VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další chyba magistrátu: demonstraci zakázal nezákonně

BRNO/PRAHA - Pražský magistrát podle Nejvyššího správního soudu (NSS) chyboval, když loni zakázal demonstraci iniciativy Ne základnám. Protest proti zbrojení se měl uskutečnit 11. září ve večerních hodinách.

27.11.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Úředníci tvrdili, že pochod, který se i přes nesouhlas magistrátu konal, by způsobil tak intenzivní problémy v dopravě či zásobování, že by byly v závažném rozporu se zájmem obyvatelstva. Nejvyšší správní soud už ve druhém podobném rozhodnutí uvedl, že úřady mohou k zákazu demonstrace sáhnout jen zcela výjimečně.

„Magistrátu se to nepodařilo zdůvodnit,“ uvedla v písemné zprávě Sylva Dostálová, mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně. Za takové omezení dopravy podle rozhodnutí NSS nelze považovat situaci, při níž by shromáždění přecházelo frekventovanou ulici v místě, které není opatřeno světelnou signalizací.

„Zákaz shromáždění je nutné chápat jako mimořádné opatření, které lze uplatnit pouze tehdy, je-li nepochybně zjištěno, že by byl konáním shromáždění ohrožen chráněný veřejný zájem. V opačném případě by došlo k nepřijatelnému narušení výkonu garantovaného práva účastníků průvodu se shromažďovat a vyjádřit veřejně svůj názor,“ píše se v rozhodnutí soudu.

Magistrát se k výsledku řízení nechce vyjadřovat. „Dokud nedostaneme rozsudek písemně, nebudeme to komentovat,“ uvedl pro Deník Jiří Wolf, mluvčí magistrátu s tím, že doručení rozsudku očekává v průběhu dvou týdnů.

NSS obdobně rozhodl v lednu, kdy magistrát stejným nezákonným způsobem zakázal pochod iniciativy Ne základnám. Úspěch neslavil ani ve sporu s neonacisty kolem jejich plánovaného pochodu bývalým židovským městem, když NSS při řešení kasační stížnosti konstatoval, že město se nemělo akcí Mladých národních demokratů vůbec zabývat, protože její ohlášení bylo neplatné.

27.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení