VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na trasu k letišti brzy vyjede další obří autobus. Opět jen na zkoušku

Praha - Možnost povozit se „dlouhánem“ opět budou mít zanedlouho pasažéři cestující autobusy městské hromadné dopravy na lince 119 mezi Nádražím Veleslavín a Letištěm Václava Havla. Na přelomu srpna a září dopravní podnik zahájí čtyřměsíční testování dalšího velkokapacitního stroje. Autobusu, jímž jediný šofér může odvézt skoro 200 cestujících. Nastoupit jich může až 191. Jeho délka dosahuje téměř 21 metrů – přesně 20.995 milimetrů – což přesahuje maximální limit stanovený českými předpisy na 18,75 metru. Dopravní podnik zkoumající možnosti posílení kapacity přepravy cestujících na letiště nicméně získal dočasnou výjimku. 

18.8.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Velkokapacitní autobus Mercedes-Benz CapaCity L.Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP)/ Ondřej Volf

V rámci „prezentačního a zkušebního provozu“ dopravní podnik domluvil s obchodním zastoupením německého výrobce pronájem nízkopodlažního klimatizovaného stroje Mercedes-Benz CapaCity L v pětidveřovém provedení. Pro Pražany nejde o úplnou novinku: tento typ se v Praze nakrátko objevil už loni.

Velkokapacitní autobusy jsou prozatím dobrým řešením

Vlastně se ale jen objevil. „Nebylo možné ho nasadit do běžného provozu s cestujícími, neboť neměl české registrační značky,“ vysvětlila v pátek Aneta Řehková z centrály dopravního podniku. Nyní projde obdobnými zkouškami jako před časem téměř 25 metrů dlouhý autobus Van Hool AGG 300, jehož testování v březnu předčasně ukončila srážka s nákladním autem.

Právě velkokapacitní autobusy jsou do doby vybudování železničního spojení s letištěm dobrým řešením pro Prahu podle mínění náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD), k jehož kompetencím patří i oblast dopravy. „Je to komfortní způsob cestování – a osobně jsem zvědavý, který z velkokapacitních autobusů nakonec bude nejlépe vyhovovat potřebám dopravního podniku na této trase,“ naznačil Dolínek, k čemu má testovací provoz posloužit.

Na lince k letišti, jehož počet pasažérů neustále stoupá (a tím roste i počet lidí cestujících mezi Ruzyní a centrem města) fandí dlouhánům i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Zkracování intervalů autobusové dopravy už není z technických důvodů možné, a proto vidím potenciál uspokojit tu narůstající poptávku právě vysokokapacitními autobusy,“ poznamenala.

Autor: Milan Holakovský

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
4

Taxikáři kladou ultimáta. Dnes vyprší jedno z nich

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení