Nemocnici Na Bulovce čeká nákladná modernizace
Praha 8 - Půl roku má trvat rekonstrukce nemocnice Na Bulovce. Vznikne tu nový operační sál, speciálně pro pacienty s infekcí.
Redakce
Diskutovat (0) 22.7.2010 5:12
Infekční kliniku na Bulovce čeká v následujících měsících rozsáhlá rekonstrukce. Středové části areálu se dotkne nejvíce, právě tam má vzniknout nový operační sál.
Projekt je schválený, připravený a již je vydáno stavební povolení. Práce začnou pravděpodobně v září a skončí na jaře roku 2011.
Filtry zabrání šíření infekcí
Součástí modernizace bude i vlastní vzduchotechnika a speciální filtry, které zachycují infekční původce a ven propustí pouze vzduch. To znamená, že lékař bude vcházet dovnitř jenom s čipem v ruce a jakmile se za ním zavřou dveře, otevřou se další. Každá místnost uvnitř bude navíc nastavená na systém různých podtlaků vzduchu, který zamezí tomu, aby se infekce šířila do okolí.
Větší bezpečnosst
„Tím se výrazně zvýší jak kvalita poskytované péče, tak i bezpečnost pacientů i lékařů. A to nejen při ambulantních výkonech, ale i při operacích pacientů s vysoce nakažlivými infekčními onemocněními. Půjde třeba o operace HIV pozitivních pacientů, o porody žen nakažených otevřenou tuberkulózou a podobně,“ upřesnil mluvčí zdravotnického zařízení Jakub Hofmann.
Rekonstrukce by neměla omezit pacienty. „Maximálně hrozí snížení komfortu, ale kapacita kliniky nijak snížena nebude,“ uvedla primářka kliniky Hana Roháčová.
Náklady na stavební práce a technologické vybavení se vyšplhají na zhruba 45 milionů korun. Větší část financí nemocnice získá ze strategických investic státu.
Následná rekonstrukce je v plánu
Na rekonstrukci středové části Infekční kliniky FN Na Bulovce navážou v dalších letech rozsáhlé práce v její západní části za zhruba 200 milionů korun. Součástí investiční akce bude mimo jiné přístavba pavilonu pro třetí stupeň biologického rizika. Po této modernizaci se zdejší infekční klinika stane jednoznačně nejvýznamnějším a nejbezpečnějším infekčním pracovištěm v České republice.
ANETA JURICOVÁ





















