VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jihozápad od metropole vznikne přírodní park

Praha - Pás hřebenů Brd od vojenskéhoprostoru po Zbraslavo rozloze 184 kilometrů čtverečních bude mít tento statut od 30. listopadu.

16.9.2009 1
SDÍLEJ:

Obraz Brd připomíná na mapě slona. Nejprve sami vyhlásíme přírodní park v „chobotu“ – a pak budeme dále jednat i o „hlavě“ a „těle“, ukazuje hejtman David RathFoto: Deník/ Milan Holakovský

Nové chráněné území vznikne zanedlouho v regionu Příbramska, Berounska a Prahy-západ. V pondělí středočeští radní schválili vyhlášení přírodního parku Brdy–Hřebeny. V pásu od vojenského prostoru až po Zbraslav se jeho součástí má stát 184 kilometrů čtverečních se zalesněným hřbetem.

Ten připomíná původní lesní porosty a charakter podhorské krajiny předtím, než se před necelými dvěma staletími začaly zakládat smrkové monokultury zajišťující vlstníkům maximální hospodářské zisky.

Existovat bude asi od prosince

„Přírodní park se zřizuje z důvodu zachování krajinného rázu zalesněné pahorkatiny s komplexy přírodě blízkých bučin a smíšeného lesa, s rozptýlenými věkovitými stromy na charakteristickém geologickém podloží, s významnými přírodními a estetickými hodnotami a s řadou kulturně­historických památek,“ shrnul atraktivity budoucího přírodního parku náměstek středočeského hejtmana Miloš Petera (ČSSD), který má na starosti životní prostředí.

Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) začne nový přírodní park existovat patnáctým dnem od jeho vyhlášení ve Věstníku právních předpisů Středočeského kraje. „Předpokládáme, že se tak stane 30. listopadu nebo 1. prosince,“ řekl.

Povede neobydleným územím

Nedokázal však odpovědět na otázku, jaká omezení přinese vyhlášení přírodního parku obyvatelům žijícím na jeho území. „To vyplývá z platných zákonů,“ řekl Rath s dodatkem, že změny se dotknou například stavebních aktivit.

„K určitým stavebním akcím bude třeba vícero souhlasů,“ prohlásil hejtman. Jedním dechem ale zdůraznil, že hranice přírodního parku jsou vedeny tak, aby do jeho území nebyly zahrnuty ani okrajové části větších sídel, jako jsou Dobříš, Mníšek pod Brdy či Dobřichovice či malých obcí. Lidnatějším oblastem se tedy nový přírodní park vyhýbá. Spadají do něj spíše jen osamocené usedlosti a také třeba chatová oblast mezi Jílovištěm a Mokropsy.

Jedná se také o národním parku

Rozhodnutí o vyhlášení přírodního parku Brdy–Hřebeny není ve Středočeském kraji osamoceným krokem. Již několik měsíců existuje také nově zřízený přírodní park Škvorecká obora – Králičina, který navazuje na přírodní park Klánovice.

V poslední době také znovu ožily diskuse mezi představiteli kraje a úředníky z ministerstva životního prostředí o zřízení Národního parku Křivoklátsko.
„Zde půjde o to, najít soulad mezi zájmy dotčených obcí a zájmy ochrany přírody,“ konstatoval hejtman Rath, jenž by byl očividně potěšen, kdyby se střední Čechy svého prvního národního parku brzy dočkaly. Připouští, že se zástupci Karlovy Vsi ani dalších obcí ještě nikdo nejednal. Ujišťuje ale, že jejich obyvatelé by nelitovali.

„Omezení, která by to přineslo, je kraj připraven obci finančně kompenzovat,“ prohlásil středočeský hejtman.

Pokud však jde o samotné vyhlášení národního parku, je vůle představitelů kraje pouze jedním z mnoha hlasů. Na tahu jsou především lidé z ministerstva, neboť jde o záležitost státu.

Autor: Milan Holakovský

16.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení