VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádaží Bubny ožije kulturou, záměr opravy se opět posouvá

Praha - Rozpadne se dřív dílo nebo stavba? Nádraží Bubny od srpna poměří čas s uměleckými objekty, které budou směřovat k postupnému rozkladu. Společnost Památník Šoa Praha na opravu nádražní budovy nezískala potřebné peníze od ministerstva kultury, čímž se záměr opět odkládá. Během srpna a podzimu oživí zchátralé nádraží alespoň kultura.

27.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Výtvarná díla na nádraží BubnyFoto: Deník / Karlíková Andrea

V druhé půli prázdnin se do Bubnů nastěhují umělci. Budou tam pracovat na dílech, která přiblíží téma holocaustu a událostí souvisejících s historií nádraží, odkud za druhé světové války odjely desetitisíce Židů do ghett a koncentračních táborů. Vedle sochy Brána nenávratna od Aleše Veselého přibude do podzimu v tomto nenápadném koutu Holešovic nejméně dalších šest uměleckých objektů.

Válečný příběh nádražím také jenom prošel 

Ty ale, na rozdíl od koleje symbolizující Jakobův žebřík, zůstanou před nádražím pouze na omezený čas. „Pracujeme s pomíjivostí. Záměrem jednotlivých děl je, aby začala zanikat ve chvíli, kdy budou instalována. Válečný příběh nádražím také jenom prošel,“ vysvětlil Pavel Štingl, ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha.
Postupná destrukce děl v sobě nese ale i jinou symboliku. Má upozornit na dlouhodobě zchátralý stav nádraží a zanedbanost jeho okolí. „Je to od nás taková drzost. Pokládáme si otázku, zda se dřív rozpadnou objekty nebo budova.

Kurátorkou projektu je scénografka Brádková

Zároveň jsme zvědaví, jak se na nich vyřádí povětrnost či svéráz Pražanů - kdo se na tom vyzuří a zničí to,“ upřesnil Pavel Štingl. Celý proces budou dokumentovat fotograficky a filmově a sdílet ho na sociálních sítích.  Jedním z objektů bude třicetimetrový molitanový tunel od Kryštofa Kaplana, v jehož průchodu zažijí návštěvníci tíživý pocit absolutního ticha.

Dále se do letního projektu zapojí například Dan Pešta, Martin Janíček či Kurt Gebauer a jeho žáci. Kurátorkou projektu je scénografka Ivana Brádková. Diváci budou jednak ti, které přiláká na nádraží zvědavost vidět umělce „v akci“ a jednak cestující z projíždějících vlaků. Komplexně celý soubor uvidí při vernisáži na podzim, pokud díla do té doby vydrží.

Je to závazek 


V září a říjnu se v Bubnech odehraje řada kulturních akcí, včetně známého Bubnování pro Bubny. Při té příležitosti bude odhalena výtvarně pojatá desku připomínající, že kolem nádraží jednou povede ulice pojmenovaná po siru Nicholasi Wintonovi. Třída, která propojí Veletržní s Dělnickou, zatím existuje jen v plánech developerů, „Je to závazek. Probouzíme v tomto divném území, které ještě není vyprojektované, jeho specifický význam a identitu, která je dnes překryta vrstvami prachu. Nádraží Bubny bohužel není spojeno s nadějí Wintonových kindertransporů, ale s mementem jejich rodičů, kterým se zde naplnil osud. Po té, kdy svou prozíravostí své děti zachránili, neunikli vlastním deportacím stejně jako desítky tisíc dalších židovských obyvatel Prahy,“ připomněl Pavel Štingl.

Nezískané peníze vedou k posunu projektu


Kulturou ožije nádraží v době, kdy ho měla zahalit plachta a měla začít dlouho plánovaná rekonstrukce. Společnosti Památník Šoa Praha se ale nepodařilo na projekt získat od ministerstva kultury potřebných 125 milionů. Jejich záměr to nejen odložilo, ale paradoxně i posunulo dopředu.

„Poté, co nám vypadlo financování, jsme stáli před otázkou, co dál. Dospěli jsme k závěru, že máme čas na dotažení projektu, který vzniknul již před třemi roky. Mezitím se změnilo mnoho položek v zadání. Dnes jsou jiné vlastnické poměry objektu a okolních pozemků, dotáhnul se scénář expozice a prosadila se možnost přístavby vstupního objektu, původně nemyslitelná,“ vypráví Pavel Štingl. Výsledkem bylo vyhlášení nové architektonické soutěže, z níž odborná komise vybrala pět vítězů.

O peníze bude obecně prospěšná společnost žádat ministerstvo 

Architekti pracovali podle zadání, které zahrnovalo mimo jiné podmínku vytvořit sebevědomou moderní stavbu, která se neztratí v budoucí developerské zástavbě. Komise určila i celkového vítěze a doporučila jeho návrh k realizaci. Jeho jméno se veřejnost dozví na podzim při veřejné prezentaci všech pěti návrhů. „Dosud běží odvolací řízení, musíme proto se zveřejněním jména počkat,“ odůvodnil ředitel společnosti neochotu prozradit k výsledkům podrobnosti.
Nový projekt nepřesáhne původně plánovaný limit 125 milionů korun. O tyto peníze bude obecně prospěšná společnost žádat ministerstvo kultury opět na podzim. Peníze zahrnují náklady na přestavbu objektu, stálou expozici a vybavení pro moderní vzdělávání. 

V budoucnu může žádat o peníze také hl. m. Prahu pomocí grantového systému. Vedení magistrátu dává najevo, že je záměru přestavět nádraží v památník šoa nakloněné. „Památník šoa zapadá do konceptu, kdy město chce, aby Holešovice byly kulturním centrem. Bubny jsou součástí tzv. holešovické podkovy, do něhož patří Veletržní palác, Průmyslový palác, Bubny, Holešovická tržnice, Štvanice,“ uvedl radní pro kulturu Pan Wolf.

Autor: Andrea Karlíková

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení