VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nápor pětisetleté vody Praha ustojí, ukázalo sobotní cvičení

Praha – Několik zaplavených čtvrtí, stanice metra, památky i část zoologické zahrady pod vodou. Desetitisíce lidí, vyhnaných ze dne na den z domovů. Pětisetletá voda před deseti lety napáchala v metropoli škody, přesahující hodnotu šestadvaceti miliard korun.

13.8.2012
SDÍLEJ:
Fotogalerie
22 fotografií

Výstavba protipovodňových bariér u Karlových lázní.Foto: Martin Divíšek

Co by se při opakování podobné situace událo v Praze dnes, zítra, za rok? Mají žít Pražané v obavách z další hluboké tlakové níže, která sevřela Česko v první polovině srpna 2002 a přinesla nezvykle vytrvalé lijáky? Na tyto otázky se snažili najít odpověď záchranáři při sobotním protipovodňovém cvičení v centru města. Nejen oni poté konstatovali opakování tragédie nehrozí ochrana Prahy je komplexní a jen krůček od dokončení, který představuje vesměs jen kolaudace stěny ve Velké Chuchli.

Čtěte také: SPECIÁL 10 let od povodní

Protipovodňová opatření o celkové délce 19,255 kilometru na obou březích Vltavy mají i při dalším náporu pětisetleté vody učinit z Prahy zcela bezpečné místo. Na jejich případné urychlené instalaci by se pak podílelo přibližně pět tisíc lidí.

„Snad jen, kdyby někdo zaútočil na vodní díla vltavské kaskády, ocitlo by se hlavní město v nebezpečí, protože by zkrátka nezbyl čas," poznamenal v sobotu po skončení cvičení starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Celý protipovodňový systém lze nyní postavit do osmačtyřiceti hodin a v takovém čase se lze na povodeň podobné té, která nás zasáhla před deseti lety spolehlivě připravit," vysvětlil primátor Bohuslav Svoboda s tím, že Praha aktuálně disponuje tím nejlepším systémem protipovodňové zábrany v rámci celé Evropy.

„Stál čtyři miliardy korun a bez závad by měl vydržet alespoň osmdesát let. Pražané by měli vědět, že i ty nejnižší zábrany jsou přinejmenším o celých třicet centimetrů vyšší, než jaká byla maximální hladina Vltavy v srpnu před deseti lety," ujistil primátor.

Jedinou slabinou podle Svobody i Lomeckého zůstávají Karlovy lázně. To je však záměr. Případná povodeň totiž musí protéci právě jimi. To proto, aby v krajním případě zůstal nepoškozen Karlův most.

Fakta o povodních z roku 2002

- Povodeň z léta 2002 bývá často označována za nejrozsáhlejší v historii hlavního města. Hladina Vltavy dosáhla třetího stupně povodňové aktivity již 8. srpna, za dva dny začala mírně klesat, poté však přišla druhá vlna srážek na jihu a západě Čech. V pondělí 12. srpna byl v Praze znovu vyhlášen stav ohrožení. Vzestup hladiny trval přibližně tři dny. Řeka kulminovala 14. srpna s průtokem více než 5000 metrů krychlových vody za vteřinu. Vysoce tak překročila limit stoleté vody, o které se v Praze mluví při průtoku větším než 3700 metrů krychlových za vteřinu a která byla předtím naposledy v roce 1890.

- Při kulminaci voda pokrývala 2877 hektarů, tedy 5,8 procenta metropole (při normálnímu stavu je to jen 527 hektarů). Okrajové čtvrti Zbraslav, Lahovice, Radotín, Chuchle či Lipence se změnily v jedno velké jezero. Na levém břehu postihla voda nejvíce Smíchov, Malou Stranu a Holešovice, na protější straně Karlín, kde se zřítilo několik domů, Libeň a částečně i Staré Město. Pod vodou skončila dolní část Podbaby v Praze 6, zaplaveno bylo Lysolajské údolí, Sedlec a velká část Troje.

Autor: Jakub Krupka

13.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Řidič autobusu. Ilustrační foto.

Může stávka řidičů ochromit spojení Prahy s okolím?

Byt. Ilustrační foto.

Developeři letos v Praze prodají zhruba 6500 bytů

Údržba trati pro tramvaje ovlivní i provoz autobusů

Praha – V úseku Hradčanská–Prašný most nepojedou v noci na pátek tramvaje. Údržba trati si vyžádá obousměrné přesušení provozu, které začíná 50 minut po půlnoci a skončit má 20 minut před pátou ranní. Bude se to týkat tří linek, jejichž trasy budou odkloněny přes zastávku Pražský hrad.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Odborník: Praze pomůže, když zakročí proti vozům bez filtrů

Praha - Kromě nízkoemisní zóny by pražskému ovzduší pomohlo zejména zakročení proti autům, která mají odstraněný povinný filtr pevných částic. To tvrdí dopravní odborník Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat.

Praha 12 neschválila rozpočet se schodkem 162 milionů korun

Praha - Městská část Praha 12 stále nemá schválený rozpočet pro letošní rok. Zastupitelstvo městské části v úterý nepřijalo návrh, podle něhož měly výdaje dosáhnout 434 milionů korun a příjmy 272 milionů. V úterý to sdělila Eva Burianová z radnice. Praha 12 je poslední městskou částí, která dosud hospodaří v rozpočtovém provizoriu bez schváleného rozpočtu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies