Sněmovna ovšem v současnosti projednává návrh, který by tuto odpovědnost přenesl na obce.

A právě s tím hrubě nesouhlasí magistrát hlavního města. Argumentuje nejen tím, že by musel přijmout o několik tisíc zaměstnanců více a náklady na údržbu by vzrostly desetinásobně, ale zároveň tvrdí, že by to bylo nespravedlivé vůči těm občanům, kteří žádnou nemovitost nevlastní a přesto se úklid platí i z jejich daní.

„Nechali jsme si zpracovat legislativní rozbor a zároveň analýzu toho, jak problém řeší v jiných metropolích. Vyplývá z ní, že buď je povinnost údržby na vlastnících nemovitostí, nebo se o ni nějakým způsobem dělí s městem,“ komentoval problém náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Nerovné podmínky

Připustil, že možný model je ten, že u objektů v centru by povinnost byla na obci, v oblastech na okraji města by povinnost byla na vlastnících domů. „Na periferiích je stejně obvyklé, že po chodníku se pohybuje pouze vlastník nemovitosti,“ doplnil Blažek.

Tento model se ale vlastníkům nemovitostí mimo centrum příliš nelíbí: „Považuji za velmi nespravedlivé, že za domy v centru by úklid platilo a zajišťovalo město, kdežto u ostatních nemovitostí by povinnost zůstala na vlastnících,“ řekl Deníku majitel činžovního domu v Nupacké ulici ve Strašnicích Jakub Malý.

Desetinásobné náklady

Náklady na úklid chodníků by podle předběžného odhadu vzrostly desetinásobně, a tona 1,6 miliardy korun. Praha by prý navíc potřebovala dalších 6600 pracovníků na ruční čištění chodníků. Radní proto včera pověřili primátora, aby jednal s primátory statutárních měst a Svazem měst a obcí o možném postupu. „Předpokládáme, že i oni s tím budou mít velký problém. Je třeba vyvolat na toto téma diskuzi a dojít k řešení, které by vyhovovalo všem,“ zmínil Blažek.

Řešením by podle druhé městské části mohlo být, že přestane od investorů nových budov chodníky přejímat. „Obec si nově postavené chodníky nebude přebírat do své správy, protože by to pro nás byl výdaj navíc,“ upozornil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS). K tomuto názoru se přiklánějí i další městské části.

Autorem návrhu, který v současnosti leží ve sněmovně, je senátor Jaroslav Kubera (ODS). Ten podle svých slov považuje za absurdní nynější stav, kdy vlastník domu odpovídá za škody na chodníku, který mu nepatří.

EVA BENEŠOVA, HANA VÁLKOVÁ