VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Vikinzích je úžasné, že spojovali denní život s válečnictvím i náboženstvím

Praha /ROZHOVOR/ - Dlouhý vlas a vous, na sobě kožešinové oblečení a v uchu ručně vyřezávanou náušnici z hovězí kosti. Přátelé mu neřeknou jinak než Dagfari Hrut. Jako Vikinga ho můžete potkat na různých historických akcích. David Tůma se spolu s dalšími členy občanského sdružení Midgadr věnuje oživlé historii. Při svých vystoupeních předvádí, jak žili Vikingové před více než tisíci lety.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Následovník Vikingů, výrobce historických předmětů z kostí a paroží David Tůma.Foto: DENÍK/Václava Burdová

Dobové šperky, zbraně a jiné předměty si sám vyrábí. Jak dlouho trvá příprava kosti na šperky či lovecké hroty? A v čem byli Vikingové výjimeční?

Jednou z vašich činností je výroba šperků z kostí. Vše děláte ručně?

Vše vyrábím sám ručně, nejlépe s pomocí nářadí. Dělám výrobky z kostí a parohů.

Jaké kosti a parohy na to používáte?

Paroží používám hlavně jelení, sobí a někdy losí. Z kostí pracuji hlavně s hovězí kostí.

Jak dlouho trvá výroba šperku z kosti?

Výroba z kostí má své specifikum. Paroží se dá vzít a hned s ním začít zhruba po čtrnácti dnech po odlovu pracovat. Kost se musí nejdříve opracovat, uvařit, vyndat s ní morek. Je s tím pár hodin práce. Poté musí kost nějakou dobu ležet. Doporučují se dva roky. Kost přirozeně vypraská. Nechá se ležet někde venku pod střechou, aby k ní nešla moc voda, ale mohly k ní teploty. Změnou teplot pracuje a přirozeně praská. Člověk vidí, kde má defekty a dál už může pracovat jen s dobrým materiálem bez prasklin, který se vyřeže ven.

Co se děje s tímto vypraskaným materiálem dál?

Dál už se kost zpracovává na jednotlivé výrobky. Čas se odvíjí od konkrétního předmětu. Když vezmu třeba sponu do vlasů, jedná se o práci zhruba na den. Hrot na šíp vyrobím zhruba za dvě hodiny.

Co všechno z kostí vyrábíte?

Hlavně se zabývám výrobou historických předmětů. Dělám repliky do muzeí a pro sběratele. Vyrábím pro účastníky historických akcí. Škála výrobků je různorodá. Čítá od spon do vlasů, přes knoflíky, kostky, hroty šípů, hroty na ryby. Dělám oštěpy, přezky na opasky, různé šperky. Může jít o přívěsky symbolů run, křížky, Thorova kladiva. Jsou to klasické šperky pro lidi s tímto koníčkem.

Při výrobě šperků postupujete určitou tradiční metodou?

Postup se de facto nemění. U poloviny věcí používám elektrickou mašinku, protože by ty výrobky byly jinak nezaplatitelné. Naopak hodně ručního nářadí používám, když vyrábím předměty pro muzea, nebo na jednoduché ornamenty. Pro takové případy mám ruční nářadí, které je stejné jako před dvěma tisíci lety a používalo se až do minulého století, kdy kost byla ještě zastoupena například na různých nožích. Zastoupena je vlastně až do teď.

Ručně vyráběné ozdoby Davida Tůmy. Šperky z hovězích kostí a knoflíky z paroží.

Jak jste se k tomuto řemeslu dostal?

Docela jednoduše. Měl jsem doma kousek paroží a kamarád potřeboval vyrobit knoflíky na boty. Nabídl jsem se, že se je pokusím udělat. Nějak mě to chytilo a od té doby se stále a stále učím.

Jak dlouho už se výrobků z kostí a paroží věnujete?

Už se tomu věnuji kolem deseti let, kdy vyrábím různé předměty. Je to nekonečný proces, ve kterém nemůžu říci, že už to umím. Stále je co vylepšovat. Mohu se učit pořád nové a nové předměty. Je to velmi zajímavé.

Od koho, nebo podle čeho se učíte takové předměty vyrábět? Čerpáte například z historických textů?

Čerpám z pokusů. Učím se stylem pokus omyl. Chci něco vyrobit, tak si to vyzkouším. Buď to jde hůře, nebo lépe. Podle toho dále postupuji. Učím se danou věc, až do té doby, než získám určitou praxi do ruky.

Vaše výrobky jsou autentické? Jsou stejné jako originální historické nálezy?

Vytvářím je podle historických nálezů. Obměny dělám u motivů. Motiv se nalezl na nějakém předmětu, ale já ho vložím jinam. Například tu máme slánky. Ty se našly s různými motivy. Já do toho ale například vložím motiv z runového kamene nebo nějakého jiného předmětu a přenesu ho na slánku.

Vyrábíte opravdu hodně různých výrobků. Jak to vypadá u vás doma, válí se vám tam hromady kostí?

Hromady jich zase nemám. Spotřebuji zhruba deset až patnáct velkých kostí za rok. Doma je nemám. Skladuji je na zahradě v přístřešku, kde mám dílnu. Nikterak to nesmrdí, kosti jsou vyvařené, morek je venku. Jde čistě o to, aby kosti ležely na vzduchu a tem materiál mohl přirozeně pracovat.

Zabýváte se životem Vikingů. Co vás na nich nejvíce zajímá?

Nejvíce mě zajímá způsob jejich žití a všechno, co se kolem toho motá. Je to životní styl. Mám v tomto koníčku spoustu kamarádských vztahů, přátel. Máme vlastní družinu. Setkáváme se pravidelně. Pořádáme nejenom bojové akce a akce kolem šermu. Vídáme se i normálně v civilním životě, vyrážíme na čundr, zajedeme na chatu. Dá se říct, že spolu podnikáme i normální aktivity, nejenom šerm jako takový. Nejvíce mě k tomuto stylu táhnou přátelé.

Co pro vás představují přímo Vikingové?

Je hodně těžké říci, co pro mě představují. Podle nás je úžasné, že Vikingové spojovali běžný život s válečnictvím i s mytologií. Byl to jeden celek. V dnešní době bereme náboženství jako něco odděleného od civilního života. Válka nebo nějaký boj se pro nás také odehrává někde jinde. Život je rozdělený do různých sekcí. Pro ně to byl jeden celek, vše patřilo do běžného života. To je na tom právě úžasné, že společnost fungovala, aniž by je všechny tyto složky vedle sebe stresovaly. Bylo běžné, že když soused zemřel, tak ho všichni viděli. Takto to fungovalo až do minulého století. Dnes je smrt taková odosobnělá. Představujeme si ji naprosto jinak, než jak na smrt nahlíželi před více než tisíci lety Vikingové.

David Tůma alias Dagfari HrutSeverský válečník Dagfari Hrut alias David Tůma je předsedou spolku pro oživení historie Midgard. Mimo vikingských akcí se věnuje výrobě dobových předmětů.- je předsedou občanského sdružení pro oživení historie s názvem Midgard, který má v současnosti 14 členů

- zabývá se stylem života Vikingů, studuje jejich boj, mytologii a také řemesla

- vyrábí vikingské předměty z kostí a paroží

- nejprve se jednalo o jeho koníček, dnes se výrobou těchto předmětů živí profesionálně

- pořádá a sám se účastní historických akcí v Čechách, Německu a v Polsku

Autor: Václava Burdová

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení