VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morálním vzorem byl na cenách Ď vyhlášen profesor Ivan Wilhelm

Cenu Ď za morální vzor v České republice získal bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. Grand Prix Ď obdržel Vlastimil Venclík, jehož sedmnáctiletý syn zemřel po napadení v pražském metru, za podporu organizace pro pomoc obětem trestných činů Bílý kruh bezpečí. Ceny Ď (dík) ve středu na Nové scéně Národního divadla převzali také lidé, kteří dlouhodobě podporují dětské domovy, domovy pro seniory, zoologické zahrady či kulturní instituce. Uděleny byly posedmnácté.

18.5.2017
SDÍLEJ:

Ivan Wilhelm.Foto: ČTK/ Robert Zlatohlávek

Původní profesí jaderný fyzik Wilhelm působil na Univerzitě Karlově jako pedagog a prorektor, byl také náměstkem ministra školství. Cenu Morální vzor dostal podle organizátorů za "celoživotní pedagogickou a vědeckou činnost, za prosazování obecné vzdělanosti, slušnosti, pravdy a křesťanských hodnot v české společnosti, a to jak ve své vědecké a pedagogické profesi, tak i ve svém soukromém životě". Oceněn byl také za šíření dobrého jména České republiky ve světě svou vědeckou a organizační činností v zahraničí.

Ceny Ď byly letos uděleny v 18 kategoriích 

Grand Prix Ď udělovanou vítězi 14 krajských kol dostal Venclík jako zakladatel Nadačního fondu pro oběti a pozůstalé po trestných činech. V roce 1999 nabídl spolupráci Bílému kruhu bezpečí, na jehož doporučení nadační fond opakovaně poskytuje obětem trestných činů a pozůstalým v těch nejzávažnějších případech peněžitou pomoc bez byrokratických procedur.

Ceny Ď byly letos uděleny v 18 kategoriích, nominací bylo zhruba 320. Oceněny byly nadace, sdružení a obecně prospěšné společnosti, škola, rodiny i jednotlivci. Cenu primáře Vladimíra Kozy za podporu a rozvoj zdravotních programů a zdraví dostalo pacientské sdružení Lymfom Help podporující pacienty se zhoubným nádorem uzlin a jejich blízké, cenu pro dobrodince nadací a charitativních organizací získal student střední zdravotnické školy v Kyjově Jakub Kuchař, který na pomoc nemocnému chlapci z nedalekých Svatobořic-Mistřína vyvolal vlnu zájmu lidí o zápis do registru dárců kostní dřeně.

Jednu z cen obdržela i akademická malířka Špinková

Za mimořádný počin na pomoc dětským domovům a ústavům sociální péče pro děti byla oceněna obecně prospěšná společnost Dejme dětem šanci, jejíž aktivity připravují děti na přechod do života po skončení ústavní výchovy.

Jednu z letošních cen Ď obdržela akademická malířka Martina Špinková, spoluzakladatelka a bývalá ředitelka organizace Cesta domů, která lidem pomáhá splnit jejich přání umírat doma v kruhu svých nejbližších.

Autor: ČTK

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení