VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zebře nejste pány nad řidiči, upozorňují policisté

Praha - Policisté se tento týden zaměřují na to, aby hlavně dětem připomněli zásady správného pohybu na pozemních komunikacích.

4.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Policisty dohlížející na počínání pěších účastníků silničního provozu – obzvlášť těch nejmladších – je v pondělí možno potkat u přechodů pro chodce v řadě míst republiky. Zejména poblíž škol. Nezačíná přitom školní rok a ještě se neblíží ani jeho konec, což jsou období, kdy ženy a muži v uniformách policistů i strážníků tradičně věnují dohledu nad školáky zvýšenou pozornost. Nyní je do ulic přivedlo zahájení nové vlny kampaně Zebra se za tebe nerozhlédne, který trvá až do konce pracovního týdne.

„Policisté z preventivně informačního oddělení společně s dopravními policisty mezi půl osmou až půl devátou ranní a poté mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou působí u vybraných přechodů, kde se zaměřují na správné přecházení vozovky a všeobecně na dodržování pravidel silničního provozu – zejména však dětmi,“ shrnula podobu kampaně Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie.

Přímo v metropoli se podle jejích slov zaměřují policisté na šest lokalit. Po pondělním zahájení akce na Olšanském náměstí v Praze 3 se v úterý stěhují do Švehlovy ulice v Praze 10, aby se středu opět ráno vrátili na Prahu 3. Tam budou ráno působit v ulici Jana Želivského; odpoledne se pak vydají do Žernosecké ulice na Praze 8. Ve čtvrtek budou věnovat pozornost malým chodcům u zastávky městské hromadné dopravy před Národním divadlem a v širším centru metropole zůstanou i v pátek – centrem jejich pozornosti se stane křižovatka ulic Slavíkova a Ondříčkova.

„Pro malé chodce, kteří dodrží zásady správného přecházení, máme připraveny drobné dárky od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR,“ připomněla Rösslerová, že policisté nebudou pouze kárat, ale díky dárkům od partnera také odměňovat.

Absolutní přednost je mýtus

Start osmého kola projektu Zebra, jehož posláním je připomínat dětem hlavní povinnost chodců naznačenou už v samotném názvu propagační akce, nebyl zvolen náhodně. Podle Jany Hrvolové z policejního prezidia s ním policisté přicházejí právě v době navýšení hustoty silničního provozu v jarním období. „Prostřednictvím tohoto dopravně preventivního projektu chce Policie ČR připomenout veřejnosti zásady správného pohybu na pozemních komunikacích – a také pokračovat v odbourávání stále přetrvávajícího mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech,“ shrnula policistka hlavní cíle.

„Můžu jít na ulici, až když se podívám, jestli nic nejede, ale i když nic nejede, musím stát, když svítí červená. Jo – a má se chodit po přechodu a nesmí se prolézat ani přelézat zábradlí; to je fuj,“ řekla totéž svými slovy Helenka Vildová z Prahy. Aby nevěděla, jak se správně chovat! Vždyť chodí už do druhé třídy…

„Určitě je tahle aktivita policistů vhodný doplněk dopravní výchovy, kterou zajišťujeme my,“ chválí akci Zebra se za tebe nerozhlédne učitelka Jiřina Kučerová. Zvlášť na menší děti prý pár slov přímo od opravdických policistů může mít větší vliv než hodiny výkladu ve třídě i nácvik na dopravním hřišti. Příslušníci policie se ovšem vypraví i přímo do škol. „Služba dopravní policie ve spolupráci s preventivně informačními odbory bude v dubnu realizovat preventivní semináře na základních školách, zaměřené na žáky a jejich znalosti v oblasti silničního provozu,“ slibuje Hrvolová.

Neopatrnost přináší smrt

Nejtragičtější příčinou nehod chodců v roce 2010 bylo neopatrné nebo náhlé vstoupení do vozovky z chodníku nebo krajnice. Šlo o 561 nehod a zahynulo při nich 15 chodců. Dalších šest chodců zahynulo v důsledku nesprávného zhodnocení dopravní situace, čtyři chodci zahynuli v důsledku špatného odhadu vzdálenosti (rychlosti) vozidla a blíže nespecifikovaného chování chodce.
kpt. Jana Hrvolová, Policejní prezidium ČR

Autor: Milan Holakovský

4.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení