VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražské metro se poprvé v historii zastavilo

PRAHA - Všechny tři trasy pražského metra se v sobotu poprvé v historii na čtyřicet minut neplánovaně zastavily. Přerušení provozu má zřejmě na svědomí nestandardní dodávka proudu z energetické sítě.

3.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Vít Šimánek

Podzemní dráha přestala fungovat v 17.15 hodin, znovu se rozjela krátce před 18. hodinou. V soupravách zůstaly pár minut po sedmnácté hodině stovky Pražanů, které metro zavezlo do nejbližších stanic, aby vystoupily.

Většina stanic podzemní dráhy pak zůstala po dobu výpadku otevřena a lidé se mohli metrem bez omezení procházet. Výjimkou byla ale například stanice Muzeum, kde dispečeři celý vestibul uzavřeli a Pražany nechali čekat před dveřmi.

Porucha zmátla cizince

O tom, co se děje, informovaly ampliony na nástupištích a vestibulech. Někde však pouze v češtině, takže zahraniční turisté zmatkovali.

„Nedokážu říct, v kolika zastávkách to bylo, ale stát se to samozřejmě mohlo. Na místě zřejmě nebyl přítomen nikdo, kdo hovoří anglicky,“ sdělil tiskový mluvčí pražského dopravního podniku Jan Svoboda.

Podle klinického psychologa Jeronýma Klimeše mohla takováto situace vyvolat chaos.

„Pokud cizinci nerozuměli hlášení, netušili, o co se jedná, a museli se vyptávat kolemjdoucích. Dopravní podnik by se z toho měl pro příště ponaučit,“ uvedl.

Prostor pro spekulace

Mezi čekajícími vzbudila nezvyklá událost spíše řadu spekulací. „Není možné, aby se všechny tři trasy zastavily najednou. Nic bych za to nedal, kdyby v tom měli prsty nějací hackeři, kteří dokáží přerušit i vysílání a kamuflovat výbuch v horách,“ podotkl jeden z cestujících Ondřej Bradka. „To je jasné, teď se přesvědčili, že to jde, příště zasáhnou v dopravní špičce,“ přidal se další.

Podle Svobody je něco takového ale vyloučeno. „Systémy jsou dobře zabezpečeny, za událostí stojí nahodilá dodávka většího proudu, než je zvykem. Právě ta mohla řídící servery vyřadit,“ doplnil.

„Něco se v síti dělo, to nevyvracím. Časově to však vůbec nesedí. Soupravy přestaly jezdit v 17.15 hodin, ale my první změnu zaznamenali výrazně později,“ řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Dnes mají experti vypracovat analýzu, která souvislost nestandardní dodávky proudu potvrdí nebo vyvrátí.

Až do sobotních 23 hodin museli dispečeři metra řídit soupravy pomocí radiostanic a kamerového systému. Servery se podařilo kompletně obnovit až pozdě večer.

Výpadky podzemní dráhy ve světě

Červenec 2007 – Obrovský výpadek elektrického proudu čtyři dny trápil španělskou Barcelonu. Metro tam střídavě nejezdilo. Příčinou výpadku byly požáry, které tam poničily klíčová zařízení pro distribuci proudu.
Červenec 2007 – V Londýně vykolejil vlak metra, lehce zraněno bylo asi 20 lidí. Nehodu způsobil strojvůdce, který viděl překážku na trati.
Duben 2007 – Dětský nafukovací balonek vyřadil z provozu jednu linku vídeňského metra. Balonek uletěl dítěti, dopadl do kolejiště a dostal se až
ke sběrači proudu, ze kterého se začalo kouřit.
Červen 2005 – Požár a výbuch trafostanice ochromil část Moskvy. Tehdy v metru uvízlo 20 tisíc osob. Za nehodu mohlo zastaralé zařízení.
Srpen 2003 – Provoz londýnského metra ochromil výpadek elektřiny na 34 minut. Příčinou byla závada v systému transformátorů. Mnoho lidí
zůstalo uvězněno ve vagonech metra.
Srpen 2003 – Týdenní výpadek proudu v Americe a části Kanady. Nejelo tehdy ani metro v New Yorku a Torontu.
Březen 2001 – Jeden z největších výpadků elektřiny postihl švédský Stockholm. Kvůli požáru v tunelu s elektrickým vedením totiž přišly o dodávky
proudu desetitisíce jeho obyvatel, nejezdilo ani metro.

Ve všední den by bylo ještě hůř

Metro se v sobotu zastavilo údajně kvůli výpadku napájení řídicího systému. Na dotazy Deníku odpovídal tiskový mluvčí Dopravních podniků Jan Svoboda.

Jsou takové poruchy obvyklé?

Rozhodně ne, za historii metra se ještě nic podobného nestalo. Soupravy nejezdily na všech třech trasách kvůli tomu, že vypadlo napájení řídicího systému. Příčinu ale zatím stoprocentně neznáme. Podle všeho to ale byla nestandardní dávka proudu z energetické sítě.

Lze takovému výpadku předejít?

Samozřejmě, systémy jsou nastaveny tak, aby se tomu předejít dalo. Pro příště se z toho poučíme, aby se už nic podobného v Praze nestalo. Dopad tak rozsáhlého výpadku by byl ve všední den podstatně horší, neboť metro využívá více lidí.

Mnoho Pražanů vyvedl výpadek z míry. Poté, co se soupravy opět rozjely, cestující mluvili o tom, že za incidentem mohou být hackeři, kteří se nabourali do počítačů řídicího systému. Je něco podobného možné?

Myslím, že to možné není. Systémy jsou proti takovým útokůmdobře zabezpečeny. Hackeři se do nich nabourat nemohou.

Byla pro cestující zavedena náhradní doprava?

Tramvaje svážely lidi na dopravní uzly tak, aby měli zajištěný přestup. Během půl hodiny se ale těžko zařizují nějaká rozsáhlá opatření.

 

3.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení