VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malostranská věž je v Praze ze všech nejnižší

Smíchov - Kdysi zásobovala 57 kašen na Malé Straně. Svému účelu sloužila až do roku 1886, čímž se stala nejdéle sloužící v metropoli.

3.8.2009
SDÍLEJ:

SOUČASNÁ PODOBA. Původní Malostranská vodárenská věž byla postavena v roce 1502.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Malostranská vodárenská věž, zvaná také Petržílkovská, stojí na zbytku Petržílkovského ostrova u Janáčkova nábřeží. Ostrov i věž byly pojmenovány podle novoměstského pekaře a mlynáře Jana Petržílka, který tady roku 1483 přestavěl a vlastnil mlýn.

„Vybudoval ho na spáleništi, kde kdysi býval kartouzský mlýn, který lehl popelem v husitských bitkách. Městská obec pak roku 1502 vybudovala u mlýna dřevěnou vodárenskou věž. Ta byla nahrazena stavbou z kamene a cihel asi v letech 1561 až 1562, i když se někde udávají i léta 1582 až 1596,“ říká turistická průvodkyně Jana Bouchalová.

Sloužila nejdéle

Po neúspěšném stavovském povstání vodárnu zabavil císař Ferdinand Habsburský. Zpět do rukou obce se dostala až roku 1859. V roce 1620 byla Albrechtem z Valdštejna vybavena čerpadlem. Věž byla za švédského obléhání Prahy v roce 1648 silně poškozena, a proto ji ve druhé polovině 17. století upravil v renesančním stylu Carlo Lurago.

Nádrž v horní části věže, která měla objem přes deset hektolitrů, zásobovala 57 malostranských kašen. Proto se jí také říká Malostranská vodárenská. Svému účelu sloužila věž až do 20. září roku 1886 a je tak nejdéle sloužící vodárenskou věží v Praze. Věž bývalé vodárny, vysoká 34 metrů, má obdélníkový půdorys 8,6 metru krát 9,6 metru. Jedná se tak o nejnižší vodárenskou věž v metropoli.

Je přístupná z administrativní budovy v Nábřežní ulici. Tu spolu s věží užívá a obě budovy zrekonstruovala firma VRV Praha – Vodohospodářský rozvoj a výstavba.

Lávka vede nad plavebním kanálem

Z jejího druhého patra je možno přejít po ocelové prosklené lávce do vlastní věže. Lávka vede nad plavebním kanálem a byla vybudovaná v letech 1987 až 1988 podle návrhu architektky J. Petříkové, společně s rekonstrukcí obou budov.

Po vstupu do věže, která má stanovou střechu krytou prejzy s vikýřovými okny a sedm podlaží, se sestupuje nejdříve dřevěným vřetenovým schodištěm, které prostupuje celý objekt, do přízemí, kde se nachází zasedací místnost. Zde je označeno, kam až sahala voda při povodni v srpnu 2002.

Nahoru pak stoupá točité schodiště, kde funkci madla po celé výšce supluje silné lano. Ve věži je i jednomístný výtah. Ze schodiště se vstupuje do jednotlivých místností. Stropy jsou nové, trámové a leží na místě původních. Nejvyšší dvě podlaží jsou přestavěna novodobě a své místo tady má sekretariát a nejvýše je kancelář generálního ředitele firmy. Jak administrativní budova, tak věž je veřejnosti nepřístupná.

Petržílkovský ostrov je nejmenší pražský ostrov o velikosti 60 krát 10 metrů. V letech 1911 až 1922 z velké části zanikl při stavbě plavební propusti, Plavební komory Smíchov. Byl natolik zmenšen, že z některých map úplně zmizel, ale přesto existuje, i když z něj zůstalo už pouze torzo s vodárenskou věží.

Autor: Jan Piroch

3.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení