VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrat divokých koní: V první etapě

Praha /DÍL 6./ - Mongolský deník aneb O dlouhé cestě čtyř divokých koní Převalského Matyáše, Limy, Korduly a Cassovii.

15.6.2011
SDÍLEJ:

Transport koní Převalského patřících ZOO Praha do Mongolska z pražského letiště Kbely.Foto: Deník/Michal Bílek

„Hlavně, aby se nám je podařilo hned ráno oddělit,“ obávala se paní Kardová, když jsme se v pondělí večer začali sjíždět v Dolním Dobřejově.
Kdyby se koně nenechali oddělit a museli bychom je nahánět po pastvině, náš plán by se začal hroutit jako domeček z karet. Odlet naplánovaný na úterní 15. hodinu by nešlo jen tak snadno odložit…

Když v šest ráno – o hodinu dřív, než bylo plánováno – přijelo první novinářské auto a koně zpozorněli, začali jsme se obávat, že dojde
k nejhoršímu… Naštěstí se Kardovým podařilo asi o půl hodiny později oddělit nejprve Matyáše a posléze i klisny.

Poté koně jednoho po druhém veterinář Roman Vodička nastřelil šipkami s anestetiky. Když si omámení koně lehli, odebral jim krev (to aby ji už nemuseli odebírat veterináři v Mongolsku), dal jim dlouhodobě působící sedativa a vitamíny a poté antidotum. Jakmile se kůň začal stavět na nohy, naši chovatelé ho natlačili do přepravního boxu. Ten už byl vystříkaný speciálními feromony, které by během cesty měly koně uklidňovat. Zní to jednoduše, ale na napětí, které – nejen ve mně – vyvolával každý nezvyklý pohyb koní, asi do smrti nezapomenu…

Matyáš, Cassovia, Lima a Kordula… Zatímco první tři převaláci se do beden nechali naložit během dvaceti až pětačtyřiceti minut, s Kordulou to byla pořádná práce trvající přes hodinu! V jedenáct však nákladní vůz se všemi čtyřmi koňmi vyjížděl z dobřejovských vrat a nakládka do letadla ve Kbelích pak už proběhla jako zcela rutinní operace – ne nadarmo ji kolegové dvakrát nacvičovali.

Exkluzivní deník v Deníku

Expedici, jejímž cílem je návrat čtyř koní Převalského do oblasti Komintal v západní části Mongolska, Deník sleduje. Každý den nabídneme informace, postřehy a zážitky z této cesty. Ty budou čtenářům exkluzivně zprostředkovávat ředitel Zoologické zahrady v Praze Miroslav Bobek a její tisková mluvčí Jana Ptačínská. První část expedice odlétá do Mongolska dnes, 9. června a návrat je naplánovaný na noc z 19. na 20. června. Do té doby bude Deník exkluzivním pozorovatelem tohoto výjimečného projektu.

MIROSLAV BOBEK

15.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení