VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnázium u inspekce propadlo

Praha - Školu Amazon označili za podprůměrnou. Nařčení kvůli náboženství ve škole nebylo možné prověřit.

27.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

V mnoha ohledech podprůměrné. Tak zní včera zveřejněný verdikt České školní inspekce (ČŠI) nad soukromým Anglicko-českým gymnáziem Amazon ve Washingtonově ulici.

Dvacet studentů odešlo

Gymnázium se v médiích objevilo v lednu, kdy ředitelka školy, členka Církve adventistů sedmého dne, vyhodila na dvě desítky studentů. Podle ní kvůli špatnému prospěchu, podle nich kvůli „šíření negativní energie“. Ve výuce se prý začalo stále více objevovat náboženství, a to přesto, že škola není církevní. Právě tehdy, na podnět rodičů, začala inspekce školu prověřovat.

Stížnost rodičů

„Stížnost, kterou poslali rodiče, byla sepsána kvalifikovaně a zmínky o náboženství vůbec neobsahuje. Směřovala spíše k materiálnímu vybavení školy a k personálnímu zabezpečení výuky,“ řekl tehdy Deníku mluvčí ČŠI Libor Vacek.

Výtky inspektorů se týkají mimo jiné hygienických podmínek a nedostatků ve vybavení, ale i v přijímacím řízení a v personálním obsazení. „Personální i materiální zajištění výuky je podprůměrné,“ konstatovaly inspektorky. Četné chyby se prý objevily také v přijímacím řízení, nedostatečné je i vybavení a prostory, ve kterých se škola nachází. „Někteří žáci, kteří se neztotožňují s pravidly stanovenými školou, popřípadě mají horší studijní výsledky, jsou vedením školy občas nevhodně označováni jako negativní,“ stojí také v inspekční zprávě.

Inspekce nemohla zkoumat, zda do výuky proniká náboženská výchova, protože takovou prověrku zákon neumožňuje. Budova gymnázia je nyní uzavřená a nikdo není k zastižení.

Vedení školy se nevyjádřilo

Zástupkyni ředitelky školy Pavlu Bajuszovou se nám však podařilo zastihnout na soukromém mobilním telefonu. Požádala o poslání otázek písemně, ale neodpověděla na ně. Potom již byla na telefonu pouze schránka.

Ředitelka školy Eva Kudrnová ale náboženství ve výuce i jakékoliv rozdělení studentů na negativní a pozitivní už na začátku celé kauzy popřela. Studenti podle ní z gymnázia odešli kvůli špatnému prospěchu.

„To naprosto odmítám. Nikdy jsem o své víře nikomu ze školy neříkala, a tak to také zůstane. Do toho, co dělám ve volném čase, nikomu nic není,“ uvedla v zimě.

Církev navíc jakoukoli spojitost se školou odmítla. Její členové se ale v zařízení pravidelně každou sobotu scházejí. „Jeden z našich sborů má v prostorách školy možnost pravidelných setkání. Ale paní Kudrnovou osobně neznám. Pokud škola nějakým způsobem chybovala, nemá to s naší organizací nic společného,“ řekl tehdy Deníku Tomáš Kábrt z oddělení komunikací církve.

Inspekce se do školy ještě vrátí

Podle Vacka se inspekce do školy ještě letos vrátí a ověří, jak se pokusila jejich výtky odstranit. Zároveň prý poslali zprávu o inspekci na pražský magistrát, který by mohl škole dokonce odebrat část státních dotací. Úřednice na magistrátu ale zatím nechtěla případ komentovat.

Gymnázium začalo fungovat v září 2008, zaměřuje se na výuku jazyků. Roční školné vyjde na 32 000 Kč.

JAN HORÁK A ČTK

Autor: ČTK

27.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení