VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Necelý rok po otevření vyvolává Národní třída protichůdné reakce

Praha - Nová stanice metra Národní třída v Praze slouží cestujícím už deset měsíců. Dopravní podnik po prvním roce provozu připravuje vyhodnocení. Pražané jsou s novou podobou stanice spokojení a změnu berou jako důsledek vývoje české metropole. Nicméně někteří postrádají křišťálovou fontánu, jiní odsuzují dvouleté zavření metra kvůli výstavbě obchodního domu.

22.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Pamatuju si starou podobu stanice, jako by to bylo dneska. Kolem záchodů se člověk bál projít i za bílého dne kvůli feťákům. Jsem rád, že je Národní třída v novém, protože to bylo potřeba," libuje si Pavel Bornfleth. Ivana Vincurová si myslí, že nejde o zvláště mimořádnou stanici, je podle ní jenom zrekonstruovaná. Další cestující Dušan neočekával, že takzvaně vyperou kabát, ale ušijí nový.

Od doby otevření 27. června loňského roku je nová stanice podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové ve zkušebním provozu. „Je to standardní proces, který je zakončen vyhodnocením zkušebního provozu a následnou kolaudací stavby. Zkušební provoz ovšem neznamená pro cestující žádné omezení nebo snížení komfortu," řekla Aneta Řehková.

Adam Suder si myslí, že rekonstrukce stanice Národní třídy byla velká příležitost pro vyzdobení, ať už architektonickým, výtvarným nebo jiným počinem, který by jí dal jiný rozměr. „Dlouhá žlutá chodba na mě působí, jako když jde dobytek na porážku. Stejně je mi jasné, že to bude za chvíli plné reklam," vyjádřil se na sociální síti.

Dopravní podnik zatím neuvažuje o dalších úpravách vestibulu vzhledem k tomu, že stanice byla v nedávné době dokončena a splňuje veškeré interní předpisy. „Toto se však případně může změnit v návaznosti na vyhodnocení zkušebního provozu," upřesnila mluvčí Řehková.

Zmizelá plastika

Co je ale častou otázkou lidí, kteří se tudy často pohybují, je, kam zmizela skleněná plastika od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové Kontakty z roku 1984.

„Jednou z výhrad k rekonstrukci stanice spočívá v naprosté ignoraci kvalit předešlého architektonického a uměleckého řešení. Zmizela i skleněná fontána od Pavla Trnky, unikátní zastudena ohýbané sklo na zábradlí ve vestibulu stanice. Ohýbané sklo Connex se zlatou folií ve stanici metra bylo nahrazeno lakovaným plechem," vysvětlil Petr Zeman, pražský úředník, který se zajímá o architektonické památky v metropoli.

Aktuálně zdobí malé náměstíčko jedenáctimetrová socha Franze Kafky od Davida Černého. Ve foyer kancelářské části komplexu Quadrio nad stanicí jsou pak skleněné plastiky Maxima Velčovského.

„V návaznosti na změnu legislativy už není povinností investora budovat umělecká díla v rámci výstavby metra. Vestibul byl primárně navržen s maximální funkčností tak, aby zajistil efektivní odbavení cestujících. Fontána byla demontována v rámci prodeje pozemku investorovi Quadria," vysvětlila mluvčí dopravního podniku Řehková.

Cestujícímu Štěpánovi Kadlecovi vadí právě zmíněná skla, která už ve vestibulu nejsou. „Připadá mně to neosobní. Téměř všechny stanice ztratily původní vzhled, je to škoda," uvedl. Každý může mít ale jiný názor, na to, co bylo nebo je hezčí. Petr Zeman si myslí, že srovnávat novou stavbu se záměrně zanedbávaným prostranstvím je neseriózní.

Zavřený průchod

Jistou komplikací se ale pro cestující metrem může jevit průchod do stanice skrz nákupní centrum. Tedy v době po skončení otevírací doby, kdy lidé nemohou projít budovou ze zadní strany. „Nalepení na budovu Máje bez zachování průchodu či podchodu je opět ostudou města. Obyvatel je tak rukojmím provozovatele budovy, jestli ho skrz svou budovu nechá projít. Takže se zavírací dobou obchodů má smůlu," pomyslel si Jiří Hlaváč.

Podle něj, když se člověk ocitne kolem půl desáté večer ze zadní strany nové budovy Quadria, je zavřený v pasti do slepé ulice. „Tam kde byl dříve vchod do vestibulu metra podél budovy Máje, jsou zavřené vchody do obchodního centra, přes které už běžný cestující, hledající cestu do metra, neprojde," upřesnil.

Kromě kritiky ale chválí čistotu a obnovu stanice. Podobnou kritiku adresují další cestující i k jiným vchodům do stanic metra například na Lužinách. Stejná situace se také objeví v budoucnu, až se dostaví přístavba na Chodově.

Podle doporučení komplexu Quadrio se návštěvníci, kteří se ocitnou po zavírací době před vchodem z ulice Vladislavova u sochy Franze Kafky, mohou obejít budovu ulicí Purkyňova. Dojdou tak přímo ke vchodu do metra v ulici Spálená. Vedení nákupního centra nyní připravuje cedulku k soše a navigaci před centrem. Alternativu ze Spálené ulice také potvrzuje mluvčí dopravního podniku.

Petrovi Zemanovi spíše než zavřený průchod vadí uzavření stanice kvůli zástavbě stavebního pozemku nad vestibulem metra. „Dva roky trvající rekonstrukce vyžadující uzavření stanice se mi zdá příliš dlouhá a výhody pro investora, tedy přímý vstup z metra do obchodního střediska a posunutí otevření stanice z původních deseti měsíců na osmačtyřicet, velkorysé," doplnil Petr Zeman.

Čtěte také: V Praze se po dvou letech otevřela stanice metra Národní třída

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

22.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení