VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní muzeum po sto letech čeká změna. Obmění expozice

Praha - Změnit svou tvář a možná se i vyhoupnout mezi špičku v muzejnictví. S takovými plány přichází Národní muzeum, které vyhlásilo velkou architektonickou soutěž, na jejímž konci vznikne deset nových expozic. Podle vedení instituce jde v tuzemsku o největší architektonickou soutěž zaměřenou na interiéry.

25.7.2015 1
SDÍLEJ:

Národní muzeum v Praze.Foto: archiv VLP

Po různých průtazích nedávno začala rozsáhlá rekonstrukce historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí. Nyní muzeum vyhlašuje největší soutěž pro své expozice po více než sto letech.

„Hledáme tým architektů, který by nám pomohl zhmotnit myšlenku propojit dvě architektonicky i prostorově odlišné a zdánlivě rozporuplné budovy, které budou fungovat jako jeden návštěvnický a expoziční celek," prozradil Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Soutěž nemá v Česku obdoby

Nejde však jen o obvyklé hledání architekta. „Domnívám se, že v České republice nikdy tak velká architektonická soutěž na expoziční interiéry pořádána nebyla, a myslím, že je to celkem výjimečné i v mezinárodních souvislostech," upozornil ředitel instituce. Zároveň takovou soutěž vyhlašuje muzeum po více než sto letech. Michal Stehlík, náměstek pro centrální výstavní a sbírkotvornou činnost se domnívá, že tento krok pomůže muzeu získat novou tvář, kterou si následně udrží na další století.

Jak by mělo muzeum v budoucnu vypadat, už napovídá poslední výstava s názvem Archa Noemova. Tuto jakousi malou ochutnávku lze spatřit v nové budově muzea, bývalém Federálním shromáždění. Zde je pro návštěvníky kromě vycpaných zvířat připravena i velká interaktivní tabule, velkoplošná obrazovka a také je část prostoru věnovaný dětem.

Toho by v budoucnu mělo být více, neboť instituce chce zřídit speciální Dětské muzeum, které bude kombinovat hravost a zábavu s informací a poučením. To by mělo pomoci tomu, aby i nejmladší měli chuť se něco nového dozvědět, ale zároveň nebyly z „učení" znudění.

Pokladnice Národního muzea

Nejen pro fanoušky blyštivých a cenných věcí zároveň vznikne i Pokladnice Národního muzea, což bude expozice drahých kamenů, šperků a dalších významných a drahých exponátů. Celkový objem metrů čtvrtečních, který zaberou expozice zaměřené na přírodu a historii v obou budovách, je 12 tisíc. Část exponátů bude i v plánované multimediální podzemní chodbě, jež propojí obě budovy Národního muzea. Uvnitř se lidé budou moci dozvědět více o dějinách místa, Václavského náměstí a centra Prahy.

Zároveň má tunel pomoci i lidem, kteří mají problém překonávat bariéry. Dosud byla pro ně problémem hlavně historická budova z konce 19. století. Podzemní propojení má být však v budoucnosti řešením, neboť nová budova, která je přes ulici od té staré je plně bezbariérová.

„Návštěvníky z nové budovy dostaneme výtahy do podzemí historické budovy a tam už jsme schopni překonat složitá schodiště a dostat lidi do všech částí muzea. Zároveň je v zadání soutěže, aby expozice byly co nejvíce přívětivé pro osoby, jež se nemohou úplně hýbat," řekl Lukeš.

Sází se na počet účastníků

Národní muzeum vyhlásilo tuto velkou architektonickou soutěž tento týden. Zájemci budou mít necelých devadesát dní na to, aby přišli se svými návrhy, neboť první kolo končí 19. října. „Probíhají i vnitřní sázky, kolik týmů a osobností se sejde," prozradil s úsměvem Stehlík.

Do druhého kola, které proběhne v listopadu letošního roku, by pak podle něj mělo postoupit nanejvýš deset projektů, z nichž se bude ve finále oceňovat prvních pět. Na jaře roku 2016 proběhne výstava úspěšných návrhů.

O nich bude rozhodovat jedenáctičlenná porota, která se skládá jak z lidí, kteří mají něco společného s Národním muzeem, tak i nezávislými odborníky. Stejný počet je i náhradníků. Jejím předsedou je právě Stehlík, podle něhož však příliš nezáleží, zda má porotce spojitost s institucí či nikoli. Názory mají odborníci vesměs podobné.

Vývoj oprav budou sledovat kamery

Kontrola, aby bylo vybráno to nejlepší řešení, je na místě. Celková výše investičních prostředků určených na realizaci expozic, vybavení výstavních prostor a návštěvnický provoz je 483 milionů korun. Z této sumy je určeno 300 milionů korun, které může vítězný architekt či tým využít ke zpracování svého projektu. Zároveň si vítěz soutěže přijde na 25 milionů korun, za něž bude několik let pracovat.

Na nové expozice si totiž budou muset lidé počkat. Historická budova Národního muzea totiž prochází od letoška velkou rekonstrukcí, která by měla vyjít na 1,35 miliardy korun. „Budova by měla být předána opravená a zkolaudovaná 16. října 2018. Už dlouhodobě však říkáme, že nepředpokládáme, že v roce 2018 by se nám povedlo to uvést do kompletního návštěvnického provozu. Budovu se však pokusíme otevřít alespoň částečně," vysvětlil Lukeš.

Na podzim by podle něj Národní muzeum, v rámci informovanosti veřejnosti, nainstalovalo do opravované budovy webové kamery, přes které mohou lidé sledovat, jak rekonstrukce probíhá.

Čtěte také: Národní muzeum vyhlásilo architektonickou soutěž na své expozice

Autor: Benedikt Lederer

25.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies