VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na podpis bývalého premiéra Štrougala čekala fronta

Praha – Fronta lidí čekala v pražském Paláci knih Luxor na normalizačního předsedu federální vlády Lubomíra Štrougala, který tam za velkého zájmu médií podepisoval své paměti. Někdejší komunistický prominent se totiž na veřejnosti téměř neobjevuje a knihy podepisoval poprvé.

5.1.2012
SDÍLEJ:

Bývalý předseda československé vlády Lubomír Štrougal (vlevo) podepisoval 5. ledna v Praze své dvě knihy Paměti a úvahy a Ještě pár odpovědí.Foto: čtk

Štrougal byl přes 30 let členem vedení ÚV KSČ a téměř po celou dobu normalizace předsedou vlády. Paměti prý píše proto, že o době komunistické vlády existují rozporuplné názory. „A já se snažím do toho vnést svůj pohled, který podle mého přesvědčení odpovídá skutečnosti.“ Uvedl, že si nedělá nárok na to, aby s ním souhlasila většina národa.

Mrzí ho, že se ve druhém díle pamětí nestihl zabývat politickou atmosférou a novoroční výzvou prezidenta Václava Klause i premiéra Petra Nečase (ODS), aby se společnost ztotožnila s reformním programem. Štrougal soudí, že jde o škrtací program, v kterém chybí povzbudivé impulzy ekonomice.

Národ chce znát příčiny zadlužení, tvrdí Štrougal

Politici by měli podle Štrougala národu pravdivě vysvětlit příčiny obrovského zadlužení země. Soudí, že nezbytnost přijímat dluhy vyvolal rozvrat po privatizaci. Národ podle něj potřebuje znát příčiny hluboké ekonomické krize, kterou bude třeba desetiletí napravovat. Přestože oddlužení vnímá jako nutné, s reformami nesouhlasí, protože je vláda neřeší spravedlivým rozložením nákladů na všechny vrstvy obyvatelstva.

V prvním díle Paměti a úvahy sedmaosmdesátiletý Štrougal vylíčil svůj život a působení ve vrcholné politice a zabývá se dobou, kdy stál téměř 20 let v čele československé vlády. Ve druhém svazku reaguje na nejčastější dotazy čtenářů prvního dílu. Chtěli po něm, aby se zamyslel nad výsledky i nezdary komunismu. Čtenáře zajímal také jeho názor na současný vývoj.

Názory bývalého předsedy vlády zaznamenal publicista Zdeněk Jirků a doplnil je pěticí vzpomínkových zastavení, v nichž se k politickému, ale především k hospodářskému dění za Štrougalovy éry vyjadřují členové jeho kabinetu i František Čuba, někdejší předseda legendárního Agrokombinátu Slušovice.

Štrougal v pamětech píše, že nikdo z představitelů Občanského fóra lidem nesliboval kapitalismus. „To slovo nemělo, přes všechny hlouposti, které jsme v propagandě dělali, dobrý zvuk,“ uvádí. Všichni prý volali: Pryč od Moskvy, náš vzor leží u nohou sochy Svobody! Miliony občanů si to podle něj přeložily tak, že se budou mít nejméně stejně jako Američané nebo raději líp, když vyženou komunisty. „Tak je vyhnali a čekali báječný svět. Dnes víme, jak báječný je…“ píše bývalý premiér.

Štrougal pracoval od roku 1948 v aparátu KSČ. V roce 1959 začala jeho kariéra ve vládních funkcích, když byl jmenován ministrem zemědělství. V roce 1961 se stal na pět let ministrem vnitra. V roce 1968 vystupoval proti obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Později se ale přidal k normalizačnímu režimu prezidenta Gustáva Husáka. Předsedou vlády byl v letech 1970 až 1988. Rezignoval pro rozpory s generálním tajemníkem KSČ Milošem Jakešem. V únoru 1990 byl z KSČ vyloučen.

Autor: ČTK

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení