VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní galerie oslaví výročí 2018 Koudelkou, První republikou a experimenty

Praha - Národní galerie připomene osmičková výročí příštího roku zvláštními výstavami, ale především nově instalovanými expozicemi moderního a poválečného umění ve Veletržním paláci. Mezi stěžejními akcemi bude expozice První republika, která připomene i mimopražská centra uměleckého dění té doby, včetně slovenských či ukrajinských. Výstava nazvaná 1968: S lidskou tváří!!! se bude věnovat vizuální kultuře a experimentům v umění od 50. do 80. let. Galerie vystaví fotografie Josefa Koudelky včetně jeho slavného cyklu Invaze.

4.8.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Národní galerie. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Ředitel NG Jiří Fajt řekl, že s autorem, který již galerii daroval svůj slavný cyklus vystavený v roce 2013 na bienále v Benátkách, jedná o další spolupráci i případných darech. NG si k výročí roku 1968 dále zapůjčí z Norimberka v Čechách dosud nevystavované Deníky Jiřího Koláře. Na připomínku výročí událostí, které významně ovlivnily českou společnost, dostala NG ze všech příspěvkových organizací ministerstva kultury největší příspěvek, celkem 37 milionů korun.

Klíčovým projektem je česko-slovenská výstava 

Stát vydá na oslavy 100. výročí založení samostatného Československa a připomínku 50. výročí Pražského jara a okupace země armádami Varšavské smlouvy 400 milionů korun. Prvních 88 milionů se čerpá už letos, z toho instituce v resortu kultury přes 34 miliony. Ty z celkem 172 projektů připravují 66. Klíčovým projektem je česko-slovenská výstava. Za českou stranu ji garantuje Národní muzeum, v jehož opravené historické budově se výstava příští rok na podzim uskuteční.
NG v souvislosti s expozicemi o meziválečné a poválečné době připravuje zásadní změnu prezentace svých sbírkových expozic ve Veletržním paláci. V něm se dnes na třech patrech představuje umění od konce 19. století do současnosti. Ředitel NG však chce, aby počátky moderního umění doplnila ta díla, která obsahují také jejich starší východiska. Ve Veletržním paláci tak bude od dubna 2019 představeno i takzvané dlouhé 19. století, tedy doba mezi Velkou francouzskou revolucí a počátkem první světové války.

Dva projekty začnou na podzim 2018

Výstava První republika bude "topografii výtvarné scény" meziválečného období se zdůrazněním důležitých uměleckých center a národnostní plurality tehdejší společnosti. Druhé velké téma NG v jubilejním roce je projekt 1968 - S lidskou tváří!!, který se věnuje vizuální kultuře poválečné doby s důrazem na turbulentní 60. léta. Její součástí bude kromě výtvarných prací, divadla a dobového designu literární tvorba autorů Pražského jara včetně těch, kteří poté nemohli publikovat. Oba projekty začnou na podzim 2018 a doprovodí je řada veřejných programů: přednášky, workshopy a diskuse, včetně promítání trezorových filmů.
Zatímco obě dvě zmíněná časová období NG připraví především za využitím děl ze svých sbírek, v expozici umění po roce 1989, kterou chce Fajt také obměnit, si prý bude muset pomoci dlouhodobými zápůjčkami ze soukromých sbírek. Současné umění totiž není kvůli dlouhodobému nedostatku peněz podle ředitele v NG kvalitně a relevantně zastoupeno.

Autor: ČTK

4.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení