VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maruška se řídí heslem: „Peníze budou, my nebudem“

Braník – Peče, vaří, hraje divadlo. Na první pohled je Maruška Zeithamlová usměvavou seniorkou, kterou nic nerozhází. Ale ne vždy jí bylo do smíchu. Než se v roce 2001 přestěhovala do chráněného bydlení občanského sdružení POHODA, život si s ní krutě pohrával.

15.6.2013
SDÍLEJ:

Občanské sdružení POHODA.Foto: DENÍK/Veronika Cézová

Maruška byla odjakživa zvyklá pracovat rukama. Bydlela na statku kousek od Prahy, kde ji vychovávala babička. Obracela seno, pásla husy, uklízela u zvířat. Navštěvovala pomocnou školu, kterou však nedokončila.

Do Bohnic nepatřím!

Po smrti babičky však Maruška nedokázala žít samostatně. A tak se dostala do psychiatrické léčebny, kde strávila 12 let. „Z Bohnic mě po několika letech vytáhla Maruška Hrabánková, první ředitelka POHODY. Říkala mi, že tam nepatřím. Radostí jsem jí popadla. Od té doby jsem v POHODĚ," prozrazuje mi Maruška, která letos oslaví kulaté výročí. Sedmdesátku.

Vaření, háčkování a přítel Zdeněček

Na svůj věk je Maruška neuvěřitelně vitální, veselá a upovídaná. „Jo a tykej mi. Prosím. Mně to nebude vadit. Já jsem Maruška," říká zvesela v první minutě, co mě vidí.

Když mluví o vaření, háčkování nebo o jejím příteli Zdeněčkovi, její modré oči prozrazují, že je ve svém živlu. Spokojená a šťastná.

„Můj koníček je háčkování a vyšívání. Háčkuji dečku pro sebe na stolek, a když měla Janička svátek, tak jsem jí také uháčkovala dečku," vypráví mi Maruška.

„A kdo je Janička?" Maruška mávne rukou. Pro ni je to přece jasné! Dozvídám se, že je to jedna z pěti spolubydlících v chráněném bydlení v Praze 2.

Ale vzápětí mi zdůrazňuje, že nejradši má Růženku, se kterou je na pokoji. A se kterou v létě pojede na výlet. Do Itálie. „Už se taaakhle moc těším!" rozpřahuje Maruška ruce. Sice prý neumí plavat, ale to jí nevadí. „Já se budu čvachtat u břehu, to stačí," říká rozumně.

Největší dobrota? Rozinková bábovka

V chráněném bydlení, ale i v klubu POHODA, Maruška ráda peče. A co nejradši? „Bábovku s rozinkami!" vypraví ze sebe bez zaváhání. Umí ale i dorty. Čokoládový a tvarohový. Zásadně peče sama.

Ale když je potřeba, pomocnou ruku přiloží i asistentka. „Hlavně při manipulaci s plynovou troubou," osvětluje Dana Horáková z občanského sdružení POHODA.

Kromě přípravy pokrmů hraje Maruška ráda divadlo. Na Vánoce hrála Sněhurku, teď zkouší s ostatními klienty Malého prince.

„V úterý zkoušíme divadlo. Mirek hraje Prince, já Růži, Robert hada," popisuje mi Maruška rozdělení rolí. A nezapomene se mi pochlubit, jak jí to sluší. „Mám červenou sukýnku a bílou blůzičku."

To, jak se Maruška v POHODĚ dokázala osamostatnit a i přes svůj věk zapojit do všech společenských akcí, těší ředitelku sdružení Lucii Mervardovou.

Nepečujeme, ale podporujeme

„Dáváme lidem v našich službách prostor k tomu, aby vyjádřili své představy o životě, účastnili se všeho, co se jich týká a vyzkoušeli si s naší podporou situace, se kterými se v životě běžně setkáváme. Nepečujeme, ale podporujeme. To je, co považujeme za smysluplné."

Do budoucna chce POHODA hledat možnosti, jak zajistit obyvatele chráněných bytů, kterým se ve stáří významně změní zdravotní stav, zvláště v důsledku Alzheimerovy choroby. A také by ráda zviditelnila povědomí o mléčném baru Bílá vrána, kde pracují lidé s mentálním postižením. „Mléčný bar má velký potenciál, který je třeba využít," myslí si ředitelka.

Když je řeč o dobrotách, Maruška zpozorní. Nejen sama ráda mlsá, ale její výtvory také ochutnávají i její spolubydlící. A rád mlsá i její přítel Zdeněček, který ji navštěvuje každou středu.

Babiččino moudro

„Někdy mě Maruška požádá o kapesné, například když chce koupit sušenky pro svého přítele, který k ní má přijít na návštěvu. Já se podívám do šuplíku a říkám: „Maruš, vypadá to bledě, máte tam poslední stovku…" popisuje mi asistentka Petra. A jaká je reakce Marušky? „Už babička mi říkala moudro. Peníze budou, my nebudem…"

Občanské sdružení POHODA ve zkratce:

- POHODA byla založena v roce 1998 s cílem umožnit lidem s mentálním a kombinovaným postižením, aby byli plnoprávnými občany, mohli normálně žít, bydlet, pracovat a trávit volný čas jako ostatní lidé.

- První sociální službou bylo chráněné bydlení běžný byt pro šest obyvatel. V průběhu dne i noci byl klientům v bytě k dispozici asistent. Mezi další služby patřil denní stacionář, který nabízel denní aktivity.

- V roce 2011 zahájila POHODA provoz sociálně prospěšného podniku Mléčný bar Bílá vrána v Praze 13, kde zaměstnává pracovníky s mentálním znevýhodněním.

- Organizace má 30 zaměstnanců. Jsou to absolventi různých oborů ergoterapeut, psychoterapeut, sociální pracovník, sociální pedagog, zdravotní sestra, fundraiser, koordinátor vztahů s veřejností a médií, ředitelka či koordinátor dobrovolníků.

- Občanské sdružení je financováno z dotací Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, pražského magistrátu, městských částí Prahy, jejichž obyvatelům POHODA zajišťuje sociální služby, z darů jednotlivců, firem, nadací a nadačních fondů, z poplatků klientů za odebrané služby.

- V loňském roce činily celkové náklady za všechny služby 9 870 077 korun.

Autor: Veronika Cézová

15.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lubomír Zaorálek
15

Sobotka: Kandidátem ČSSD na Hrad by mohli být Zaorálek nebo Štěch

Exploze na koncertě v Manchesteru
21

Chovanec popírá, že by útočník z Manchesteru letěl přes Prahu

Bezpečnostní složky o letu útočníka Abediho přes Prahu nevědí

Praha - Bezpečnostní složky státu nemají podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) informaci o tom, že by útočník z Manchesteru Salman Abedi (v arabském přepisu Salmán Abádí) letěl před útokem přes Prahu. "Prověřujeme ji," napsal Chovanec na twitteru.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

AKTUALIZOVÁNO

IKEM hlásí objev: cukrovka je pryč během několika minut

Praha – Dneska k obědu řízek se salátem, zítra svíčkovou se šesti – a mezi tím ještě brambůrky nebo buráky večer u televize? Pro leckoho realita, pro lidi trpící cukrovkou, kteří musejí respektovat dietní režim, tak nanejvýš sen. Navěky to tak ovšem zůstat nemusí. Deníku to ve čtvrtek řekl Marek Beneš; gastroroenterolog z pražského IKEMu – Institutu klinické a experimentální medicíny.

Soud: Námitka o podjatosti Králové v kauze trafik je předčasná

Praha - Tvrzení olomouckého vrchní státního zastupitelství o podjatosti soudkyně v kauze tzv. trafik pro poslance je předčasné a neopodstatněné. Tak pražský městský soud zdůvodnil, proč námitku žalobců zamítl a ponechal případ obžalovaného expremiéra Petra Nečase a jeho ženy Jany v rukou soudkyně Heleny Králové. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies