VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Metropole si připomene 90. výročí založení samostatné Československé republiky

Praha - Jako prvnízřady akcízačíná v pátekvýstava o československých legionářích v Rusku. k vidění bude na 800 exponátů.

7.10.2008
SDÍLEJ:

KDO VLASTNÉ BYLI? Hlavně mladším generacím by měla dát odpověď výstava o českoskovenských legiích v Rusku.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Velkolepé oslavy přichystala Správa Pražského hradu k 90. výročí založení samostatné Československé republiky. Na své si přijdou nejen hudbymilovní Pražané, ale i příznivci vojenské historie nebo moderního umění.

Poznat své předky

První z akcí - výstavu Československých legií v Rusku představili v úterýna tiskové konferenci Július Baláž z Vojenského ústředního archivu a Lenka Linhartová z Odboru archivni správy a spisové služby ministerstva vnitra.

Slavnostní prezentace výstavy byl přítomen i vnuk jednoho z legionářů, policista Bernard Panuš.

„Můj dědeček byl obyčejný člověk, který se narodil na Písecku, ale svůj život prožil v Praze. Dědeček nastoupil v roce 1915 do rakouskouherské armády, tam byl odveden. Sloužil v tradičním císařskokrálovském pěším pluku číslo 11. Odešel na italskou frontu, tam celou dobu bojoval. V roce 1917 byl zajat a téměř okamžitě vstoupil do československých legií. Válečné útrapy ho zdravotně poznamenaly natolik, že byl asi rok v nemocnici. Teprve pak se přemístil do 39. československého pluku. Dědečka jsem, bohužel, nikdy nepoznal. Babička naneštěstí také vyhodila všechny jeho věci, proto jsem velice rád, že existují takové instituce jako Vojenský ústřední archiv, kde jsem se zastavil a našel jsem osobní složku dědečka, kde jsem se o něm nějaké věci dozvěděl,“ popisuje životní příběh svého dědečka Bernard Panuš.

Legionářské zbraně ifotografie

Veřejnosti se výstava zpřístupní v pátek 10. října v 10 hodin v Tereziánském křídle Starého královského paláce. Návštěvníkům se představí malá část jedinečné fotografické sbírky a dokumentů k této problematice uložených ve Vojenském ústředním archivu v Praze a Ruském státním vojenském archivu v Moskvě.

Materiál z vojenských archivů bude účelně doplněn ukázkami výzbroje a výstroje, používané legiemi, pocházející jak z Vojenského historického ústavu, tak ze soukromých sbírek. K zhlédnutí bude na 800 exponátů, z toho na 400 unikátních fotografií, ale také vyznamenání a řády, různá platidla, historické zbraně, poštovní známky a pohlednice.

„Doufáme, že tato akce zaujme nejen širokou veřejnost, ale také pedagogy a žáky, protože je smutné, že dnešní mládež toho o legionářích mnoho neví,“ uvedl plukovník Alexandr Beer z Československé obce legionářské.

Souběžná výstava v Moskvě

Zajímavé na celé akci je také fakt, že podobnou výstavu si budou moci prohlédnout i obyvatelé Moskvy. „Abychom předešli zbytečným komplikacím a nákladům na drahé pojištění exponátů v cizí zemi, dohodli jsme se s ruskou stranou, že se na české výstavě budou prezentovat české dokumenty v originále a ty ruské v kopiii a naopak,“ sdělila na tiskové konferenci Lenka Linhartová z Odboru archivní správy a spisové služby ministerstva vnitra.

Součástí výstavy bude i promítání filmů s legionářskou tématikou, a to vždy ve čtvrtek od 16. října v 17: 30 v kině Ponrepo v Bartolomějské ulici.

Oslavy 90. výročí vzniku ČSR v metropoli:

Koncert Slovenské filharmonie
Čtvrtek 9. 10 ve 20: 00, Španělský sál

Československé legie v Rusku 1914-1920 (výstava)
Tereziánské křídlo Starého královského paláce
Doba trvání: 10. říjen 2008-18. leden 2009

28. říjen v paměti Hradu (výstava)
Proměny československé státnosti 1918-1948
Zpřístupněno veřejnosti v pátek 24. října v 10:00 v Císařské konírně

Unikátní prezentace slovenského umění Slovenský obraz
přehlídka moderního slovenského umění 20. století
Záštitu nad akcí převzal prezident Václav Klaus


Autor: Jana Kočvarová

7.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení