VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedostatek měla každá pátá atrakce. Je to dobrá zpráva

Praha – Zkontrolováno bylo 34 atrakcí 11 provozovatelů – přičemž u sedmi z nich byly zjištěny závady. Takové jsou výsledky kontrol na Matějské pouti v areálu Výstaviště, které v pátek představila Česká obchodní inspekce (ČOI). V řeči čísel to vyhlíží varovně: „něco" se našlo při každé páté kontrole. Sdělení mluvčího inspekce Jiřího Fröhlicha však návštěvníky může spíše uklidnit: jednalo se jen o drobnosti. „Závady byly provozního charakteru a provozovatelé je ještě v průběhu kontroly odstranili," konstatoval Fröhlich.

1.4.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Matějská pouť. Foto: ČTK/Vít Šimánek

Jako příznivý vnímá výsledek kontrol i zástupce organizátora pouti Václav Kočka. „Děláme všechno pro to, aby nebyl žádný problém: všechno se hlídá, požadujeme revizní zprávy, každá atrakce i celá pouť jsou pojištěné – a děláme také vlastní kontroly," řekl Deníku.

Neobjevily se tedy třeba nesrovnalosti „v papírech", což potvrdil i Fröhlich. Inspektoři jak z Prahy, tak ze Středočeského kraje se přesvědčili, že všechny atrakce mají v pořídku dokumenty související s jejich uvedením na trh i technické osvědčení pro provoz v letošním roce.

Čtěte také: Matějská pouť se otevře pro handicapované děti

Chyby hned odstranili

Odhalené nedostatky se týkaly třeba ukotvení nafukovací skluzavky, bezpečnostních pásů u elektrických autíček či příliš vysokého nástupu na atrakci. Na gondolách se našly praskliny s ostrými hranami. Nic z toho už však neplatí – provozovatelé neprodleně zjednali nápravu.

Loni inspekce kontrolovala 30 prostředků lidové zábavy – přičemž nedostatky, které i tehdy byly odstraněny okamžitě, shledala u čtyř atrakcí. Šlo také o příliš vysoký nástup; dále pak o nefunkční zádržné zařízení a chybějící bezpečnostní pás autíčka na autodromu.

Pravidelné kontroly přispívají ke zvýšení bezpečnosti 

Fakt, že pravidelné kontroly na Matějské pouti přispívají ke zvýšení bezpečnosti, připomněla v pátek Ivana Divišová z centrály ČOI. Rok od roku se prý situace lepší. „Objevené závady jsou méně závažné a provozovatelé jednotlivých atrakcí se k jejich odstranění staví zodpovědně," konstatovala Divišová.

V minulosti se ovšem pouťová zábava na Výstavišti neobešla bez malérů. V roce 2011 šokovalo zranění teprve tříleté holčičky, která si na jedné z atrakcí přiskřípla ruku pod posuvným gumovým pásem, o rok později se při pádu zranily 21leté návštěvnice poté, co se ve svaru rozlomila gondola.

Čtěte také: Na pražském Výstavišti začíná Matějská pouť. Děti mají atrakce zdarma

Pouť trvá do 17. dubna

Kontroloři techniky Matějskou pouť letos podle Kočkových slov navštívili dokonce dvakrát: po únorovém zahájení a znovu ještě po třech týdnech. Konají se i další kontroly – naposledy se ve čtvrtek objevili hygienici, aby prověřili napojení na vodovod a kanalizaci. K tomu provozovatel poznamenal, že nebyly problémy: na Matějské je to prý jiné než na jiných poutích.

První jarní pouť na evropském kontinentu trvá v Holešovicích do 17. dubna. Stále platí, že přes týden se neplatí vstupné – pouze o víkendech. I po jejím skončení ovšem na Výstavišti zůstane menší lunapark. Kočka Deníku v pátek potvrdil, že všechny atrakce osobně vyzkoušel. Jednoznačné doporučení ale nemá – je to prý jako v multikině: z pestré nabídky si každý může vybrat. „Mládeži se líbí výškové atrakce, pro ty nejmenší zase máme živé koníčky a dětské kolotoče," poznamenal. Populární jsou prý třeba i alpské dráhy a malá horská dráha.

Nač se při kontrolách zaměřuje Česká obchodní inspekce:Umístění prostředků lidové zábavy a zachování bezpečných vzdáleností
Ukotvení nafukovacích atrakcí
Funkčnost zádržných zařízení u elektrických autíček
Bezpečnost pasažérů nejen za provozu, ale i při nástupu a výstupu (včetně výšky schodů, osazení zábradlí v místech, kde hrozí pád z výšky vyšší než 40 centimetrů, či výškových rozdílů plošin a pódií)
Výskyt ostrých hrany v dosahu pasažéra
Dostatečně zřejmé pokyny pro návštěvníky

Autor: Milan Holakovský

1.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení