VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malostranské náměstí za pár let? Zmizí parkoviště, přibude Radecký

Praha /VIZUALIZACE/ - Stromy, lavičky, fontána a především žádná auta. Tak by už za pár let mohlo vypadat Malostranské náměstí. Alespoň podle vítězného návrhu architektonicko-urbanistické soutěže vyhlášené pražským magistrátem a Institutem plánování a rozvoje města (IPR).

24.9.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Vítězný projekt na budoucí podobu Malostranského náměstí v Praze. To se má proměnit ve velkou pěší zónu.Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

„Prioritou našeho řešení byla jednoduchost, nechtěli jsme konkurovat fasádám historických budov. Chtěli jsme upřednostnit pohyb pro pěší a vytvořit příjemný prostor pro setkávání lidí, společenské a kulturní akce a trhy," popisuje jeden z jeho autorů Martin Hájek.

Spolu s ním si hlavní cenu, tedy 200 tisíc korun, odnesli Václav Hájek a Petr Horský. „Porota ocenila, že návrh respektuje historické prostředí a sjednocuje celý prostor.

Vítězové soutěže1. cena (200 tisíc korun): Martin Hájek, Václav Hájek, Petr Horský
2. cena (140 tisíc korun): Atelier M1 architekti s.r.o.: Jakub Havlas, Jan Hájek, Pavel Joba
3. cena (80 tisíc korun): Ivan Retter

Prostorové řešení doplňuje kvalitní mobiliář a historizující lampy podél tramvajové trati," říká předseda poroty, uznávaný česko-švýcarský architekt a univerzitní profesor Miroslav Šik.

Zároveň chválí i dopravní řešení návrhu, které je založeno na předpokladu postupného snižování dopravního zatížení v oblasti Malé Strany v souvislosti s chystanými celoměstskými dopravními změnami.

Redukce dopravy a parkovacích míst a důraz na městský prostor, který respektuje tradici a historii Malostranského náměstí, byly hlavním kritériem při hodnocení soutěžních návrhů.

Mezinárodní klání

Přihlášeno bylo dohromady 40 architektonických studií, dvanáct návrhů přišlo ze zahraničí, protože soutěž byla mezinárodní. Porotu přesvědčily projekty, které horní i dolní část náměstí řešily jako jednolitý prostor obohacený o lokální motivy.

„Prvotní funkci náměstí v minulosti tvořil kvalitní veřejný prostor a nejenom dopravní uzel a parkovací plocha, jako je tomu teď," vysvětluje předseda poroty.

Právě proti dopravní zátěži na náměstí se vzbouřili i obyvatelé Prahy 1, kteří už od roku 2012 usilují o zrušení zdejšího parkoviště.

Petiční akce iniciovala Kateřina Jacques ze Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. Do letošního jara se jí podařilo nashromáždit přes pět tisíc podpisů. Některé z nich patří i známým osobnostem, skladateli Michalu Horáčkovi, herečce Evě Holubové a Světlaně Nálepkové nebo režisérce Olze Sommerové. Na základě této petice pak magistrát nechal vypsat veřejnou soutěž.

Realizace vítězného návrhu

Soutěž byla vyhlášena jako „ideová", takže IPR doporučí magistrátu vybraný návrh k realizaci. „Zahájím jednání o realizaci vítězného návrhu," přislíbil primátor Tomáš Hudeček. Předpokládaný termín zahájení úprav Malostranského náměstí je rok 2016.

Vítězný návrh se zamlouvá i starostovi první městské části Oldřichu Lomeckému, který se pod zmíněnou peticí též podepsal. Stávající parkoviště se mu nelíbí, prý ho nejčastěji využívají politici a lobbisté, kteří míří do blízké Poslanecké sněmovny. Zabírají tak místa rezidentům, přitom mají k dispozici parkoviště uvnitř sněmovny.

„Návrh je celkem pěkný, ale zcela neřeší dopravní situaci a parkování rezidentům. Jedním z možných řešení jsou podzemní garáže, ale můžeme diskutovat i o dalších variantách parkování v blízkém okolí a také průjezdnosti komunikací," řekl Pražskému deníku Lomecký.

Barokní skvost i pozorovatelna StBMalostranské náměstí v Praze.Malostranské náměstí bylo založeno ve 13. století. Původně ho tvořilo tržiště a bylo okolními budovami rozděleno na dvě části. Většina z nich ale zanikla po zničujícím požáru v roce 1541 a nahradily je šlechtické rezidence.

Dominantu dnešního náměstí tvoří nejkrásnější barokní kostel v Praze: chrám sv. Mikuláše. V 50. letech minulého století jeho věž využívala státní bezpečnost jako pozorovatelnu, ze které monitorovala dění v okolních velvyslanectvích západních zemí.

Převážnou část západní strany náměstí, naproti vchodu do chrámu sv. Mikuláše, zabírá Lichtenštejnský palác, kde v letech 1811 až 1826 bydlel představitel českého obrození Josef Dobrovský.

V dolní části náměstí se nachází budova Malostranské besedy, která dříve sloužila jako radnice a roku 1575 zde byla podepsána tzv. česká konfese. Dokument, jenž se stal základem českého luteránství. A také zde stojí Šternberský palác s barokním průčelím, který je zdoben sedmi chrliči. Představují alegorie sedmi podob českého parlamentu, nedaleko ostatně sídlí Poslanecká sněmovna.

Vrátit se má i maršál RadeckýVizualizace: nejoptimálnější varianta umístění sochy maršála Radeckého na Malostranském náměstí v Praze.Součástí vítězného návrhu je i pomník hraběte Radeckého, který pochází z půlky 19. století a momentálně je uložen v depozitáři Národního muzea. Právě o navrácení patnáctitunové bronzové sochy na náměstí se historici přou.

Jan Josef Václav Antonín František Karel hrabě Radecký z Radče se narodil 2. listopadu 1766 na zámku Třebenice a zemřel 5. ledna 1858 v italském Miláně. Byl českým šlechticem a rakouským polním maršálem (od roku 1836).

Jeho pomník stál na Malostranském náměstí na místě současné tramvajové zastávky mezi lety 1858 až 1918. Po vzniku republiky byl odstraněn coby symbol monarchie, poněvadž maršál byl bytostně spojován s habsburskou říší.

Podle odborníků se jedná o velmi zdařilou sochařskou kompozici. Vojáci nesou na štítu hrdinného generála. To je motiv převzatý z antiky.

Čtěte také: Kolben a Tesla přišli do Prahy. Šanci má i maršál Radecký

Autor: Soňa Kacerovská

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení