VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se zdražením jízdného přijdou změny v MHD

PRAHA - Již za necelých pět týdnů začnou cestující vpražské MHD platit vyšší jízdné, ale vpříštím roce je naštěstí čekají při cestování veřejnou dopravou ipříjemnější novinky.

28.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: VLP/David Velíšek

Alespoň otrochu pohodlněji by se jim mělo jezdit metrem. To je totiž hlavně vráno a odpoledne doslova přeplněné a někdy se lidé ani nedostanou do soupravy.

„Od 1.února rušíme pásmo na trase B,“ popsal radní odpovědný za dopravu Radovan Šteiner. Všechny vlaky tak pojedou mezi oběma konečnými ve Zličíně a na Černém Mostě, nyní jezdí některé jen mezi Smíchovským nádražím a Českomoravskou.

Změnu přivítají hlavně obyvatelé okrajových sídlišť, ale také lidé, kteří dojíždějí do metropole za prací a studiem. Na metro totiž budou lépe navazovat příměstské autobusovélinky.

Metrem až do Letňan

V polovině května začne metro na trase C zajíždět na konečnou do Letňan. Tam bude nové velkokapacitní parkoviště a také autobusový terminál, který bude konečnou pro autobusy vozící pracující i studenty z oblastí severovýchodně od Prahy.

Díky prodloužení metra začne jezdit na „céčku“ pět nových souprav M1. Možná budou průchozí. V roce 2008 se dočká dalších devět sovětských souprav rekonstrukce.

„V květnu také dojde na trase A a C ke zkrácení intervalů, uvažuje se o odstupech kratších o pět až deset sekund. Moc možností nemáme, protože už nyní je četnost spojů velmi vysoká,“ sdělil Deníku Ondřej Pečený z dopravního podniku.

Nové trasy tramvají

Změny čekají i tramvajovou a autobusovou dopravu. Na podzim se svezou cestující po kolejích mezi Laurovou a Radlickou. „Do devíti let chceme postavit přes 14 kilometrů nových tratí,“ řekl Deníku generální ředitel podniku Martin Dvořák. To je víc, než bylo postaveno od roku 1990. V Praze přibude dalších patnáct nízkopodlažních vozů z plzeňské Škodovky s designem Porsche. Dopravce hodlá pokračovat s modernizací starých kloubových tramvají i nejrozšířenějších „té trojek“ s laminátovými sedačkami. Město chce do osmi let nakoupit 250 nových nízkopodlažních tramvají od společnosti Škoda, jejichž design je zatím neznámý.

Bezbariérové cestování

Plzeňský výrobce má do konce roku 2009 dodat částečně bezbariérové tramvaje 14 T, ale kvůli dodávkám do zahraničních měst je v asi měsíčním skluzu. Dopravní podnik bude též pokračovat v obnově vozového parku autobusů, počítá se s nákupy dalších nízkopodlažních autobusů. „Zatím není vypsáno výběrové řízení a nevíme, kolik vlastně budeme mít na nákup peněz. Proto zatím nelze říct, na jaké trasy budou nasazeny. Ale předpokládáme, že budou doplňovány na trasy, na kterých jezdí už nyní,“ dodal Ondřej Pečený z dopravního podniku.

Možná se vrátí turnikety

Asi v polovině příštího roku čeká cestující zjednodušení nákupu jízdného. Díky čipové kartě Pražana Opencard bude možné platit přes internet, bude sloužit jako tramvajenka. Od9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád na železnici, začnou lépe navazovat vlakové spoje na tramvaje a autobusy. Lidé také budou informováni letáky i hlášeními ve vozech o těchto přestupních zastávkách.

Cestující se také setkají s přívětivějšími zaměstnanci dopravního podniku. Dostanou nové uniformy a budou chodit na různé psychologické kurzy. Například řidiči se naučí, jak se chovat při setkání s vandaly. „Modernější podoby se v příštím roce dočkají také informační centra,“ řekl Ondřej Pečený z DP. Příští rok by se měl dopravce rozhodnout, zda se do podzemky vrátí v roce 2009 turnikety.

28.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Úřadu rakouského prezidenta se dnes složením slibu oficiálně ujal vítěz opakovaných voleb Alexander Van der Bellen.

Na návštěvu Česka přijede rakouský prezident Van der Bellen

Volba vedení Konfederace politických vězňů je dle soudu neplatná

Praha - Současné předsednictvo Konfederace politických vězňů bylo zvoleno protiprávně. Rozhodl o tom loni nepravomocně Městský soud v Praze, uvedl v neděli server Aktuálně.cz. Soud dal za pravdu části členů konfederace, podle kterých sněm organizace nebyl v roce 2015 při volbě vedení usnášeníschopný kvůli malému počtu přítomných. Vedení konfederace se proti rozsudku odvolalo, případem se bude letos zabývat vrchní soud.

Zlé i dobré časy pražských vil

Praha - Winternitzova vila. Poslední realizovaný objekt slavného architekta Adolfa Loose, nazývaný též Béžová princezna, najdete na pražském Smíchově.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Prvním tuzemským festivalovým koncertem Stinga vyvrcholí dnes večer první den Metronome Festivalu Prague. Hudební přehlídka láká do pražského festivalového areálu na Výstavišti tisíce návštěvníků. Aby se pohodlně dopravili na festival i domů, nechal dopravní podnik posílit MHD v Praze. Metro i tramvaje budou jezdit častěji a dokonce přibyde speciální festivalová tramvajová linka č. 40.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies