VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Najdou Ďáblice své náměstí?

Ďáblice - Obyvatelé osmé městské části marně hledají své centrum. Ale brzy se to může změnit.

3.6.2012
SDÍLEJ:

Ďáblice se možná už brzy dočkají svého náměstí. Nyní mají pouze náves.Foto: Archiv Zdeňka Sobotky

Ďáblické děti mají o tom, jak by mělo náměstí vypadat, jasnou představu. „Hlavně tam musí být cukrárna," shodly se během půlročního workshopu, ve kterém připravovaly návrh náměstí.

Invenci a hravost, kterou při vytváření plastik z papíru i plastelíny děti ze základní školy v Ďáblicích projevily, překvapila i architekta Petra Hlaváčka, který připravuje návrhy náměstí pro městskou část.

„Děti si to užily, byly bezprostřední. Za úžasné modelářské výkony jsme rozdávali ceny. Například třída I. A si odnesla cenu za nejbarevnější model," popsal Pražskému deníku architekt Hlaváček.

Dospělí tápou

Ale zatímco děti mají o náměstí jasné představy, dospělí zatím tápou. Pro nově řešené náměstí, které se bude nacházet v okolí bývalé cihelny, existuje zatím pět pracovních variant.

„Tyto varianty jsme nazvali S, M, L, XL a XXL a jsou vypracovány podle velikosti území, které by náměstí mělo mít," objasnil Petr Hlaváček.

Varianta S by byla samozřejmě svou plochou nejmenší a též nejlevnější. Tím by ale veškerá nej skončila. Znamenala by pouze rekonstrukci stávajícího obecního domu.

Varianta M

Tzv. varianta M počítá s lepší občanskou vybaveností, neboť by na náměstí stála cukrárna, sportoviště a bylo by zde minimální komunitní centrum, které by bylo spravováno buď trvalým nájemcem, nebo místním občanským sdružením. Radost by měli i senioři, kteří by zde měli malý seniorský park na cvičení.

Tato varianta se zdá prozatím architektovi Hlaváčkovi nejpravděpodobnější. „Varianta M by ale měla být pouze začátek. Asi se toho nedožiji, ale rád bych, aby se ve finální fázi ďáblické náměstí podobalo například parku Gutovka u metra Strašnická," nastínil možnou budoucí koncepci Petr Hlaváček.

Multikulturní centrum pro trávení volného času ale naráží na způsob, jakým dnes mladí Pražané tráví volný čas. To vidí částečně jako problém i samotný architekt Hlaváček.

„Naše generace běhala venku. Když jsme museli zůstat doma, bylo to za trest. A dnešní mladí? Ti jsou zalezlí doma a je pro ně za trest jít ven," porovnává trávení volného času Hlaváček.

Zázemí pro mladé

Starosta Ďáblic Miloš Růžička však věří, že právě mladí lidé jsou budoucností, a proto potřebují mít v místě svého bydliště centrum, kde se budou moci scházet. „Mladí se proměňují v občanskou společnost, je nutné jim vybudovat zázemí," zdůrazňuje starosta Růžička. „Jako my lidé máme srdce, je třeba, aby i naše obec měla jedno takové srdce," stál si za svým starosta.

„Pro mě osobně je náměstím Globus. Než tady budovat za hodně peněz nějaké náměstí, kam stejně nikdo chodit nebude, raději bych postavil chodník právě ke Globusu," postěžoval si Pražskému deníku František Mišek.

„Nechápu, proč chce obec budovat třeba cukrárnu. Jedna tady už byla, dokonce na hlavní ulici, ale šla k šípku. Lidé se jezdí bavit do centra, je tedy neekonomické tady podporovat nové obchody," vysvětlil své zamítavé stanovisko k novému náměstí Mišek.

Většina obyvatel Ďáblic však po novém náměstí touží, a tak se projekt uskuteční. Jediným otazníkem bude jeho podoba. Naopak finance jsou už připravené. „Z rozpočtu jsme vyčlenili pět milionů korun, takže jakmile se shodneme na návrhu, můžeme ho začít realizovat," řekl Pražskému deníku starosta Růžička.

Veronika Cézová

Ďáblický kronikář Zdeněk Sobotka řekl Pražskému deníku: „Náměstí musí být hlavně řešeno jako celek"

Od kdy hledají Ďáblice své náměstí?

Brzy po něžné revoluci se radním MČ a Miloslavu Wimmerovi podařilo zajistit likvidaci podniku Prefa, který byl ve středu obce a byl velmi hlučný a prašný. Tím také vznikla myšlenka vybudování náměstí. Bylo vypracováno několik celkových studií, vystavělo se pár domů, zpravidla nájemních. Cihelna včetně komína, dnes již zapsaná do památek, byla citlivě rekonstruována na restauraci (dole v cihlářské peci) a kavárnu v nadstavbě. Jednoúčelově se lidé scházeli v okolí restaurace U Krále Holce.

Jaká varianta náměstí by se vám líbila nejvíce? Jste také pro tzv. variantu „M" ?

O tomto záměru jsem slyšel poprvé, nestačil jsem ho vstřebat. Náměstí by však mělo být řešeno jako celek, především: co s obrovskou dírou s původním určením na výstavby UMPRUM? A také se musíme pokusit o celkovou dotaci „z vyšších peněz", třeba EU. Podle mě obec může finančně dosáhnout maximálně na „asanaci" okolí bývalého hostince U Krále Holce, na ostatní bude třeba dotace či investor.

Co všechno by podle vás mělo být součástí nově budovaného náměstí?

Jako starší osoba bych chtěl dům s pečovatelskou službou, „aktivní místnosti pro seniory" jsou sice podstatně lacinější, ale špatnou náhradou.

Veronika Cézová

Autor: Redakce

3.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení