Příznivci Tibetu se před budovou čínského zastupitelství v ČR setkali v 17:00. Postavili kovovou konstrukci používanou ke stavbě stánků, kterou ověsili desítkami malých tibetských vlajek. Do reproduktorů pouštěli tibetskou hudbu. Před ambasádou byla kovová zábrana a na akci dohlíželo zhruba třicet policistů.

„Jsme tady proto, abychom vyslali jasný vzkaz, že čínská vláda nesmí trestat upálení a lidi, kteří se o to pokoušejí, nebo jejich rodiny a blízké, ale musí řešit příčiny, aby nebylo nutné nadále takové oběti pokládat," řekla Gabriela Bártová z AI. „Uplynulý rok se stala spousta věcí, které dokazují, že je nadále nutné bojovat, aby základní práva byla dodržována. Tisíce lidi byly zatýkány pouze za to, že vyjadřují nesouhlas s porušováním lidských práv. Čínská vláda se snažila systematicky vygumovat tibetskou kulturu," dodala.

Organizátoři po několika projevech rozdali 107 dobrovolníkům siluety se jmény lidí, kteří se podle humanitárních organizací a médií dosud upálili na protest proti čínské politice. Následovala zhruba minutová pieta, při které se dobrovolníci seřadili do zástupu a zvedli siluety nad hlavu směrem k ambasádě.

Vulgární socialista

Projevy hostů místy narušovala trojice mužů, kteří drželi v ruce vlajku Číny a cedule s nápisem „Socialismus je budoucnost nejen Tibetu." Jeden z nich několikrát vulgárně vykřikoval. Proti jejich přítomnosti na happeningu se hlasitě ozývala řada přítomných. Jedna z účastnic vytrhla mužům postupně všechny cedule z rukou, zbytek setkání stáli jen s vlajkou. Policie zasahovat nemusela, vše se odehrálo na úrovni slovních přestřelek.

Happening souvisel s mezinárodní akcí Vlajka pro Tibet, ke které se každoročně připojují také některé radnice, magistráty a krajské úřady, když vyvěsí tibetskou vlajku jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

Akce se koná 10. března k připomenutí povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při němž zemřelo nejméně 80.000 Tibeťanů. Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů. Od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí. Radnice v ČR se k Vlajce pro Tibet připojují od roku 1996.