Na Vltavu míří Říční Býk. Pražané dostanou nový typ bydlení, unikátní hausbóty

Praha - Chlubí se originálním interiérem, velkou plochu k bydlení a slibují luxus. Od většiny pražských bytů se však výrazně odlišují: jsou budovány ze starých remorkérů a jejich majitelé mohou z minuty na minutu „změnit adresu“. 


12×foto Diskutovat (0) 5.5.2009 19:01 aktualizováno 6.5.2009 9:42

RIVERBULL. Chcete bydlet na Vltavě? Připravte si kolem dvaceti milionů nebo sto tisíc měsíčně.

Flashový přehrávač se spouští.

Pokud se vám nespustil, aktualizujte si ho zde.

V Praze se začátkem června na Vltavě objeví první z osmnácti netradičních hausbótů. Bydlení to však není pro každého. Zájemci za ně zaplatí kolem dvaceti milionů korun - nebo si ho budou moci pronajmout zhruba za sto tisíc měsíčně.

V metropoli projekt připravuje společnost České přístavy. Jako první o tom informoval server Novinky.cz.

Dva břehy, tři adresy

„Do současnosti kotvilo na Smíchově pouze několik výtvorů amatérských architektů. Obdobný projekt jako plánujeme my, však doposud v hlavním městě nebyl,“ popsal náměstek generálního ředitele společnosti České přístavy Jindřich Vodička. Podle něj podobný typ bydlení na trhu chyběl a firmě se už hlásí první zájemci.

Hausbóty nabídnou dvě obytná podlaží o rozloze sto metrů čtverečních a sluneční palubu. V podpalubí by pak měly být ložnice s příslušenstvím. Další patro patří obýváku s kuchyní. V podvodní části remorkérů zůstane zachována samohybnost pomocí přídavných motorů tak, aby mohly hausbóty cestovat po Vltavě. „Majitelé budou moci kotvit v přístavišti na Smíchově u Císařské louky, v Holešovicích a zřejmě nejromantičtější místo bude Libeň,“ informoval Deník Jindřich Vodička.

Lenivý pitbull na řece

Projekt dostal jméno Riverbull. S pojmenováním přišel německý designér českého původu Miro Pištěk. Ten totiž nechtěl, aby se objekty nazývaly obyčejně hausbóty.

„Když jsem se poprvé setkal s úkolem vypracovat koncept nového využití a s tím souvisejícího designu nepoužívaných remorkérů, napadlo mě srovnaní s americkým vozidlem HUMMER. Je to původně těžký, vojenský vehikl určený pro nasazeni v těžkém terénu. Bez jakékoli elegance ale s "romantikou" vyzařovaní síly, bezpečnosti a ojedinělosti. Ve srovnání s tím, co na ulicích vídáme je "civilní" HUMMER symbol dobře ochraňovaného luxusu. Mohutný remorkér bez špičaté přídě a náznaku jachetních prvků vyzařuje šarm lenivého pitbulla,“ myslí si Pištěk.

Podle něj se budou jednotlivé hausbóty od sebe odlišovat barevností, použitými materiály na přání i individuálním zařízením a designem.

Nové možnosti, jen ne pro každého

Na to, že je na Vltavě v oblasti bydlení nevyužitý potenciál před několika týdny upozornil také starosta Prahy 7 Marek Ječmének. Podle něj je na území Prahy 7 hned několik lokalit, kde je řeka pro bydlení na vodě dostatečně široká. Naznačil, že prostor by byl nejen pro hausbóty, ale typické domy na vodě.

Za pravdu mu dal i Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. „Rozhodně by to nemělo být masové, ale desítky jednotek by se uživily. Navíc by to bylo vítané zpestření, které oživí trh,“ uzavřel Pácal.



Diskuse k článku neobsahuje žádné příspěvky

E-paper - elektronická podoba tištěné verze

Náhled deníku Elektronické
vydání novin

73 deníků: najděte si svůj

Vybrat deník podle lokality