VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MHD se převrátí naruby. Ceny i spoje

Praha – V pátek ráno se probudíte a všechno bude jinak. Tedy alespoň, co se týká městské hromadné dopravy v hlavním městě. Změny budou skutečně zásadní.

30.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Od pátku se mění Tarif Pražské integrované dopravy. Dvě skupiny cestujících budou moci nově jezdit zdarma, jednotlivé jízdenky zdražují, ale také prodlužují svou platnost.

Na zastávkách si cestující budou muset počkat déle. Začíná totiž také prázdninový provoz, například provoz metra bude ve špičce omezen o 10 až 15 procent. Novinkou oproti loňskému roku je použití zelené barvy papíru pro prázdninové jízdní řády na zastávkách.

V neposlední řadě pak mění své trasy hned několik tramvajových linek, a to z důvodu rekonstrukcí tratí. O nich ještě budeme v Deníku podrobně informovat.

Změny v tarifech PID

1) Rozšíření bezplatné přepravy pro děti 10-15 let a pro seniory 65-70 let.

2) Úprava cen jízdenek pro jednotlivou jízdu:
Základní jízdenka za 26 Kč bude stát 32 Kč. Její platnost bude prodloužena ze 75 na 90 minut (stejná cena a časová platnost bude platit i pro SMS jízdenku). Cena krátkodobé jízdenky s omezenou přestupností za 18 Kč bude upravena na 24 Kč při prodloužení platnosti z 20 na 30 minut. Tato jízdenka bude nově plně přestupní a bude platit také na přívozech, lanové dráze a na nočních linkách. Jízdenka za 24 Kč bude také v podobě SMS jízdenky.

3) Úprava cen krátkodobých turistických jízdenek
Cena 24hodinové jízdenky se mění ze 100 Kč na 110 Kč, cena 72hodinové jízdenky se snižuje ze 330 Kč na 310 Kč a ruší se 5denní jízdenka.

Zároveň se zavádí 24hodinová a 72hodinová jízdenka také v podobě SMS ve stejné ceně jako papírová. Mění se i cena celosíťové 24hodinové jízdenky pro všechna tarifní pásma ze 150 Kč na 160 Kč.

4) Nové typy jízdních dokladů
K již existujícím druhům předplatních jízdenek se zavádí plnocenná 5měsíční jízdenka v ceně 2 450 Kč. Zlevněná varianta pro Seniory od 60 do 65 let bude stát 1 100 Kč.

5) Ostatní
Upravují se také ceny dovozného za zavazadlo a za psa, které se nově sjednocují na 16 Kč, a to bez současných pásmových omezení s maximální časovou platností 240 minut. Dochází také ke zrušení jízdenek T+R a P+R a jejich nahrazení běžnými jízdními doklady PID.

Nejčastější dotazy ke změně Tarifu PID od 1. července

Je mi 70 a více let. Budu také potřebovat opencard?
Ne. Pro osoby starší 70 let se nic nemění, pro bezplatné cestování postačí i nadále občanský průkaz nebo identifikační průkazka PID, která dokladuje váš věk. Pokud však chcete jezdit po Praze zdarma také ve vlacích PID, potřebujete opencard s nahranou aplikací Senior 70+, která stojí 20 Kč na 4 roky.

Co mám udělat, abych jezdil po Praze zdarma od 1.7.2011? (10–15 či 65–70 let)
Lidé, kteří mají nově nárok na bezplatnou přepravu, budou potřebovat opencard s nahranou aplikací, která stojí 120 Kč s platností max. 6 let. Je tedy nejdříve nutné zažádat o opencard (pokud ji už nemáte) a poté si na ní nechat nahrát příslušnou aplikaci na kterémkoli místě, kde se prodává elektronické jízdné PID.

Co když si nestihnu opencard pořídit? Dostanu i přesto v Praze slevu?
Bezplatná přeprava pro děti od 10 do 15 let a pro seniory od 65 do 70 let je podmíněna vlastnictvím opencard s nahranou příslušnou aplikací. Pokud ale dítě prokáže věk jakoukoli jinou průkazkou se jménem, fotografií a datem narození (nebo senior „průkazkou PID“), zaplatí pouze poloviční jednotlivé jízdné.

Je mi mezi 60 a 65 lety. Mohu dál jezdit po Praze se slevou?
Ano. Pro seniory mezi 60 a 65 lety se ohledně prokazování slev nic nemění. Pokud se prokážou „průkazkou PID“ nebo aplikací „průkazka PID“ na opencard, jezdí po Praze za poloviční jednotlivé jízdné. S opencard si lze kupovat i předplatní kupony za sníženou cenu.

Budu-li jezdit po Praze zdarma, co potřebuji za jízdenky při cestě mimo Prahu?
Bezplatná přeprava je v mimopražských tarifních pásmech umožněna pouze dětem do 6 let a seniorům nad 70 let (těm jen v autobusech). Ostatní si musejí dokoupit jízdenku pro příslušný počet vnějších tarifních pásem.

Kde a jak půjde vrátit nevyužité jízdenky?
Nevyužité již neplatné jednotlivé jízdenky PID se budou zpětně vykupovat v budově Centrálního dispečinku v ulici Na Bojišti 5, Praha 2 (hala v přízemí, přepážka číslo 9). Více informací o novinkách v Tarifu PID najdete na www.ropid.cz, www.opencard.cz nebo www.dpp.cz.

Čtěte také: Změny jízdného MHD motají hlavu. Lidé tápou

Autor: Lukáš Marek

30.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení