Internet. Mluví se o něm jako o fenoménu lidstva 21. století s potenciálem dalekosáhlého využití. Bourá mantinely ve světě a v Česku. A samozřejmě i v Praze, která docela suverénně vévodí ostatní krajům v celorepublikovém měřítku uživatelů.

„Podle nejčerstvějších údajů využilo internet za poslední tři měsíce 65 % Pražanů, z toho většina surfovala vysokorychlostním připojením,“ stojí v oficiální zprávě Českého statistického úřadu (ČSÚ). Náskok metropole od zbytku republiky je markantní proto, že celorepublikový průměr on-line dosahuje jen 46 % obyvatel.

Internet vznikl v období Studené války jako reakce na vypuštění sovětského Sputniku. Grafické znázornění fungování se snad nejlépe podobá výbuchu světlice. Paprsky vystřelují do všech stran a z nich další a další.

Hlavně mladí lidé

Stejně expanzivní je i užívání internetu mezi obyvateli metropole. Ještě v roce 2003 až 2005 bylo připojeno jen 30 % pražských domácností.
Mezi uživateli vládnou hlavně mladí lidé v rozmezí 16 a 24 lety, a to v 90 % případů, nejmíň pak lidé nad 65 let – osm procent.
Statistiky konkrétních operátorů nejsou jiné: „Demografické údaje u našich surfujících zákazníků se víceméně shodují s celorepublikovým průměrem Českého statistického úřadu,“ řekl Jiří Janeček, vedoucí týmu externí komunikace T-Mobile.

Praha válcuje zbytek republiky nejen lepšími platovými podmínkami a s tím souvisejícím využitím internetu, ale i projektem internet zdarma.
V současnosti je bezplatné bezdrátové Wi-Fi připojení k dispozici obyvatelům Prahy 3, 4, 5, 8 a Prahy 9.

„Jsme přesvědčeni o tom, že jedním z rozhodujících faktorů budoucí prosperity městské části je vzdělaný, spokojený a úspěšný občan. Proto se snažíme přispět k této vizi projektem Praha 4 Bezdrátová,“ prohlásil Martin Plíšek, radní Prahy 4 pro informatiku.

Expanze, ale i likvidace kaváren

Přestože Praha vede v republikovém měřítku uživatelů o téměř deset procent, i tak zůstává prostor pro expanzi. „Využívání internetu přímo závisí na vybavenosti domácností výpočetní technikou. Vzhledem k tomu, že podle statistik má zhruba šedesát procent domácností počítač, rozhodně je zde ještě prostor pro další rozšiřování,“ připomněl Janeček.

„Navíc se neustále zvyšuje kvalita a přenosové rychlosti internetového připojení. Zatímco před několika lety nabízely například mobilní sítě rychlost do jednoho megabitu za sekundu, nyní se testuje technologie umožňující přenos padesát a více megabitů za sekundu,“ dodal mluvčí mobilního operátora.

Internet je celosvětový systém, který funguje na principu navzájem propojených počítačových sítí. Vlastně mezi sebou komunikují, vyměňují si data. A zatímco počet vlastníků počítačů roste každým rokem, kdysi oblíbené a populární internetové kavárny se likvidují.

„Byli jsme nuceni obchod předělat. Nevyplatilo se to, teď už místo připojení nabízíme jídlo,“ říká provozovatel z Prahy 2. „My jsme ke změně podnikání přešli už před několika lety. Nemělo to cenu, teď nabízíme internet jen jako doplňkovou službu pro zákazníky, ale nestavíme na tom,“ přidal se Tomáš Bena, majitel Internet Arco. V několika dalších kdysi zavedených kavárnách zase zazněl hlas buď obsluhy čínského bistra, nebo vietnamské večerky.