naopak vaše nedostatky? To je jen pár příkladů z desítek otázek, kterými hodnotitelé testovali neziskovky. Po šesti hodinách došlo na závěrečné bodování.

Logo seriálu Deníku Pražské neziskovky.Každý z hodnotitelů (včetně redaktorky Pražského deníku a autorky seriálu Pražské neziskovky) měl za sebe určit pořadí neziskových organizací 
v každé z kategorií. Jednoduché to rozhodně nebylo. Vždyť posuďte sami. Alternativa 50+, Lata – programy pro ohroženou mládež a AMA 
– Společnost onkologických pacientů, jejich rodinných příslušníků a přátel.

Tři rozdílné malé neziskovky s obratem do tří milionů korun, které pomáhají třem rozdílným skupinám obyvatel. Lidem, kteří se dostali do nesnází kvůli svému věku. Mladým, kteří například začali experimentovat s drogami, ale mají touhu se ze závislosti vymanit. A nakonec pacientům, kteří dostali šanci znovu žít…

A jak celé finálové klání dopadlo? To zajímalo nejen neziskovky, ale i samotné porotce. Nadace rozvoje občanské společnosti, která druhý ročník soutěže Neziskovka roku pořádá, ale mlčí. A mlčet bude až do 4. listopadu, kdy v Senátu oznámí výsledky.  Hodnocení 
v soutěži je totiž natolik komplexní, že finálové kolo tvoří „pouhých“ padesát procent, dalších čtyřicet procent organizátoři přičtou neziskovce z druhého kola a deset procent ještě z kola prvního.

Soutěž Neziskovka roku ve zkratceNeziskovka roku je ocenění neziskových organizací z celé České republiky. Hodnotí profesionalitu jejich práce 
a efektivitu v oblasti managementu i finančního řízení a inovační přístup.

Do soutěže se přihlásilo 135 neziskových organizací – z toho 51 z Prahy. Pražské neziskovky nejčastěji pomáhají v oblasti vzdělávání a osvěty (jedenáct z nich), poskytují služby lidem s postižením (také jedenáct), pomáhají dětem (7), poskytují pracovní či právní poradenství (5), či se zabývají sociálním vyloučením, humanitární pomocí či menšinami.

Mezi přihlášenými neziskovkami se vymykaly například organizace Agentura FOR DREAMS, která pomáhá handicapovaným s realizací jejich odvážných snů (výstup na Mont Blanc atd.), USE-IT, která tvoří informace pro mladé cestovatele s nízkým rozpočtem: infocentra, průvodce, mapy a webové stránky a JM-Net, která sdružuje zájemce o počítačovou a telekomunikační technologii, vlastními prostředky buduje, vyvíjí a provozuje internetovou počítačovou síť.

Největší zájem pražských neziskovek – sedmnácti z nich – byl o kategorii malé neziskovky (s obratem do tří milionů korun). Nejvíce přihlášených neziskovek sídlí v centru Prahy – hned dvanáct v Praze 1, dalších devět je pak z Prahy 2.

Až do 2. listopadu se může každý zapojit do rozhodování o vítězi Ceny veřejnosti v ocenění Neziskovka roku 2014. Stačí si na stránkách www.neziskovkaroku.cz vybrat z 15 semifinalistů letošního ročníku.

Autor: Veronika Cézová

24.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení