VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morálním vzorem byl na cenách Ď vyhlášen profesor Ivan Wilhelm

Cenu Ď za morální vzor v České republice získal bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. Grand Prix Ď obdržel Vlastimil Venclík, jehož sedmnáctiletý syn zemřel po napadení v pražském metru, za podporu organizace pro pomoc obětem trestných činů Bílý kruh bezpečí. Ceny Ď (dík) ve středu na Nové scéně Národního divadla převzali také lidé, kteří dlouhodobě podporují dětské domovy, domovy pro seniory, zoologické zahrady či kulturní instituce. Uděleny byly posedmnácté.

18.5.2017
SDÍLEJ:

Ivan Wilhelm.Foto: ČTK/ Robert Zlatohlávek

Původní profesí jaderný fyzik Wilhelm působil na Univerzitě Karlově jako pedagog a prorektor, byl také náměstkem ministra školství. Cenu Morální vzor dostal podle organizátorů za "celoživotní pedagogickou a vědeckou činnost, za prosazování obecné vzdělanosti, slušnosti, pravdy a křesťanských hodnot v české společnosti, a to jak ve své vědecké a pedagogické profesi, tak i ve svém soukromém životě". Oceněn byl také za šíření dobrého jména České republiky ve světě svou vědeckou a organizační činností v zahraničí.

Ceny Ď byly letos uděleny v 18 kategoriích 

Grand Prix Ď udělovanou vítězi 14 krajských kol dostal Venclík jako zakladatel Nadačního fondu pro oběti a pozůstalé po trestných činech. V roce 1999 nabídl spolupráci Bílému kruhu bezpečí, na jehož doporučení nadační fond opakovaně poskytuje obětem trestných činů a pozůstalým v těch nejzávažnějších případech peněžitou pomoc bez byrokratických procedur.

Ceny Ď byly letos uděleny v 18 kategoriích, nominací bylo zhruba 320. Oceněny byly nadace, sdružení a obecně prospěšné společnosti, škola, rodiny i jednotlivci. Cenu primáře Vladimíra Kozy za podporu a rozvoj zdravotních programů a zdraví dostalo pacientské sdružení Lymfom Help podporující pacienty se zhoubným nádorem uzlin a jejich blízké, cenu pro dobrodince nadací a charitativních organizací získal student střední zdravotnické školy v Kyjově Jakub Kuchař, který na pomoc nemocnému chlapci z nedalekých Svatobořic-Mistřína vyvolal vlnu zájmu lidí o zápis do registru dárců kostní dřeně.

Jednu z cen obdržela i akademická malířka Špinková

Za mimořádný počin na pomoc dětským domovům a ústavům sociální péče pro děti byla oceněna obecně prospěšná společnost Dejme dětem šanci, jejíž aktivity připravují děti na přechod do života po skončení ústavní výchovy.

Jednu z letošních cen Ď obdržela akademická malířka Martina Špinková, spoluzakladatelka a bývalá ředitelka organizace Cesta domů, která lidem pomáhá splnit jejich přání umírat doma v kruhu svých nejbližších.

Autor: ČTK

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Evropský bankovní úřad EBA. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Nejen slunce, oči ohrožuje v létě i voda a nebezpečný prvok

Léto je spojeno s lákavou představou dovolené, lékaři ale upozorňují, že pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody.

Pohřeb výtvarníka Karla Franty bude 26. července ve Strašnicích

Praha - Poslední rozloučení s výtvarníkem Karlem Frantou, který zemřel 19. července ve věku 89 let, bude ve středu 26. července ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. V neděli to oznámila jeho rodina. Zesnulý byl známý především ilustracemi dětských knih, získal řadu mezinárodních ocenění.

Šimon Pánek: Svobodu a prosperitu nemáme navždy. Bojím se o ně

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mělo to být povídání o čtvrtstoletí úspěšné nevládní organizace, která dokázala pomoct milionům lidí ze všech koutů světa. Místo toho se celým rozhovorem vinul apel. „Stále víc vnímám obrovské nebezpečí hodnotového vyprázdnění a krizi moderního demokratického státu,“ varuje Šimon Pánek. Demokracie je podle něj křehká, můžeme o ni kdykoliv přijít.

Ministerstvo znovu vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center

Ministerstvo zahraničí opakuje výběrové řízení na místo generálního ředitele sítě Českých center. Uzávěrka přihlášek do prvního vyhlášeného konkurzu byla na konci května, nový šéf sítě čítající 22 poboček z něj nevzešel. Tento týden ministerstvo zahraničí na svém webu zveřejnilo nový inzerát. Předchozí ředitel Jiří Závěšický byl odvolán na začátku dubna kvůli neshodám ohledně obsazení místa ředitele Českého centra v Paříži.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení