Strážníci městské policie dostali oznámení a ve stanici metra Florenc následně nalezli muže s velkou řeznou ránou na krku. Zatímco první dva strážníci ihned začali poskytovat první pomoc zraněnému cizinci, trojice dalších městských policistů dohnala muže podezřelého z útoku na zraněného cizince, na místě ho zpacifikovala a z jeho batohu zajistila zakrvácený nůž. Agresivní cizinec dostal pouta a byl předán Policii ČR.

Takový je příběh pěti strážníků, kteří byli ve středu ocenění medailí. Městští policisté Libor Matula, Josef Fremund a Jaroslav Stiller, z městské policie Praha 8 dostali medaile za statečnost, strážníci Stanislav Černý a Václav Vejvoda z téhož obvodu dostali ocenění za záchranu života.

Kromě nich dostaly medaili a cenu v Brožíkově sále Staroměstské radnice další dvě desítky kolegů, ať už za záchranu života nebo za statečnost.

Poděkování za službu

Poděkování a upomínkové předměty zde pak obdrželi také strážníci, kteří jsou v nepřetržitém pracovním poměru u Městské policie více než 10 a 15 let.

„Rád bych poděkoval za neúnavnou a záslužnou práci, kterou vykonáváte. Také díky vám, odvážným ženám a mužům v uniformách, se Pražané mohou cítit ve svém městě lépe a bezpečněji. Nechť je tomu tak i v budoucnosti,“ poděkoval na adresu městské policie primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

A za jaké další činy se předávala ocenění? Například strážníci David Chod a Alan Bláha z obvodu Prahy 5 si vloni v srpnu po desáté hodině večer v ulici Kováků všimli ženy klečící u osobního vozidla. Žena měla kolem krku ovázanou smyčku zachycenou za levé zpětné zrcátko a byla v bezvědomí. Strážníci ženě uvolnili smyčku, díky čemuž žena nabyla vědomí, odmítla ale spolupracovat a vyhrožovala dalším sebepoškozením. Strážníci jí v tom samozřejmě zabránili a předali ženu do lékařského ošetření.

Strážník Tomáš Kubalík z hlídkového útvaru řekl: Při zákroku mi pomohlo judo

U městské policie je od prosince roku 2008, slouží u hlídkového útvaru a včera dostal ocenění za statečnost, když vloni v říjnu zadržel muže při loupežném přepadení.

To je ve zkratce příběh městského strážníka Tomáše Kubalíka.

Cenu za statečnost jste trochu paradoxně dostal za čin, při kterém jste byl „v civilu“. Přesto jste neváhal a pomohl.

Zareagoval bych tak pokaždé. Vždy sebou navíc nosím odznak, kterým jsem se ještě před samotným zákrokem legitimoval.

Můžete tedy popsat, jak se to v říjnu loňského roku všechno stalo?
Bylo to v nákupním centru v Hostivaři. Šel jsem z nákupu a zaslechl ženský křik s tím, že žena křičela něco jako přepadení. Uviděl jsem muže, který přeskočil přepážku trafiky a násilně se začal dobývat do kasy sázkového terminálu. Prokázal jsem se tedy nejdříve odznakem, ale muž nereagoval, a tak jsem také přeskočil přepážku a mířil k němu. To už se přepadená žena zhroutila a přiběhla tam její kolegyně. Muž na mé výzvy nereagoval, tak jsem se dlouho nerozmýšlel a rychle jsem ho poslal k zemi. Pomohlo mi k tomu, že jsem dříve dělal judo a také procházíme výcvikem.

A co bylo dál?
Kolem už se seběhla skupina lidí, které jsem požádal, ať zůstanou na místě jako svědci události a vyzval jsem je, ať zavolají linku 158. Ta na místo za pár minut dorazila a muže si převzala.

Už jste někdy takto musel zasahovat?
V civilu ještě ne, ale ve službě se s agresivitou a násilím setkáváme stále, je to bohužel na denním pořádku a řekl bych, že agresivita dále stoupá.