VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mnozí turisté se v MHD nevyznají

Praha - Informace lze získat pouze anglicky a německy, Praha přitom zažívá invazi Rusů.

27.6.2008 1
SDÍLEJ:

Zvláště při častých letních výlukách v centru Prahy bývají zahraniční turisté zmatení. Informace mají zatím k dispozici v anglickém a německém jazyce.Foto: Ivars Gravlejs

Ačkoli se zaměstnanci pražského dopravního podniku díky speciálním kurzům zdokonalují v angličtině a němčině, pokud turisté neovládají tyto řeči, tak mají v MHD při shánění informací většinou smůlu. Česká metropole přitom zažívá invazi Rusů a také Italů, zvyšuje se počet polských a španělských turistů.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) přijelo loni do Prahy přes 300 000 Rusů, což byl třetinový nárůst. Zařadili se tak za německé, britské a italské turisty, jejichž příjezdy naopak stagnují.

„Turisté se v Praze pohybují hlavně prostřednictvím MHD. Dopravní podnik by měl tisknout letáky a plánky i v ruštině a italštině, možná i v dalších jazycích,“ řekl člen prezidia AČCKA Tomio Okamura.

Příjezdy Rusů se navýší

Jeden z členů personálu stanice metra Národní třída Viktor Revin Deníku potvrdil, že Rusové v metru informace shánějí ve stále větší míře. „Radím jim rusky a v této řeči hlásím i do rozhlasu ve stanici.“ Mezi pracovníky DP, kteří přicházejí do styku s cestujícími, je však spíše výjimkou.

„Zůstaneme při nárocích na naše zaměstnance pouze u němčiny a angličtiny. Na pokrytí dalších jazyků nemáme kapacity,“ potvrdil personální ředitel DP Tomáš Petana.

Podle mluvčího DP Ondřeje Pečeného se ani neuvažuje o tom, že by hlášení, vývěsní tabule, či informační letáky byly v dalších jazycích.

„To není dobře, dojem z MHD totiž ovlivňuje rozhodnutí turistů, zda se sem vrátit. Nárůst Rusů přitom bude pokračovat,“ reagoval Okamura.

Kurzy asertivity

DP má pocit, že pro zlepšování vztahů svých zaměstnanců s cestujícími dělá dostatek. Na konci července skončí projekt Vstřícná a přístupná Praha, během kterého se v posledních dvou letech celkem 250 zaměstnanců dopravce zdokonalovalo v němčině, angličtině a také v komunikaci s běžnými i problematickými cestujícími.

Pracovník informačního centra ve stanici metra Můstek Martin Jurák ocenil přínos těchto kurzů. „Naučil jsem se slovíčka, která se hodí pro tento typ práce. Navíc angličtina se vždy hodí. Dobré bylo i zdokonalování komunikačních schopností, protože s nervózními a netrpělivými lidmi se setkávám denně. Asertivita se tedy hodí,“ pousmál se Jurák. Průběžně běží také kurzy pro řidiče tramvají a autobusů, jak se mají v krizových situacích. (puc)

Vstřícná a přístupná Praha

Kurzy pro zaměstnance DP. Projekt spolufinancovaný Evropskou unií.

Doba trvání: 08/2006 až 07/2008,

Účastnilo se 250 zaměstnanců DP, z toho 40 pracovníků informačních center, 120 revizorů a 90 osob ze staničního personálu metra,

Náplň kurzů: angličtina, němčina, komunikační schopnosti,

Rozpočet: 3 530 480 korun.

Pořadí počtu zahraničních turistů v Praze za rok 2007

( v závorce meziroční nárůst / úbytek – )

Němci 1 566 795 turistů ( – 3%)
Britové 545 932 ( – 4%)
Italové 410 013 ( 3%)
Rusové 322 783 ( 35% )
Slováci 318 888 ( 13% )
Američani 318 466 ( – 1%)
Poláci 305 179 ( 12%)
Španělé 243 000 ( 10%)
Nizozemci 241 000 ( – 15%)
Francouzi 233 618 ( – 3 %)

Zdroj: AČCKA

Autor: Jan Puci

27.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení