VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ne všichni mohou být lékaři. Kdo bude čistit komíny?

Praha 1 /FOTOGALERIE/ - Náměstí Republiky zaplavili středoškolští studenti pyšní na svou odbornost.

5.4.2011
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Akce na podporu učňovského školství „Já nejsem z gymplu“ se konala 5. dubna na Náměstí republiky v Praze.Foto: Deník/Michal Bílek

Sportovní soutěže, karaoke či módní přehlídka. Odpoledne plné zábavy mimo školní lavice čekalo na náměstí Republiky nejen na středoškoláky a jejich profesory. Zvědaví byli i žáci základních škol, které zanedlouho budou čekat zkoušky na střední školy.

A že to budou zkoušky na střední odborné školy, bylo jasné. Street show Já nejsem z gymplu! si totiž dala za cíl propagovat a podpořit střední odborné školství v Praze. Ovšem ne za každou cenu. Organizátoři programu Já nejsem z gymplu! nechtěli přetahovat děti z gymnázií. Naopak chtěli upozornit žáky a studenty na to, že odborná škola je rovnocenná a v mnoha případech i pro žáky či studenty lepší volbou než všeobecně zaměřené gymnázium. „Ne každý může být lékařem či učitelem. Ale i lékaři či učitelé budou pravděpodobně potřebovat, aby jim někdo opravil vodovod či vyčistil komín,“ řekla Pražskému deníku studentka Anna Mayerová, hlavní tvář kampaně.

O pravdivosti jejích slov vypovídají i zkušenosti samotných profesorů a učitelů. „Na naší škole máme několik studentů, kteří chodili na gymnázia, kde propadali, a tak přešli k nám. Většina z nich se ustálila a studijní problémy už nemá, naopak mnoho z nich vyniká,“ popsala praxi ve škole profesorka z vyšehradského odborného učiliště Martina Kraftová.

Kampaň Já nejsem z gymplu! tedy jistě splnila očekávání organizátorů, neboť oslovení studenti se hrdě hlásili k tomu, že mají určitou odbornost. „Jsem ze střední školy zeměměřičské a jsem na to hrdá. Podobné zaměření tolik lidí nestuduje, takže určitě nebudu mít problém najít práci. A i kdybych měla, nebude to určitě tak hrozné jako pro gymnazisty, kteří se nedostanou na vysokou školu,“ shrnula výhody středního odborného školství studentka Markéta Prokšová.

„Hodně šikovných lidí na gymplu zapadne,“ řekla pro Pražský deník v rozhovoru studentka Anna Mayerová, hlavní tvář projektu Já nejsem z gymplu!

Jak dlouho probíhá kampaň Já nejsem z gymplu!?
Kampaň oficiálně probíhá od prosince, kdy byla natočená reklama. Potom teprve vznikla naše písnička a videoklip. Kampaň tedy probíhá více než tři měsíce a bude končit v květnu. Celý projekt bude ale končit až v roce 2013.

Jste tváří této kampaně. Jak jste se k tomu dostala?
Kluci ze školy (střední odborná škola v Panské ulici, pozn. autorky) přišli s tím, že by chtěli natočit reklamu, ve které jsem hrála. A přes tuto reklamu jsem se pak stala i tváří celé kampaně.

Chtěly se i jiné dívky stát tváří kampaně?
Konkurence byla, ale já jsem vyhrála a byla tou nejlepší (smích).

Co obnáší být tváří kampaně?
Člověk, který chce být tváří takovéto kampaně, musí být hlavně příjemný, přirozený, musí se usmívat a účastnit se rád takovýchto veřejných akcí.

Proč jste si vy osobně vybrala střední odbornou školu?

Pro mě to byl jasný výběr. Chci dělat v budoucnu moderátorku, proto jsem šla na střední školu, která má toto zaměření.

Jsme na street show s názvem Já nejsem z gymplu!. Jak tu dnes budete přesvědčovat studenty či žáky základních škol, že chodit na střední odbornou školu má smysl? Jak bude lákat žáky základních škol, kteří zde mají také velké zastoupení?
Samozřejmě je výběr střední školy jednodušší, když žáci v devátých třídách už dopředu ví, co by chtěli dělat. Takto jsem to měla i já. Střední odborná škola je pro mnoho lidí opravdu skvělá alternativa ke gymplu. Je potřeba, aby se žáci či studenti nezalekli toho, když mají k něčemu vlohy. Navíc pokud nejsou vyloženě studijní typy, je škoda, aby byli například průměrní na gymnáziu, aby tam „zapadli“, když mohou vynikat na odborné škole.

VERONIKA VALENTOVÁ

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení