VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti odhalují tajemství pražských divných míst

Studenti pražské Filozofické fakulty se rozhodli zmapovat zvláštní místa v Praze. Tím začal projekt, který odhaluje zajímavé a méně známé skutečnosti týkající se hlavního města. Objevili přitom zapomenutou historii vršovické továrny, která je mylně spojována s výrobou tužek. Setkali se s bezdomovci, kteří jim ukázali své přístřešky připomínající obytné kolonie. Byli také u snahy obnovit chátrající, kdysi slavné, Kino 64 U Hradeb.

26.1.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Holešovická tržniceFoto: Divná místa

Unikátní projekt odhalující zajímavé a méně známé skutečnosti týkající se Prahy. I tak lze hovořit o nápadu studentů zmapovat ta nejzvláštnější místa v hlavním městě. Objevili přitom zapomenutou historii vršovické továrny, která je mylně spojována s výrobou tužek. Setkali se s bezdomovci, kteří jim ukázali své přístřešky připomínající obytné kolonie. Byli také u snahy obnovit chátrající prostory kdysi slavného Kina 64 U Hradeb.

Nenechte si ujít: Ivo Šmoldas: Zlí jazykové tvrdí, že řeč se vyvinula proto, aby se dalo lhát

„Pozoruhodných míst jsme navštívili mnoho a obecně lze říct, že ta pozoruhodnost je mnohdy dána tím, jak se v těsné blízkosti prolínají silné kontrasty. Libeň - stará synagoga dnes slouží jako kulturní prostor pro různé koncerty, zeď Bohumila Hrabala, rušná křižovatka Palmovky a most, pod nímž si své místo vytvářejí bezdomovci, kteří nám ukázali, jak zde žijí," říká jedna z účastnic semináře Dominika Doležalová.

Přečtěte si: Stát zavede občanky s čipem. Lidem to ušetří cestu na úřady

Silně na ni zapůsobila čtvrť Liboc, kde objevila úplně jiný svět. Liboc působí jako malá vesnička se spoustou architektonických pozoruhodností. Stojí v ní kdysi slavná Schubertova vila, ve které se natáčel film Lásky mezi kapkami deště od Karla Kachyni, či pozůstatky starobylých mlýnů. Dnes však objekty chátrají a jsou nevyužité, jako by se na ně vedle moderní zástavby, která je obklopuje, zapomnělo. Je tam panelové sídliště, nová výstavba metra či studentské koleje. Vedle toho všeho se nachází podivná hospoda Libocká studna, kde se můžete najíst třeba ve dvě ráno.

Staré město

Za pozornost stojí také bývalé dělnické kolonie, které byly vybudovány ve 20. letech minulého století jako nouzové řešení nedostatku míst pro bydlení, či historie vršovické továrny Koh-i-Noor, která nemá s výrobou tužek, jak by se na první pohled mohlo zdát, cokoli společného. Projekt Divná místa rozkrývá pozoruhodnou minulost tohoto podniku. Továrna původně vyráběla galanterické potřeby, z nichž nejdůležitější byl patentovaný knoflík, zvaný Koh-I-Noor (podle největšího diamantu na světě). Říkalo se jí Waldeska – vlastnil ji bohatý obchodník židovského původu Waldesa. Během nacistické okupace však nemohla nést židovské jméno, a tak ji její majitel přejmenoval. Fascinující příběh vršovické továrny si přečtěte zde.

Zapojte se do projektu

Pouze u procházek po pražských čtvrtích nezůstalo. Vznikl mezioborový projekt studentů bohemistiky a filmové vědy, kterého se kromě Dominiky Doležalové účastní Lucie Malá, Tereza Sudzinová, Noemi Purkrábková, Jiří Šiřůček, Markéta Svitáková a Alex Fonar. Studenti nedávno uspořádali konferenci Psát město, kde své aktivity představili. Místo si k tomu našli více než příhodné – kdysi slavné Kino 64 U Hradeb. Objevili tedy další unikátní prostor, který si zaslouží pozornost. Před rokem 89 to bylo nejmodernější kino v Praze, kde měla premiéru celá řada slavných filmů. Nyní v opuštěném a zchátralém prostoru probíhají rozsáhlé rekonstrukce a záchranné práce. O obnovu  bývalého kina usiluje spolek Jsme U Hradeb, který vede Jan Václav Čep. Studenti tímto tyto snahy podpořili.

Konferencí ale celý projekt neskončil. Spustili jí internetovou kampaň, do níž se může zapojit každý. Stačí, aby poslali fotku či jiný materiál související s místem, které je zaujalo. Vkládat můžou fotky s komentářem, texty, data a své osobní pohledy na nejrůznější aspekty měst: „Jde o sdílení osobního pohledu na město, na nějaké konkrétní místo, díky čemuž se pak ostatní na dané místo mohou jít podívat, mohou se o něm dozvědět apod.," doplnila Doležalová.

Čtěte také: Před 670 lety dal papež souhlas se vznikem univerzity v Praze

Místa s tajemstvím, neidylické prostory i objekty vyčnívající ze svého okolí, to vše skupinu studentů zajímá. Pokud nějaké takové znáte, zapojte se sdílením Vaší zkušenosti. Webová stránka Divných míst shromažďuje různé druhy materiálu pojednávajících o městě, ať už obrazových, zvukových či textových. Vytvářejí ho lidé podle toho, jak ho vnímají, co pro ně znamená a co je zaujme.

Spuštěním webové stránky zároveň studenti otevřeli prostor pro pokračování projektu. Chtějí pořádat konference, na kterých se budou tématu města věnovat z různých úhlů pohledu, jako například ekologického, biologického, uměleckého, architektonického apod. Nejbližší akcí, na které Divná místa vystoupí, bude Týden diverzity pražské Filozofické fakulty, který se uskuteční 10. - 14.3. 2017.

O celém projektu si přečtěte zde: Divná místa

Čtěte také:

Za nové logo dostal Pardubický kraj „sodu". Internet se baví

Teplé jídlo? Nikdy, vitariáni mají "živou" stravu

Autor: Hana Vildová

26.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení