Paní Marie žije s manželem v sedmdesátime­trovém obecním bytě v Bubenči. Zatímco letos platili měsíční nájemné ve výši 4690 korun, od ledna to bude téměř o dva tisíce více. Řada městských částí totiž využila svých pravomocí a zvyšuje nájemné o maximální možnou hranici, kterou dovoluje zákon.

Zřejmě nejhlouběji do kapsy budou muset od nového roku sáhnout lidé žijící v lokalitách Břevnova, Dejvic nebo Bubenče. Právě tady se cena nájemného v obecních a magistrátních bytech vyšplhá až ke sto korunám za metr. O výměnu bytů za menší už si přitom v minulosti v šesté městské části zažádalo na devadesát seniorů.

„Hlavní město se usneslo, že po tři roky nasadí cenu nájemného na maximum. V roce 2010, kdy je poslední vlna deregulace, se už budou dělat rozdíly mezi kvalitou bytů. To znamená, že pokud bude například někdo bydlet v přízemí, zvýšení nebude tak razantní jako u bytu ve třetím patře,“ řekl pro příklad vedoucí bytového odboru magistrátu Vladimír Dykast. Podle něj Praha utržené peníze dává do revitalizace bytového fondu a oprav.

„S nejvyšším nájemným musejí počítat obyvatelé Prahy 6 a 1. Nejlevnější naopak zůstane život v sídlištních částech jako je Černý Most nebo Barrandov. Podle radního pro bytovou politiku Jiřího Janečka se však nových cen nemusejí obávat všichni nájemci magistrátních bytů. Nový výměr se totiž bude týkat zhruba jen poloviny z 10,5 tisíce jednotek. „Město řadu bytů stavělo s využitím státní dotace a zavázalo se, že nějakou dobu nebude nájem zvyšovat,“ upřesnil Janeček.

Stejně jako doposud budou platit také obyvatelé Prahy 2. Na posledním zasedání se tak usnesli zdejší radní. „Zvyšovat se bude až od července následujícího roku,“ píše se na webových stránkách radnice s tím, že úřad nyní posuzuje hlukovou zatíženost obvodu. Tu chce pak při vypočítávání nájemného pro následující rok zohlednit.

Už dlouho za to bojují například obyvatelé Legerovy ulice. Jeden z místních, Jaroslav Tatgyanik, před časem Deníku řekl, že o této možnosti s radnicí jedná. „Žijeme v neúprosném hluku, měli bychom mít slevu,“ domnívá se.

Bez stresu zatím zůstávají také senioři v Praze 3 nebo 4. Rada zatím o nových o dražších nájmech nerozhodla. Na oznámení má ale ještě více jak měsíc. „Zasedání bude v průběhu září,“ řekl mluvčí Prahy 3 Jan Sotona. Pokud někdo ze seniorů nebude na zaplacení mít, může požádat o výměnu bytu za menší. Radnice se však shodují, že takových případů není tolik.

„Systém funguje už od loňska a žádostí jsme měli do desítky,“ popsala například mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová. Za pravdu ji dává i mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš. „Takových lidí je opravdu minimum,“ potvrdil. Pražanům, kteří se ocitnou ve finanční nouzi ale radí: obraťte se na sociální odbor.