VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří veteráni bojkotují vzpomínku na Vítkově

Lógar, Uruzgán, Bagram či Fayzabád. Po pádu totality se Češi znovu začali zapojovat do válek. Den válečných veteránů, který dnes slavíme, připomíná hrdiny, kteří položili život za Českou republiku. O to, aby v kolektivní paměti připadlo důstojné místo vojákům padlým po roce 1989, se s podporou státních institucí stará Sdružení válečných veteránů. Bývalí vojáci a rodiny těch, kteří zahynuli v Iráku, Afghánistánu, péči svazu oceňují.

11.11.2016
SDÍLEJ:

Symbolem dne veteránů je Vlčí mák. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Jiří Sejkora

O něco hůře jsou na tom potomci českých válečných hrdinů, kteří zahynuli v místech, jako je Dukla, Zborov či Tobruk. O uctění jejich památky pečuje Svaz bojovníků za svobodu. Ten se nedávno rozdělil na dvě části kvůli vnitřním neshodám.

To poznamená i dnešní vzpomínku na české hrdiny na pražském Vítkově. Někteří z veteránů se jí totiž odmítli zúčastnit. „Volal mi válečný veterán pan Pospíšil z Nižboru a řekl mi, že odmítá jít na Vítkov. Že už tam nechce být na Den válečných veteránů pod hlavičkou Českého svazu bojovníků, že už nechce reprezentovat tuto organizaci. Dříve vždycky seděl v první řadě," říká bývalá předsedkyně kladenské organizace ČSBS Gabriela Havlůjová.
Ta vede Spolek pro zachování odkazu českého odboje, který se od svazu odštěpil, a chystá se na činnost původní organizace navázat.

Členové, kteří ze svazu odešli nebo byli vyloučeni, kritizovali vedení za špatné hospodaření a „papalášské" metody. Roztržka vypukla krátce po projevu šéfa Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky (na snímku) na tryzně za oběti nacismu v Terezíně. Vodička se neočekávaně vyjádřil i k migrační krizi a uvedl, že uprchlíci neutíkají před válkou, ale chtějí hlavně využít evropský sociální systém. Když část členů označila projev za nevhodný a xenofobní, zastal se Vodičky prezident Miloš Zeman. Ten byl v minulosti vyznamenán Křížem Českého svazu bojovníků za svobodu.

Hloubková kontrola

„Je otázka, podle jakých kritérií vedení vyznamenání uděluje. Zjistila jsem třeba, že díky jakési smlouvě o spolupráci se školní inspekcí získal svaz 60 počítačů. Dva měsíce nato byl pan inspektor vyznamenán," upozorňuje na souvislosti Havlůjová, podle které si Vodička dělá ze spolku jakousi živnost pro sebe a úzkou skupinu loajálních členů.

Šéf spolku kvůli nařčení písemně požádal prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu, aby uskutečnil hloubkovou finanční kontrolu hospodaření svazu. Mluvčí NKÚ ČR Olga Málková Deníku potvrdila, že úřad už Vodičkovu žádost obdržel. Podle ní by však v případě pochybností měly nejprve hospodaření svazu prověřit státní organizace, které spolku poskytují dotace, například ministerstvo obrany.

„Dotace byly ČSBS poskytnuty naposledy v roce 2015 v celkové výši 200 tisíc korun. V témže roce provedly kontrolní orgány ministerstva obrany u Českého svazu bojovníků za svobodu kontrolu hospodaření s poskytnutými dotacemi," sdělilo Deníku tiskové oddělení ministerstva obrany.
Z organizace odešli nebo byli vyloučeni někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali. Z ČSBS v poslední době vystoupil třeba válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová nebo ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Nový spolek má navázat na činnost organizace bojovníků za svobodu, bude dál pořádat například vzpomínkové akce, brigády pro obnovu památníků i sociálně podporovat starší členy.

Metály od bojovníků
Vedení Českého svazu bojovníků za svobodu často vyznamenává okruh lidí kolem prezidenta Miloše Zemana.
Duben
Vladimír Kruliš – Medaile II. stupně – bývalý přítel Zemanovy dcery a šéf odboru vnitrostátních cest, místopředseda SPO.
Květen
Miloš Zeman – kříž Za zásluhy.
Červen
Miloš Zeman – Řád ČSBS „Věrni zůstaneme!"
Jindřich Forejt – kříž Za zásluhy – ředitel odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Červenec
Luděk Galuška – kříž Za zásluhy – člen SPO.
Lubomír Nečas – kříž Za zásluhy – člen SPO.
Jan Popelka – kříž Za zásluhy – člen SPO.
Zdroj: HlídacíPes.org

LENKA KRÁLOVÁ

Veterán od Tobruku a Dunkerque Stanislav Hnělička před svou smrtí řekl Deníku:HRDINOVÉ. Stanislav Hnělička (vlevo) s kamarádem z válečných bitev Pavlem Vranským.

Nejvíc mi ublížili po roce 1948 Češi

Dnešního Dne veteránů se nedožil brigádní generál Stanislav Hnělička z Liberce, válečný hrdina od Tobruku a Dunkerque, který zemřel před týdnem ve věku 94 let. „Tak vy jste přijeli až z Českých Budějovic?" tázal se nás zvědavě, když jsme se na chodbě po krátkém setkání a rozhovoru pro Deník před pár týdny loučili. „Pozdravujte ode mě v Protivíně, protože to je tátova domovská obec," prozradil místo na jihu Čech, kde se jeho otec narodil. Další zajímavosti najdete v autobiografické knize Byl jsem tobruckou krysou, která v druhém doplněném vydání vyšla před dvěma lety. Stanislav Hnělička byl držitelem Medailí za chrabrost i válečných křížů, v roce 2005 dostal od francouzského prezidenta vyznamenání Řád čestné legie a o dva roky později od prezidenta Václava Klause i Řád Bílého lva.

Pamatujete si na nějaké vaše spolubojovníky od Tobruku?
No jistě, třeba na Pavla Wechsberga-Vranského, který ještě žije, nebo na misionáře Emila Tkáčika. Byl jsem tenkrát jeden z nejmladších, který byl v Tobruku vyznamenaný medailí Za chrabrost, bylo mi tehdy devatenáct roků.

Plukovník Pavel Vranský vzpomínal na nášlapné miny, velká vedra i nedostatek pitné vody, které jste u Tobruku museli snášet.
Je pravda, že jsme měli málo vody, zkrátka jako na poušti. Ale jakžtakž to šlo.

Co podle vás bylo za války nejhorší? Ostřelování, miny, nebo vedro a nedostatek vody?
Nejhorší jsou miny. Vzpomínám si, jak jsem pak zneškodňoval miny u Dunkerque ve Francii, a to dokonce i v noci. Odminovával jsem na frontě a kolikrát mně u toho tekl studený pot po zádech, jak mi šlo o život.

Vy jste ale ženistou nebyl, že?
Byl jsem u Dunkerque řidičem tanku. Celkem jsem u čs. samotné obrněné brigády poznal tři typy tanků. V Crusaderu nás bylo pět, v Shermanu také, zatímco v tanku Challenger jsme byli jen čtyři.

V africkém Tobruku jste zažil obléhání, zatímco u Dunkerque jste si role vyměnili a nepřítele jste zase obléhali vy. Měl jste štěstí, že jste se dožil konce války. Komunisté se vám pak odvděčili tím, že vám sebrali autodopravu a zavřeli vás.
Opravdu nejvíc mně ublížili Češi po roce 1948. Když vás tenkrát vyhodili z práce, přicházela pak v úvahu jen práce v dolech nebo nanejvýš někde v jednotném zemědělském družstvu. Jiné práce jsem dělat nesměl. To by mě za války nikdy nenapadlo, že se mi takhle Češi za všechno odmění. No jo, uteklo to, celý ten život…

RADEK GÁLIS

Autor: Redakce

11.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení